Теми статей
Обрати теми

Звільнення у зв'язку з появою працівника на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння

Редакція ПБО
Стаття

Звільнення у зв’язку з появою працівника на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння

 

Підставою для звільнення за

п. 7 ст. 40 КЗпП є поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння в будь-який час робочого дня, незалежно від того, мало місце усунення від роботи чи працівник продовжував виконувати трудові обов'язки.

Не може бути підставою для звільнення працівника його поява у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння у вільний від роботи час, у вихідний день або під час відпустки. При цьому особи, для яких установлено ненормований робочий день, можуть бути звільнені за

п. 7 ст. 40 КЗпП і в разі, якщо вони перебували на роботі в нетверезому стані після закінчення робочого дня. Це пов'язане з тим, що для працівника з ненормованим робочим днем час перебування на роботі понад установлену його тривалість вважається робочим часом (абз. 1 п. 25 постанови Пленуму ВСУ з трудових спорів).

Роботодавець зобов'язаний:

1.

Забезпечити себе доказами появи працівника на роботі у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Підтвердженням може бути медичний висновок, акти, пояснення третіх осіб (абз. 2 п. 25 постанови Пленуму ВСУ з трудових спорів).

Оптимальний варіант — направлення працівника для огляду на предмет сп'яніння до установи охорони здоров'я. Якщо реалізувати цей варіант роботодавцю не вдалося, то доцільним є складання відповідного акта в довільній формі за участі декількох свідків. В акті необхідно описати всі зовнішні ознаки сп'яніння (різкий запах алкоголю, нестійка хода, незв'язна мова тощо) та показання спеціальних технічних засобів (якщо вони застосовувалися).

Незважаючи на те що

КЗпП не встановлює відмінностей між алкогольним, наркотичним та токсичним сп'янінням, однак для встановлення стану наркотичного сп'яніння чинним законодавством установлено спеціальні норми. Так, відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» від 15.02.95 р. № 62/95-ВР факт незаконного вживання наркотичних засобів також може бути встановлено на підставі свідчень свідків, наявності ознак наркотичного сп'яніння. Однак установлення наявності стану наркотичного сп'яніння внаслідок незаконного вживання наркотичних або психотропних речовин — у компетенції винятково лікаря.

Якщо у власника або адміністрації підприємства є підстави вважати, що працівник перебуває в стані наркотичного сп'яніння, йому може бути запропоновано пройти медичний огляд добровільно. У разі відмови працівника роботодавець може звернутися до органів внутрішніх справ для примусового доставляння такого працівника на медичний огляд.

2. Для звільнення достатньо одноразової появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння.

3. Необхідно отримати згоду профспілкового органу на звільнення.

При звільненні на підставі

п. 7 ст. 40 КЗпП у трудовій книжці працівника робиться запис: «Звільнений у зв'язку з появою на роботі в нетверезому стані (або стані наркотичного чи токсичного сп'яніння), п. 7 ст. 40 КЗпП».

 

Олена Уварова, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі