Пошта редакції. Якщо помилково на одне постачання податкова накладна була виписана двічі

В обраному У обране
Друк
Редакція ПБО
Податки та бухгалтерський облік Червень, 2011/№ 46
Відповідь на запитання

Якщо помилково на одне постачання податкова накладна була виписана двічі

 

На одне постачання продавець помилково виписав дві податкові накладні: спершу — за передоплатою, що надійшла від покупця за товар, потім повторно — при відвантаженні товару покупцю. У результаті за одною операцією податкові зобов’язання з ПДВ було нараховано двічі, та податок — переплачено. Як виправити таку помилку?

(м. Харків)

 

Як відомо, згідно з

п. 201.4 ПКУ податкова накладна виписується в день виникнення податкових зобов’язань продавця у двох примірниках. При цьому дата виникнення податкових зобов’язань визначається за правилом першої події, якою відповідно до п. 187.1 ПКУ є:

— або

дата надходження коштів від покупця/замовника на банківський рахунок чи до каси продавця в оплату товарів/послуг, що підлягають постачанню;

— або

дата відвантаження товарів, а для послуг — дата оформлення документа, що підтверджує факт постачання послуг платником податків.

У ситуації, що розглядається, першою подією було

отримання передоплати від покупця за товар, на дату якої платник податків на підтвердження податкових зобов’язань, що виникають, виписав, як і належить, за першою подією податкову накладну. Водночас при відвантаженні товару покупцю помилково податкову накладну на постачання було складено вдруге (унаслідок чого в декларації з ПДВ продавцем було повторно відображено ПДВ-зобов’язання, а податок — переплачено: у рядку 25 декларації через помилку було відображено більшу суму). Через деякий час помилку було виявлено платником податків.

Виправити помилку

, пов’язану із завищенням податкових зобов’язань (у межах, звісно, відведеного ст. 102 ПКУ строку давності в 1095 днів, п. 2 розд. I, п. 1 розд. IV Порядку № 41), платник податків може будь-яким зручним для нього способом:

— або «в поточній декларації» (тобто складаючи в такому разі уточнюючий розрахунок — УР та подаючи його разом з поточною декларацією — як

«додаток до декларації»);

— або через уточнюючий розрахунок (тобто подаючи уточнюючий розрахунок відокремлено — як окремий

«самостійний документ»).

При цьому незалежно від того, яким способом виправляється помилка,

у такому УР (який у цьому випадку складається до «помилкового» періоду, в якому повторно за відвантаженням товару було виписано другу податкову накладну), при заповненні рядка 1 (відведеного для оподатковуваного постачання) проводять зменшення надмірно нарахованих (повторно — за відвантаженням) ПДВ-зобов’язань. Для цього:

— до графи 4 рядка 1 УР у цьому випадку переноситься більший («помилковий») показник з рядка 1 «помилкової» декларації (тобто з урахуванням зайво нарахованих свого часу через помилку ПДВ-зобов’язань);

— у графі 5 — відповідно вказується правильний (зменшений) показник, унаслідок чого

— за графою 6 (значення якої розраховується як різниця: графа 5 - графа 4) зі знаком «-» виводиться негативна різниця, що виникла внаслідок зменшення податкових зобов’язань, — по суті сума помилки.

У свою чергу, таке виправлення помилки та зменшення податкових зобов’язань «помилкового» періоду також вплине і на показник рядка 25 УР, який потрібно заповнити тотожнім способом: тобто перенести до графи 4 рядка 25 УР його більше («помилкове») значення з рядка 25 «помилкової» декларації, після чого його правильне («зменшене» після виправлення) значення відобразити у графі 5 рядка 25 УР, проставивши при цьому у графі 6 зі знаком «-» суму помилки (по суті — суму переплати, що виникла). При цьому значення графи 6 рядка 25 УР буде проведено за особовим рахунком (

лист ДПАУ від 16.03.2011 р. № 7273/7/16-1517 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 25, с. 6).

А от «штрафний» рядок 26 у цьому випадку в УР заповнювати не потрібно, оскільки помилка до недоплати не призвела, а навпаки, спричинила завищення податкових зобов’язань.

Крім того, оскільки помилка в цьому випадку виникла при заповненні рядка 1 декларації (показник якої, у свою чергу, як відомо, підлягає розшифровці в додатку Д5), то

разом з УР у цьому випадку також потрібно подати «уточнюючий» додаток Д5, в якому врахувати виправлення помилки. Адже, як передбачено п. 3 розд. IV і п. 7 розд. IX Порядку № 41, у разі виправлення помилок у рядках раніше поданої декларації, до яких подаються додатки, такі додатки (з уточненими показниками) також повинні подаватися і до уточнюючого розрахунку, що виправляє помилки. Для цього у випадку, що розглядається, надмірно задекларовану суму за операцією з контрагентом у такому «уточнюючому» додатку Д5 відображають зі знаком «-» — мінус (п. 1 листа ДПАУ від 19.05.2008 р. № 10061/7/16-1417 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 47).

Виправляючи подібну помилку, відповідний запис також потрібно зробити й

у Реєстрі. Так, як передбачено пп. 9.4, 11.4 Порядку № 1002, якщо дані документа включаються до уточнюючих розрахунків за звітний період, то у графі «вид документа» Реєстру до скороченого позначення документа додається буква «У» (наприклад, ПНУ — що означає, що дані такої податкової накладної включено до уточнюючого розрахунку). З урахуванням цього при виправленні помилки у випадку, що розглядається, дані повторної (тобто помилково виписаної за відвантаженням товару) податкової накладної потрібно відобразити в розділі I Реєстру, проставляючи щодо неї у графі 4 літерне позначення виду документа «ПНУ», а також зазначаючи при цьому у графах 7, 8 і 9 відповідні суми зі знаком «-» (тобто «знімаючи» тим самим надмірно нараховані раніше податкові зобов’язання).

І ще один важливий момент. Хоча будь-якого механізму відкликання повторно виписаної податкової накладної законодавчо не передбачено, проте, про ситуацію, що виникла, слід

попередити протилежну сторону — покупця, який отримав дві податкові накладні, повідомивши його, що друга податкова накладна була виписана безпідставно — помилково (адже для покупця помилкове завищення податкового кредиту, на відміну від продавця, може загрожувати вже більш істотними — «штрафонебезпечними» — наслідками). Отже, якщо податковий кредит покупець уже відобразив двічі, то встигнути виправити ситуацію йому, звісно, бажано до початку перевірки.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити