Президент підписав зміни до ПКУ (законопроект № 10224)
Глава Держави підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 05.07.2012 р. № 5083-VI (на базі законопроекту № 10224), яким унесено низку змін до Податкового кодексу України (далі — ПКУ). Частина змін стосується приведення ПКУ у відповідність до Конституції щодо перерозподілу повноважень між державними органами. Законом № 5083 також унормовано правові та організаційні засади діяльності державної податкової служби та податкової міліції. Крім того, Закон № 5083-VI запроваджує низку змін щодо справляння податку на додану вартість, податку на прибуток, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку, рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, тощо. Серед нововведень звернемо увагу на такі.
Податок на додану вартість
— форма податкової накладної (далі — ПН) доповнена новим обов’язковим реквізитом: «номер і дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України». Це нововведення набере чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування Закону № 5083-VI;
Податок на прибуток
— із ПКУ виключено абз. 2 та 3 п. 152.3, згідно з якими платники податку на прибуток були зобов’язані подавати додаток ОК до декларації з податку на прибуток. Ця зміна набере чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону № 5083-VI. Тому декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2012 року, на нашу думку, можна буде подавати без додатка ОК;
— відповідно до оновленого п. 57.1 ПКУ платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 млн гривень) повинні будуть щомісяця сплачувати авансовий внесок із податку на прибуток у порядку та строки, встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання квартальної податкової декларації.
Водночас платники податків, у яких оподатковувані доходи за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 млн грн., неприбуткові установи (організації), виробники сільськогосподарської продукції сплачують податок на прибуток на підставі «річної» податкової декларації без сплати авансового внеску.
Термін набрання чинності цим нововведенням — 01.01.2013 р.
Єдиний податок
Запроваджено дві додаткові групи платників єдиного податку — групи п’ять і шість.
П’яту групу можуть обрати фізичні особи — підприємці, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб; обсяг доходу не перевищує 20 млн грн.
Шосту групу можуть обрати юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: середньооблікова кількість працівників не перевищує 50 осіб; обсяг доходу не перевищує 20 млн грн.
Ставки єдиного податку для нових груп складають: 1) 7 % доходу — у разі сплати ПДВ; 2) 10 % доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.
Зауважимо, що умови роботи у «старих» групах 1 — 4 залишаються без змін. Група 5, по суті, є копією групи 3, а група 6 — копією групи 4.
Згідно з новою редакцією абз. 2 п.п. 298.1.2 ПКУ новостворені суб’єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації (раніше — до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація) подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, установленої для груп 3 — 6, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.
Зміни, передбачені Законом № 5083-VI у частині сплати єдиного податку, наберуть чинності з дня, наступного за днем опублікування Закону.