Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. ЄП та старі помилки з прибутку

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

ЄП та старі помилки з прибутку

 

Підприємство у 2011 році працювало на загальній системі оподаткування, а з 1 січня 2012 року перейшло на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 3 %. Після переходу на єдиний податок підприємство виявило помилку, допущену при обчисленні податку на прибуток. Чи можна зараз, будучи платником єдиного податку, самостійно виправити помилку з податку на прибуток?

(м. Харків)

 

Відповідно до п. 50.1 ПКУ у разі, якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ, — 1095 днів) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації та обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний направити уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, що діє на час подання уточнюючого розрахунку.

Тому підприємство, яке здійснює господарську діяльність за спрощеною системою оподаткування (у минулому — платник податку на прибуток), самостійно виявивши помилку в показниках раніше поданої ним податкової декларації з податку на прибуток, не лише може, а навіть зобов'язаний виправити її, подавши уточнюючий розрахунок.

У свою чергу податківці в п. 11 Довідника причин про невизнання поданої звітності як податкової (див. лист ДПАУ від 06.10.2010 р. № 10317/6/12-0216 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 88, с. 44) висувають позицію щодо неможливості подання платником податку звітності, яка не відповідає обраному режиму оподаткування. Отже, якщо платник податків є платником податків на спрощеній системі оподаткування, то подавати звітність (у тому числі й уточнюючий розрахунок) з податку на прибуток він нібито не має права. Тобто це, по суті, означає, що платник податків, який змінив загальну систему оподаткування на спрощену, уже не має права доплатити до бюджету донараховані при самостійному виявленні помилки податкові зобов'язання з податку на прибуток і тим самим уникнути штрафних санкцій при перевірці. Щодо того, що при переході на єдиний податок підприємство не сплачує податок на прибуток і у зв'язку з цим не може скористатися механізмом виправлення помилок, висловлювалися податківці і раніше (див., наприклад, «Податковий, банківський, митний КОНСУЛЬТАНТ», 2007, № 10, с. 14).

Проте ця позиція податківців прямо суперечить нормам п. 102.1 ПКУ, який надає право податківцям перевіряти платника податків та донараховувати податкові зобов'язання за період 1095 днів незалежно від того, є платник податків зареєстрованим платником конкретного податку (зокрема, ідеться про податок на прибуток) чи ні. Позиція податківців також суперечить нормам п. 50.1 ПКУ, які, як уже зазначалося, дають можливість платникам податків (з урахуванням строку давності — 1095 днів) виправити свої помилки з метою незастосування до них штрафних санкцій. Причому ця норма також не висуває як умову те, що, виправляючи помилку, платник податку має бути зареєстрований платником податку, що виправляється. Крім того, зверніть увагу, уточнюючий розрахунок подаватиметься підприємством до декларації за період, коли він був платником податку на прибуток, тобто у нього будуть усі підстави на самостійне виправлення виявленої помилки.

І хоча, як показує практика, спорити з податківцями в цьому питанні непросто, ми все-таки радимо вам подати такий уточнюючий розрахунок до помилкової декларації з податку на прибуток, незважаючи на те що підприємство наразі працює на спрощеній системі оподаткування (докладно про виправлення помилок з податку на прибуток шляхом подання уточнюючого розрахунку ми писали в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 96). Адже, як випливає з п. 49.8 ПКУ, прийняття податкової декларації — обов'язок органу державної податкової служби. Головне, щоб усі обов'язкові реквізити декларації (у цьому випадку уточнюючої) були присутніми в ній та були достовірно заповнені. Інші показники, зазначені в уточнюючій декларації платника податків, до його прийняття перевірці не підлягають. Причому, якщо після прийняття орган ДПС визнає таку декларацію недійсною, він повинен направити підприємству письмове повідомлення про відмову із зазначенням причин такої відмови (п. 49.11 ПКУ) протягом 3 робочих днів із дня отримання декларації — якщо декларація подавалася до податкової особисто, або протягом 5 робочих днів — якщо декларація надсилалася поштою чи електронною поштою. У свою чергу, у підприємства будуть усі підстави або подати нову уточненку, або оскаржити рішення органу ДПС (п. 49.12 ПКУ).

Причому зверніть увагу: для самовиправлення помилок, виявлених до 01.04.2012 р. у раніше поданих деклараціях з податку на прибуток, слід використовувати декларацію за формою, затвердженою наказом № 114 , — тобто ту, за якою єдиноподатник повинен був до 9 лютого відзвітувати з податку на прибуток за II — IV квартали 2011 року. Якщо ж підприємство вирішить виправити помилку після 1 квітня 2012 року, то подавати декларацію з відміткою «Уточнююча» потрібно буде за новою формою, затвердженою наказом № 1213.

 

Наталія Дзюба, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі