Особливості здобуття освіти шахтарями та їх дітьми
Законом України від 05.07.2012 р. № 5082-VI викладено у новій редакції ст. 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 р. № 345-VI (далі — Закон № 345), якою визначено особливості здобуття освіти шахтарями та їх дітьми. Змінами дещо відкориговано умови, за якими шахтарі та їх діти зараховуються поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів.
Відповідно до нової редакції ст. 5 Закону № 345 до «щасливчиків», які можуть вступити до вищого навчального закладу поза конкурсом, належать:
1. Шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки.
2. Протягом 3-х років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років.
3. Протягом 3-х років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями і загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві.
4. Протягом 3-х років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та внаслідок нещасного випадку на виробництві стали інвалідами I або II групи.
Зазначеним вище особам надаються місця у гуртожитках на час навчання і гарантована виплата за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Зазначені особи після закінчення навчання працевлаштовуються відповідно до договору, укладеного між відповідним органом виконавчої влади, керівником навчального закладу та випускником.
Закон від 05.07.2012 р. № 5082-VI набув чинності з 25 липня 2012 року.