Нюанси реєстрації податкових накладних у 2012 році
Питання реєстрації податкових накладних докладно розглядалося у статті «Усе про Єдиний реєстр податкових накладних» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 69, с. 21. Водночас з 1 січня 2012 року перелік підстав для такої реєстрації дещо змінився, а також доповнився новими пунктами. У запропонованій статті розповімо про зміст цих змін.
Віталій СМЕРДОВ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Документи статті
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Порядок № 1379 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 01.11.2011 р. № 1379.
Порядок № 1246 — Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабміну від 29.12.2010 р. № 1246.
З 01.01.2012 р. з'явилися три нові підстави для обов'язкової реєстрації податкових накладних (далі — ПН) (п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ):
1) перевищення суми ПДВ в одній ПН 10 тис. грн.;
2) постачання підакцизних товарів;
3) постачання товарів, увезених на митну територію України.
Далі проаналізуємо їх.
Нова межа для реєстрації ПН
З 01.01.2012 р. межу суми ПДВ в одній ПН, при перевищенні якої така ПН підлягає обов'язковій реєстрації, було вкотре зменшено. Тепер вона становить 10 тис. грн., причому чинна редакція ПКУ не передбачає її подальше зниження. Отже, з 1 січня всі ПН, у яких сума ПДВ перевищує 10 тис. грн. в одній ПН (тобто при постачанні товарів/послуг на суму понад 60 тис. грн.), підлягають обов'язковій реєстрації. При цьому слід звернути увагу на декілька важливих моментів:
1) реєструвати ПН необхідно лише при перевищенні цього критерію. Якщо ж сума ПДВ у ПН становить рівно 10 тис. грн., то реєстрація не потрібна (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.22);
2) при визначенні граничної суми ПДВ для реєстрації орієнтуватися слід на суму ПДВ в одній ПН. Отже, якщо протягом дня здійснюється декілька часткових постачань у межах одного договору або декілька часткових передоплат, то для цілей реєстрації необхідно враховувати суму ПДВ у кожній окремій ПН, що складається на кожне часткове постачання/передоплату. Водночас є ймовірність, що податківці враховуватимуть сумарний розмір ПДВ протягом дня за такими «частковими» ПН (див. «Вісник податкової служби України», 2011, № 10, с. 25), що, зауважимо, неправомірно;
3) ПН, складені на пільговані або «нульові» постачання, реєструвати не потрібно (за умови, що не йдеться про постачання імпортованих або підакцизних товарів, про що див. далі);
4) ПН, обидва примірники яких залишаються у постачальника (такі випадки перелічено в п. 8 Порядку № 1379), реєструвати не потрібно незалежно від суми ПДВ у них* (п. 4 Порядку № 1246). Причому це правило діє, навіть якщо постачається імпортований або підакцизний товар.
* У п. 4 Порядку № 1246 усе ще йдеться про Порядок, затверджений ДПСУ, проте, як відомо, це повноваження віднедавна перебрав на себе Мінфін. На наш погляд, це «нестикування» не повинне вплинути на наведене правило.
Нову межу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) необхідно враховувати і при виписуванні розрахунків коригування. Зокрема, якщо в момент складання ПН (у тому числі до 01.01.2012 р.) сума ПДВ у ній була менше 10 тис. грн., а після коригування — її перевищує, то спочатку в ЄРПН слід зареєструвати ПН, а вже потім розрахунок коригування (п. 3 Порядку № 1246). Також нагадуємо, що обов'язковому внесенню до ЄРПН підлягають і ті розрахунки коригувань, які складаються на вже зареєстровані ПН (незалежно від того, чи підлягали вони обов'язковій реєстрації). Докладніше про особливі ситуації реєстрації розрахунків коригувань, у тому числі після зниження порога реєстрації, див. у статті «Повернення (товарів, передоплат), зміна ціни та ПДВ» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 100, с. 25.
Постачання ввезених та підакцизних товарів
Щодо постачання підакцизних товарів питань не виникає. Перелік таких товарів наведено у ст. 215 ПКУ: (1) спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; (2) тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; (3) нафтопродукти, скраплений газ; (4) легкові автомобілі, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли. Що стосується постачання товарів, увезених на митну територію України, то тут слід виділити декілька важливих моментів:
1) реєструвати ПН необхідно при кожному продажу/перепродажу імпортованого товару на митній території України. Дізнатися про те, чи є товар імпортованим, можна за супровідними документами, етикеткою та/або маркуванням (див. «Вісник податкової служби України», 2011, № 45, с. 13) — ця інформація в будь-якому випадку повинна надаватися покупцю згідно з п. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII. Винятком з цього правила можуть бути постачання, за яких обидва примірники ПН залишаються в постачальника, — такі ПН реєструвати не потрібно;
2) якщо в ПН одночасно фігурують і імпортовані, і вітчизняні товари, вносити до ЄРПН таку ПН необхідно загальною сумою, оскільки реєстрації в ЄРПН підлягає вся ПН, а не тільки її імпортна частина (див. нашу думку в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 90, с. 26). Це правило слід застосовувати і в ситуаціях, коли в одній ПН фігурують одночасно підакцизні та «звичайні» товари. Водночас код УКТ ЗЕД до графи 4 ПН необхідно вносити лише в частині постачання імпортованого (чи підакцизного) товару, про що див. «Вісник податкової служби України», 2011, № 45, с. 14;
3) якщо при виконанні робіт платник використовує імпортовані товари, то реєструвати ПН не потрібно (за умови, що сума ПДВ у ПН не перевищує 10 тис. грн.). Водночас доволі важливе значення має документальне оформлення — адже дуже часто одні і ті самі відносини можна представити і як виконання робіт, і як постачання товару з виконанням робіт з його монтажу, налагодження тощо (докладніше про це див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 90, с. 26). Крім того, навіть якщо платник фактично виконував роботи, але в ПН виділив окремим рядком імпортовану сировину, без унесення такої ПН до ЄРПН не обійтися.
Також не забувайте, що при постачанні підакцизних та/або імпортованих товарів у графі 4 ПН необхідно вказувати їх код УКТ ЗЕД. При цьому в загальному випадку в цій графі вказується повний десятизначний код товару. Водночас, якщо при ввезенні товару у ВМД було вказано іншу кількість символів (з урахуванням приписів Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом ДМСУ від 09.07.97 р. № 307), то у ПН слід зазначати цей код без додавання будь-яких додаткових символів (див. «Вісник податкової служби України», 2011, № 45, с. 14). Крім того, нагадуємо, що з 16.12.2011 р. платники ПДВ повинні виписувати ПН за новою формою (див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 100, с. 3). Докладніше про нюанси її заповнення див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 101, с. 22.
От ми й розглянули основні нововведення в реєстрації ПН з 01.01.2012 р. Проте тут було вказано лише найбільш загальні моменти, тоді як докладно ці та багато інших питань, пов'язаних із заповненням та реєстрацією ПН, найближчим часом буде розглянуто в тематичному номері нашого видання.