Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Статутний фонд у карбованцях

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Липень, 2010/№ 55
Друк
Відповідь на запитання

Статутний фонд у карбованцях

 

ТОВ створено в 1993 році. Статутний фонд при створенні становив 50 тис. карбованців. Як діяти при виході з товариства одного з його учасників?

(м. Дніпропетровськ)

 

Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.91 р. № 1576-XII

у редакції, що діяла на момент створення госптовариства, передбачав, що мінімальний розмір статутного фонду ТОВ дійсно мав становити не менше 50 тис. карбованців. Така вимога була чинною до 31.01.94 р., після чого була замінена нормою, згідно з якою статутний фонд ТОВ має бути не менше 625 мінзарплат виходячи зі ставки мінімальної заробітної плати, що діє на момент створення товариства. З 27.05.99 р. і аж до 30.12.2009 р. діяла норма, відповідно до якої мінімальний розмір статутного фонду становив 100 мінзарплат. З 30.12.2009 р. його розмір знижено до 1 мінімальної заробітної плати (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 11, с. 43).

Основне правило, про яке в цьому випадку слід пам’ятати:

мінімальний розмір статутного фонду госптовариства визначається на момент його створення, незважаючи на всі подальші зміни в законодавстві.

Щодо вираження статутного фонду в карбованцях, то згідно з

п. 3 Указу Президента України «Про грошову реформу України» від 25.08.96 р. № 762/96 українські карбованці підлягають обміну на гривні за курсом 100000 карбованців на 1 гривню. Відповідно, у перерахунку на гривні розмір статутного фонду господарського товариства склав 0,5 грн. І, ще раз повторимося, збільшувати його до розміру, що вимагається чинним законодавством, ТОВ не зобов’язане (див. лист Держкомпідприємництва від 23.02.2006 р. № 1388).

Водночас зазначені зміни у вираженні статутного фонду в гривнях, а не карбованцях, як і зміна вартості майна, що вносилося як вклад до статутного фонду,

не впливає на розміри часток учасників у ньому (див. лист Мін’юсту від 28.07.2004 р. № Х-11-19). При виході учасника визначальним є саме розмір його частки у статутному фонді, а не вартість його внеску (див. п. 14 Інформаційного листа ВГСУ «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного і Господарського кодексів України» від 07.04.2008 р. № 01-8/211, постанову ВГСУ від 04.03.2010 р. № 38/159-6/50). Пропорційно частці учасника у статутному фонді при виході з госптовариства йому виплачується вартість частини майна (докладніше див. тематичний номер, присвячений виходу з ТОВ, — «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 65).

Наведемо приклад. ТОВ створене в 1993 році зі статутним фондом 50000 карбованців. До складу засновників увійшли три особи: підприємства А і Б, що внесли по 20000 карбованців, — їх частки у статутному фонді склали по 40 відсотків, підприємство В внесло 10000 карбованців та отримало частку у статутному фонді в розмірі 20 відсотків. За цей час розмір статутного фонду не змінився, додаткових внесків учасники не робили. Підприємство Б вирішило вийти з ТОВ. Власний капітал ТОВ на момент виходу підприємства Б — 200000 грн. Вартість частки, що підлягає виплаті підприємству Б, слід розраховувати за такою формулою:

Вартість частки = 200000 грн. (ряд. 380 пасиву Балансу) х 0,4 (частка підприємства Б у статутному фонді) = 80000 грн.

 

Олена Уварова, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі