Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Ліміт каси філії

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Березень, 2010/№ 20
Друк
Відповідь на запитання

Ліміт каси філії

 

Підприємство відкриває філію. Чи потрібно в такому разі встановлювати ліміт каси філії?

(м. Одеса)

 

Відразу зауважимо: якщо філія має намір здійснювати

готівкові розрахунки або планує проводити операції з готівкою в майбутньому, то ліміт каси для неї встановити доведеться. Інакше, якщо його не буде встановлено, то з урахуванням п. 5.9 Положення № 637 незалежно від причин такого невстановлення ліміт каси філії вважатиметься нульовим, і в разі здійснення готівкових розрахунків уся готівка, що надійшла філії та не здана відповідно до вимог Положення № 637, вважатиметься понадлімітною (а це вже загрожує відповідними штрафними санкціями — за перевищення ліміту).

Тут, мабуть, варто нагадати про досить широке трактування

Положенням № 637 поняття «каса», якою може бути як окреме приміщення (кімната), так і місце проведення готівкових розрахунків (приймання, видачі, зберігання грошових коштів, інших цінностей, касових документів). Отже, здійснення будь-яких готівкових операцій філією (причому як отримання, так і видача готівки, наприклад, виплата працівникам зарплати або видача готівки під звіт тощо, лист НБУ від 18.12.2006 р. № 11-115/4668-13627) потребує встановлення ліміту каси. А оскільки ми вже торкнулися термінології, зауважимо також, що «касове» Положення № 637 (п. 1.2) переважно оперує поняттям «відокремлені підрозділи», маючи на увазі під ним також і філії.

Особливості встановлення ліміту каси відокремленим підрозділам обумовлено

п. 5.2 Положення № 637. Так, згідно з цим пунктом ліміт каси відокремленому підрозділу (філії) установлює головне підприємство. При цьому якщо підприємство має декілька відокремлених підрозділів, то для кожного з них установлюються окремі ліміти каси.

Величину ліміту каси відокремленому підрозділу підприємство розраховує в загальновстановленому порядку — відповідно до

гл. 5 Положення № 637, виходячи з руху готівки у відокремленому підрозділі (філії). При цьому за результатами розрахунку для кожного відокремленого підрозділу підприємство складає окремі Розрахунки встановлення ліміту залишку готівки в касі (за формою додатка 8 до Положення № 637). Щодо філії, яка відкривається, при встановленні ліміту, вважаємо, підприємство також має право скористатися нормами абзацу третього п. 5.2 Положення № 637 та встановити їй спершу на перші 3 місяці роботи прогнозний (передбачуваний) ліміт каси, після чого переглянути такий ліміт з урахуванням фактичних результатів «готівкової» діяльності філії.

Зауважимо також, що згідно з «філійними» роз’ясненнями НБУ:

— тримісячний період, установлений для розрахунку ліміту, може бути вибрано

різним для різних відокремлених підрозділів підприємства залежно від специфіки їх діяльності (лист НБУ від 19.05.2006 р. № 11-113/1875-5345 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 64, лист НБУ від 23.11.2006 р. № 11-115/434-12531 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 103). Додамо, що, на наш погляд, у цьому випадку також може розрізнятися і сам порядок розрахунку лімітів кас: так, для підприємства, наприклад, ліміт може бути розраховано за середньоденними надходженнями, а для відокремленого підрозділу (якщо, наприклад, надходження до каси в нього відсутні або мінімальні, а в основному здійснюється витрата готівки) — за середньоденною видачею готівки (або навпаки);

— місце проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО підпадає під визначення «каса», тому відокремленому підрозділу, в якому здійснюються розрахунки через РРО, може бути встановлено ліміт залишку готівки в касі (

п. 1 листа НБУ від 04.10.2007 р. № 11-115/3693-10119 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 103);

— для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється в цілому, без розподілу його

на кожну касу, що входить до складу цього відокремленого підрозділу (лист НБУ від 22.11.2006 р. № 11-115/4301-12445 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 103). Інакше кажучи, якщо у відокремленого підрозділу є декілька кас (наприклад, декілька РРО), то встановлюється один ліміт на всі каси такого відокремленого підрозділу (а не на кожний РРО).

Установлений ліміт каси

доводиться до відома відокремленого підрозділу (філії) внутрішнім наказом, розпорядженням чи іншим розпорядчим документом підприємства — юридичної особи (тобто про встановлений ліміт каси підприємство повідомляє філію самостійно). При цьому варто відзначити лист НБУ від 13.04.2005 р. № 11-113/1228-3747 // «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 64, у п. 2 якого зазначалося: оскільки обов’язкові реквізити такого внутрішнього наказу (розпорядження) Положенням № 637 не регламентовано, то вони можуть визначатися керівником підприємства самостійно, виходячи із законодавчо встановлених вимог. Зауважимо також, що доведення підприємством установлених сум ліміту своїм відокремленим підрозділам відповідними розпорядчими документами може перевірятися при перевірках касової дисципліни (п. 7.21 Положення № 637, п. 3.3 Методрекомендацій № 210).

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць