Теми статей
Обрати теми

Відпустка для догляду за дитиною. Матусям присвячується

Редакція ПБО
Стаття

Відпустка для догляду за дитиною. Матусям присвячується

 

Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами працівниця має право скористатися відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте на практиці жінки досить часто через будь-які обставини, перебуваючи в такій відпустці, приймають рішення вийти на роботу. Про права жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, у тому числі які працюють у цей період, та обов'язки їх роботодавців, установлені чинним трудовим законодавством, а також про особливості роботи матусь, які мають дітей до трьох років, ітиметься в цій статті.

Лілія УШАКОВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Документи статті

КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

Закон про відпустки — Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

Закон № 2464 — Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Закон № 2811 — Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-XII.

Порядок № 100 — Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Порядок № 1751 — Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751.

Порядок № 1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

Інструкція № 455 — Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455

 

Статтею 179 КЗпП і ст. 18 Закону про відпустки встановлено право жінки після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами піти в частково оплачувану відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Така відпустка належить до соціальних відпусток та за бажанням жінки може бути надана їй повністю або частково в межах установленого періоду.

 

Документальне оформлення відпустки для догляду за дитиною

Щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, жінка повинна подати роботодавцю заяву про надання відпустки, у якій вона вказує період, протягом якого вона має намір перебувати в такій відпустці (наприклад, до досягнення дитиною року (півтора року, трьох років тощо)). До заяви слід додати копію свідоцтва про народження дитини.

На підставі отриманих документів роботодавець видає наказ (розпорядження) про надання відпустки (ст. 181 КЗпП, ст. 20 Закону про відпустки). При складанні такого наказу (розпорядження) роботодавець повинен мати на увазі, що останнім днем перебування жінки у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років є день народження дитини. Тобто жінка повинна стати до роботи наступного дня після дня досягнення дитиною трьох років (див. лист Мінпраці від 17.08.2010 р. № 246/13/116-10 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 93).

Якщо жінка вже перебуває у відпустці для догляду за першою дитиною, наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною має бути видано з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років (див. лист Мінпраці від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 73). Видавати такий наказ відразу після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не потрібно, оскільки чинним законодавством не передбачено оформлення одночасно двох відпусток для догляду за першою та другою дитиною до трьох років (у цьому випадку працівниця і так уже перебуває у відпустці для догляду за дитиною).

У період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінці виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка є одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми (п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811). Допомога по догляду за дитиною призначається та виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання жінки за рахунок коштів державного бюджету.

Працюючим жінкам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається, зокрема, на підставі виписки з наказу (розпорядження) роботодавця про надання їй відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 3 ст. 14 Закону № 2811). Тому роботодавцю бажано після підписання наказу (розпорядження) про надання працівниці відпустки для догляду за дитиною підготувати відповідну виписку з нього.

Найманим працівникам фізичних осіб — підприємців допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки роботодавця. При цьому в разі відсутності у підприємця печатки до довідки додається виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, що підтверджує його реєстрацію як підприємця.

Допомога виплачується з дня настання відпустки для догляду за дитиною і по день його закінчення (тобто по день народження дитини включно) (п. 18 Порядку № 1751).

Маючи дитину віком до трьох років, жінка може:

1) перебувати у відпустці для догляду за дитиною та не працювати;

2) перервати відпустку для догляду за дитиною та вийти на роботу в режимі повного робочого часу;

3) перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною, працювати на умовах неповного робочого часу.

 

Якщо жінка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та не працює

У період відпустки для догляду за дитиною за жінкою зберігається її робоче місце (ст. 2 Закону про відпустки).

Стаж. Період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до (ч. 2 ст. 181 КЗпП):

загального стажу роботи;

безперервного стажу роботи;

стажу роботи за спеціальністю.

Також період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу для призначення пенсії, оскільки в цей період страхові внески за працівницю сплачують органи праці та соціального захисту населення (абзац тридцять п'ятий ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, лист Мінсоцполітики від 16.05.2011 р. № 166/18/99-11).

Час, протягом якого працівниця не працює, а перебуває у відпустці для догляду за дитиною, не враховується при визначенні:

стажу роботи, що дає право на щорічну (основну, додаткову) відпустку (п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки);

страхового стажу для оплати лікарняних за період з 01.01.2011 р. (лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 04.05.2011 р. № 04-29-1068).

Відпустки. Жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та не працює, у період такої відпустки не має права на щорічну та додаткову відпустку на дітей, установлений ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки.

Що стосується оплачуваної навчальної відпустки, то щоб скористатися правом на неї, жінка повинна перервати відпустку для догляду за дитиною до 3 років. Переривання відпустки для догляду за дитиною оформляється на підставі заяви працівниці наказом (розпорядженням) роботодавця. Копію наказу (розпорядження) про переривання відпустки для догляду за дитиною роботодавець зобов'язаний надати до органу праці та соціального захисту населення за місцем отримання жінкою допомоги по догляду за дитиною протягом п'яти днів після видання зазначеного наказу (розпорядження) (п. 20 Порядку № 1751). Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період перебування працівниці в навчальній відпустці не надається.

Для отримання навчальної відпустки працівниці-студентці необхідно:

— написати заяву з проханням про надання навчальної відпустки;

— надати роботодавцю довідку-виклик навчального закладу на сесію, в якій має бути вказано: форму навчання; рівень акредитації навчального закладу; курс, на якому навчається працівниця, період сесії, установлений навчальним закладом, підставу для надання такої відпустки (для складання заліків та іспитів, настановних занять, державних іспитів, для підготовки та захисту дипломної роботи).

Після закінчення навчальної відпустки на підставі заяви працівниці роботодавцем видається наказ про надання їй відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Для відновлення права на отримання допомоги по догляду за дитиною працівниці необхідно надати до органу праці та соціального захисту копію наказу (розпорядження) про надання їй відпустки для догляду за дитиною.

Допомога по тимчасовій непрацездатності. Жінці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не оплачуються періоди тимчасової непрацездатності, оскільки перебуваючи в такій відпустці, вона не працює та за неї не сплачуються страхові внески. Проте якщо ця жінка захворіла, у зв'язку з чим за висновком лікаря певний час не може здійснювати догляд за дитиною, п. 3.13 Інструкції № 455 передбачена можливість видачі листка непрацездатності іншій працюючій особі, яка здійснюватиме догляд за дитиною віком до 3 років замість її матері. Листок непрацездатності виписує лікар-педіатр на підставі довідки з поліклініки або стаціонару, що засвідчує захворювання матері.

У разі хвороби дитини віком до трьох років, у відпустці для догляду за якою жінка перебуває, листок непрацездатності для догляду за такою дитиною не видається (п. 3.15 Інструкції № 455).

Якщо жінка , крім дитини віком до трьох років, за якою вона здійснює нагляд, має ще одну дитину, яка захворіла, то іншому працюючому члену сім'ї (наприклад, батьку) у разі потреби може бути видано листок непрацездатності по догляду за другою хворою дитиною (див. консультацію Ольги Коллякової, головного спеціаліста Департаменту лікувально-профілактичної допомоги Міністерства охорони здоров'я України в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 29, с. 61).

Допомога по вагітності та пологах. На практиці трапляються випадки, коли у жінки, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, виникає право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами в такому разі видається жінці та оплачується за місцем її роботи на загальних підставах. Нагадаємо, що виплата допомоги по вагітності та пологах здійснюється з першого дня відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд). Докладно про особливості розрахунку, нарахування та надання допомоги по вагітності та пологах читайте у статті «Якщо працівниця збирається в декрет» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 21.

Для визначення суми допомоги необхідно керуватися положеннями Порядку № 1266.

При цьому для догляду за дитиною віком до 3 років видається листок непрацездатності іншій працюючій особі, яка здійснюватиме такий догляд, на період, коли мати не може здійснювати догляд за дитиною. Листок непрацездатності в цьому випадку видається на підставі довідки зі стаціонару, що засвідчує пологи матері, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років.

Зауважимо, що сьогодні через різні причини жінки все частіше до кінця відпустки для догляду за дитиною «недосиджують», а виходять на роботу раніше. Про те, які гарантії та пільги встановлено чинним трудовим законодавством для працюючих матусь дітей віком до трьох років, розповімо далі.

 

Якщо жінка, яка має дитину віком до трьох років, вийшла на роботу

Трудове законодавство передбачає спеціальні норми, що встановлюють гарантії при прийнятті на роботу, заборони на звільнення, додаткові відпустки та інші пільги для працюючих жінок, які мають малолітніх дітей. Наведемо основні з них у таблиці на с. 35.

 

№ з/п

Пільга/гарантія

Підстава

1

2

3

Прийняття на роботу

1

Заборонено відмовляти жінкам у прийнятті на роботу та зменшувати їм заробітну плату за мотивами, пов'язаними з наявністю дітей віком до 3 років, а одиноким матерям — за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда

Ст. 184 КЗпП

Відмова в прийнятті на роботу зазначених категорій жінок можлива в разі, якщо вона є обґрунтованою. У такому разі роботодавець зобов'язаний повідомити у письмовій формі причину відмови. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена жінкою в судовому порядку.

Умови праці

2

Заборонено застосування праці жінок на важких роботах та на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт із санітарного та побутового обслуговування)

Ст. 174 КЗпП

Перелік важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, затверджено наказом МОЗ від 29.12.93 р. № 256.

3

Заборонено залучення жінок до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми

Ст. 174 КЗпП

Граничні норми підіймання та переміщення важких речей жінками затверджено наказом МОЗ від 10.12.93 р. № 241.

4

Не допускається залучати жінок, які мають дітей віком до 3 років, до робіт у нічний час, до надурочних робіт та робіт у вихідні дні, а також направляти у відрядження

Ст. 55, 63, 176 КЗпП

5

Жінок, які мають дітей віком до 3 років, у разі неможливості виконання попередньої роботи має бути переведено на іншу роботу на строк до досягнення дитиною 3 років. Підставою для такого переведення можуть бути як медичний висновок, так і інші об'єктивні дані, що свідчать про неможливість виконання попередньої роботи. При цьому слід мати на увазі, що тимчасове переведення таких жінок на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, можливе виключно за їх згодою (ч. 3 ст. 33 КЗпП)

Ч. 3 ст. 178 КЗпП

Звертаємо увагу: якщо заробіток на новому місці роботи нижче ніж той, який вони отримували до переведення, їм виплачується середній заробіток за попереднім місцем роботи, а якщо вище — фактичний заробіток (ч. 4 ст. 178 КЗпП).

6

Жінкам, які мають дітей віком до півтора року, надаються, крім загальної перерви для відпочинку та харчування, додаткові перерви для годування дитини. Такі перерви повинні надаватися не рідше ніж через три години тривалістю не менше ніж тридцять хвилин кожна. За наявності двох і більше грудних дітей тривалість перерви встановлюється не менше години

Ст. 183 КЗпП

Строки та порядок надання перерв для годування встановлюються роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом та з урахуванням бажання матері. Перерви для годування включаються в робочий час та оплачуються за середнім заробітком

7

На прохання жінки, яка має дитину віком до 14 років, роботодавець зобов'язаний установити їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень

Ст. 56 КЗпП

У цьому випадку оплата праці здійснюватиметься пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

8

У разі потреби роботодавець повинен видавати вагітним жінкам та жінкам, що мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безоплатно або на пільгових умовах, а також надавати їм матеріальну допомогу. Порядок надання таких пільг та гарантій установлюється колективним договором підприємства

Ст. 185 КЗпП

Відпустки

9

Якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, зазначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більше ніж до досягнення дитиною шістнадцятилітнього віку

Ч. 6 ст. 179 КЗпП, п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки

10

Жінці, яка працює та має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка всиновила дитину, одинокій матері, а також жінці, що узяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових та неробочих днів. За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не повинна перевищувати 17 календарних днів

Ст. 1821 КЗпП, ст. 19 Закону про відпустки

Звільнення

11

Заборонено звільняти жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років, якщо дитина згідно з медичним висновком потребує домашнього догляду), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда з ініціативи роботодавця, крім випадків повної ліквідації підприємства, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням

Ст. 184 КЗпП

При звільненні у зв'язку з повною ліквідацією (п. 1 ст. 40 КЗпП) жінці має бути виплачено заробітну плату за фактично відпрацьований час (якщо жінка, яка має дитину до трьох (шести) років, працювала), компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки та вихідну допомогу в розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП). На період працевлаштування за нею зберігається середня заробітна плата, але не більше 3 місяців із дня закінчення строкового трудового договору.
Звільнення зазначених категорій жінок можливе або з ініціативи самої працівниці, або за згодою сторін.

12

У разі звільнення після закінчення строкового трудового договору жінок, які мають дітей віком до 3 (6) років, одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда, роботодавець зобов'язаний їх працевлаштувати. На період працевлаштування за жінками зберігається середня заробітна плата, але не більш 3-х місяців з дня закінчення строкового трудового договору

Ст. 184 КЗпП

 

Якщо жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вирішила вийти на роботу, роботодавцю слід насамперед установити її наміри: хоче вона вийти з відпустки на своє колишнє робоче місце на умовах повного робочого часу чи вона збирається працювати на умовах неповного робочого часу, залишаючись у відпустці для догляду за дитиною. Від її відповіді залежатиме не лише документальне оформлення подальших трудових відносин, а й особливості здійснення окремих виплат, установлених чинним законодавством, а також оплата праці цієї жінки. Чому? Давайте розбиратися.

 

Жінка, яка має дитину віком до 3 років, працює в режимі повного робочого часу

Жінка має право в будь-який час перервати відпустку для догляду за дитиною та вийти на роботу в режимі повного робочого часу. Переривання такої частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною необхідно належно оформити. Жінка повинна подати роботодавцю заяви з проханням:

1) перервати надану їй раніше відпустку для догляду за дитиною. Тобто в цьому випадку виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку буде припинено;

2) дозволити приступити до виконання своїх обов'язків, обумовлених трудовим договором. У цій заяві слід також указати бажаний режим роботи.

На підставі отриманих заяв роботодавець видає накази (розпорядження) про припинення відпустки для догляду за дитиною та про вихід працівниці на роботу в режимі повного робочого часу. При цьому строковий трудовий договір з особою, яку було прийнято на робоче місце жінки на період її відпустки для догляду за дитиною, розривається*.

* Річ у тім, що до цього трудового договору первісно має бути включено умову, згідно з якою він укладається на час перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до дня фактичного виходу на роботу такої працівниці.

Звертаємо увагу: день подання працівницею заяви про достроковий вихід на роботу та день виходу на роботу не повинні збігатися. Це пов'язане з тим, що до виходу працівниці на роботу роботодавець повинен видати наказ (розпорядження) про такий вихід та наказ (розпорядження) про звільнення працівника, який тимчасово обіймав її посаду. Адже такого працівника було прийнято на період відпустки для догляду за дитиною, отже, і звільнити його роботодавець повинен в останній день зазначеної відпустки, тобто в день, що передує дню виходу працівниці з відпустки для догляду.

Протягом 5 днів після видання наказу (розпорядження) про припинення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, роботодавець зобов'язаний повідомити про це орган праці та соціального захисту населення, що призначив раніше допомогу по догляду за дитиною працівниці (абзац п'ятий п. 20 Порядку № 1751). Форму такого повідомлення наразі не затверджено. На практиці роботодавці складають її в довільній формі у вигляді листа, додаючи до нього копію наказу (розпорядження) про припинення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Із дня переривання відпустки для догляду за дитиною та виходу на роботу в режимі повного робочого часу:

1) жінці припиняється виплата органами праці та соціального захисту населення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. У цьому випадку оформити отримання такої допомоги може особа, яка далі продовжить фактично здійснювати догляд за такою дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, батько, баба, дід, інші родичі);

2) на неї, як і на інших працівників підприємства, поширюються норми чинного законодавства, з урахуванням пільг та гарантій, наведених у таблиці на с. 35.

Далі розглянемо особливості роботи в режимі неповного робочого часу жінки, яка продовжує перебувати у відпустці для догляду за дитиною.

 

Жінка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною та працює на умовах неповного робочого часу

У період перебування у відпустці для догляду за дитиною жінка може працювати на умовах неповного робочого часу і вдома. При цьому право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не втрачається (абзац сьомий п. 23 Порядку № 1751).

Жінка, яка бажає працювати у відпустці для догляду за дитиною, може звернутися з відповідною заявою до будь-якого роботодавця, а не тільки до того, в якого вона перебуває у відпустці для догляду за дитиною. У цьому випадку до неї застосовуватимуться загальні положення трудового законодавства. Тобто в разі, якщо у роботодавця є відповідна вакансія, то на підставі поданої жінкою заяви (в якій має бути вказано бажаний режим роботи), роботодавець видає відповідний наказ (розпорядження). Якщо ж у роботодавця відсутня така вакансія, то він може відмовити їй у виході на роботу. Звісно, що в цій ситуації сам по собі факт перебування у відпустці для догляду за дитиною не може бути підставою для відмови у прийнятті на роботу. І жінка має право попросити роботодавця обґрунтувати свою відмову в письмовій формі, а в подальшому оскаржити її в суді.

Щодо тривалості робочого дня жінки, щоб виконувалася умова «неповного робочого часу», зазначимо таке. Згідно з ч. 8 ст. 179 КЗпП працівниця, якщо вона не припиняє відпустку для догляду за дитиною, може працювати виключно на умовах неповного робочого часу або вдома. Трудове законодавство допускає можливість установлення неповного робочого часу шляхом:

зменшення тривалості щоденної роботи (неповний робочий день);

зменшення кількості днів роботи (неповний робочий тиждень);

одночасного зменшення кількості годин роботи протягом робочого дня та кількості днів роботи (поєднання неповного робочого дня та неповного робочого тижня).

При цьому чинне законодавство не містить норм, що вказують на те, якої ж конкретно тривалості має бути робочий день або робочий тиждень, щоб за працівницею збереглося право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Певний висновок можна зробити з положень ст. 56 КЗпП, згідно з якими неповним вважатиметься робочий час, що має меншу тривалість, ніж установлена нормативними актами, у тому числі розпорядчими актами підприємства. Тобто для того, щоб робочий час працівниці вважався «неповним робочим часом», достатньо, щоб він був менше нормальної тривалості для такої працівниці, а на скільки менше (на годину, дві, три тощо) — це вирішувати працівниці та роботодавцю.

Якщо працівниця виявила бажання працювати на умовах неповного робочого часу на тому самому підприємстві, з якого йшла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то окремий трудовий договір можна не укладати (див. лист Мінпраці від 05.06.2008 р. № 5305/0/14-08/06 // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 65, с. 19).

Далі розглянемо, які наслідки для жінки матиме робота в режимі неповного робочого часу.

Допомога по догляду за дитиною. Працюючи в режимі неповного робочого часу в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівниця має право на отримання допомоги по догляду за дитиною (ст. 179 КЗпП, ст. 18 Закону про відпустки, ч. 7 ст. 14 Закону № 2811). Про вихід на роботу в такому режимі працівниця повинна повідомити орган праці та соціального захисту населення, надавши довідку з місця роботи (копію наказу) про початок виконання трудових обов'язків на зазначених умовах (абзац третій п. 20 Порядку № 1751).

Оплата праці. Оплата праці жінок, які працюють на умовах неповного робочого часу в період відпустки для догляду за дитиною, здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

При цьому якщо така працівниця виконує роботу понад передбачений трудовим договором час, але в межах установленої законодавством тривалості робочого дня, то така робота не вважається надурочною та оплачується в одинарному розмірі (див. абзац другий п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 р. № 13).

Оподаткування заробітної плати працівниці, яка працює на умовах неповного робочого часу, здійснюється в загальному порядку. Установлення працівниці неповного робочого часу також не вплине на порядок застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП), тобто така працівниця матиме право на ПСП на загальних підставах (розміри ПСП, що застосовуються у 2012 році залежно від категорії платника податків та граничні розміри доходу, який дає право на застосування ПСП, див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 6, с. 14).

Відпустки. Робота на умовах неповного робочого часу не спричиняє будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Тому, працюючи неповний робочий день або неповний робочий тиждень, працівниця має право на щорічну відпустку та додаткову відпустку на дітей повної тривалості (ч. 1 ст. 9 і ст. 19 Закону про відпустки).

Що стосується додаткової відпустки для чорнобильців, що надається на підставі п. 22 ч. 1 ст. 20 і п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІІ, то скористатися правом на неї зможуть тільки жінки, які працюють на умовах неповного робочого часу, для яких це місце роботи є основним .

Розрахунок середньої заробітної плати для оплати днів зазначених видів відпусток здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

Допомога по тимчасовій непрацездатності. У разі хвороби матері дитини, яка працює у відпустці для догляду за цією дитиною в режимі неповного робочого часу, їй медичною установою видається листок непрацездатності, який за місцем її роботи підлягає оплаті на загальних підставах (див. листи Мінпраці від 02.03.2007 р. № 696/0/10-07/13 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 28 та від 26.06.2007 р. № 412/020/153-07 // «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 75). При цьому в загальному випадку перші п'ять днів хвороби працівниці оплачуються за рахунок коштів роботодавця, а починаючи з шостого дня за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд). Докладно про порядок розрахунку, нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, читайте в тематичному номері «Лікарняні: від оформлення до обліку» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 18.

У разі хвороби дитини до 3 років, у відпустці для догляду за якою перебуває працівниця, листок непрацездатності не видається на підставі п.п. «б» п. 3.15 Інструкції № 455. А оскільки підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є листок непрацездатності, то зважаючи на його відсутність допомога не виплачується. Якщо на порушення вимог Інструкції № 455 листок непрацездатності все-таки було видано, то згідно з роз'ясненнями Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, наданими в листі від 26.03.2009 р. № 04-06/3-5/з-74 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 42), підприємство не має права його оплачувати. Слід також зауважити, що в ситуації, коли хворіє дитина до 3 років, виникає питання з підтвердженням причини відсутності матері дитини на роботі, оскільки часто саме вона доглядає хвору дитину. Підтвердженням у цьому випадку могла б бути довідка довільної форми, аналогічна тій, що видається в разі потреби догляду за хворою дитиною старше 14 років при стаціонарному лікуванні (п. 3.16 Інструкції № 455). Проте МОЗ у листі від 21.08.2009 р. № 3.07-58/2365 зазначив, що чинним законодавством не передбачено документ, що видається матері, яка доглядає хвору дитину, якщо мати перебуває в частково оплачуваній відпустці для догляду за дитиною до 3 років та працює на умовах неповного робочого тижня (дня). Тому, якщо медичний заклад не видасть матері довідку, то на цей період за домовленістю з роботодавцем жінка може піти в щорічну відпустку або відпустку без збереження заробітної плати.

Якщо ж у працівниці, яка працює у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, захворіла її старша дитина віком до 14 років, то листок непрацездатності видається та оплачується в загальному порядку. Аналогічну думку висловило Мінпраці в листі від 17.07.2009 р. № 197/18/99-09. У цьому випадку допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується за рахунок коштів Фонду з першого дня непрацездатності. Докладно про особливості виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в разі хвороби дитини читайте у статті «Якщо у працівників хворіють діти» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 99.

Завершуючи розгляд цієї теми, виражаємо сподівання, що матеріал цієї статті буде корисним не лише роботодавцям, а й працівницям, які планують піти у відпустку для догляду за дитиною, або, уже перебуваючи в такій відпустці, вирішили приступити до виконання своїх посадових обов'язків.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі