Про деякі питання заборони рекламування лікарських засобів
Як відомо, змінами, внесеними Законом України від 20.12.2011 р. № 4196-VI до законів України «Про лікарські засоби» від 04.04.96 р. № 123/96-ВР та «Про рекламу» від 03.07.96 р. № 270/96-ВР, установлено, що дозволяється реклама тільки тих лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря та не внесені до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів. Перелік лікарських засобів, заборонених до рекламування, затверджується Міністерством охорони здоров’я України (далі — МОЗ). Критерії, що застосовуються при визначенні лікарських засобів, рекламування яких заборонено, також затверджуються МОЗ.
Так, наказом МОЗ від 06.06.2012 р. № 422 затверджено Критерії, що застосовуються при визначенні лікарських засобів, рекламування яких заборонено. Відповідно до цих Критеріїв рішення про віднесення лікарського засобу до лікарських засобів, рекламування яких заборонене, приймається за наявності хоча б однієї з таких умов:
1. Відпуск лікарського засобу здійснюється тільки за рецептом лікаря.
2. Лікарський засіб містить наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори.
3. Застосування лікарського засобу може викликати синдром звикання, що зазначено в інструкції для медичного застосування, крім лікарських засобів для зовнішнього (місцевого) застосування.
4. Лікарський засіб застосовується виключно для лікування жінок у період вагітності та годування груддю.
5. Лікарський засіб застосовується виключно для лікування дітей до 12 років.
6. Лікарський засіб застосовується для лікування: туберкульозу; венеричних захворювань; особливо небезпечних інфекційних хвороб; ВІЛ/СНІДу; раку та інших пухлинних захворювань; хронічного безсоння; діабету; ожиріння (включаючи лікарські засоби, що використовуються для зменшення маси тіла); імпотенції (еректильної дисфункції).
Рішення про віднесення лікарського засобу до лікарських засобів, рекламування яких заборонене, приймається МОЗ на підставі рекомендацій Державного експертного центру МОЗ під час державної реєстрації (перереєстрації) лікарського засобу. Відповідна інформація вноситься до Державного реєстру лікарських засобів України.
Наказ від 06.06.2012 р. № 422 набере чинності з дня офіційного опублікування.