Комісійна торгівля ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння
Торговельне підприємство планує приймати на реалізацію від фізичних осіб вживані ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння (портсигари, столові прибори, шкатулки, свічники та інші вироби). Як документально слід оформляти прийняття таких виробів на комісію? Чи потрібно при виплаті доходу фізособам, які здали на реалізацію згадані вище вироби, утримувати податок на доходи фізичних осіб?
(м. Харків)
Порядок здійснення комісійної торгівлі ювелірними виробами з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння визначається Правилами № 678.
Приймаючи від фізичної особи ювелірні вироби на комісію, комісіонер виписує на кожну одиницю виробу:
1) два примірники квитанції за формою додатків 1 і 2 до Правил № 678, які підписуються комітентом і комісіонером. Перший примірник квитанції (додаток 1 до Правил № 678) вручається комітенту, а другий — комітентська картка (додаток 2 до Правил № 678) — залишається у комісіонера. Підписана комітентом і комісіонером квитанція є документом, яким комітент підтверджує, по-перше, доручення комісіонера на продаж ювелірного виробу, по-друге, його згоду щодо ціни, строку реалізації та умов уцінки ювелірного виробу, по-третє, згоду комітента на розмір комісійної винагороди комісіонера;
2) товарний ярлик за формою додатка 3 до Правил № 678, який прикріплюється ниткою до вагового ювелірного виробу. Якщо конструкція такого виробу не дозволяє прикріпити товарний ярлик, його вкладають до індивідуальної упаковки разом із виробом або прикріплюють до неї. Зауважимо, що номер товарного ярлика повинен відповідати номеру квитанції, виписаної на цей виріб. Якщо ювелірний виріб, прийнятий на комісію, був у вжитку, на товарному ярлику необхідно проставити відмітку «виріб був у вжитку» або «б/в» (п. 251 Правил № 460). При продажу ювелірного виробу товарний ярлик з нього не знімається.
Продавши ювелірні вироби, прийняті на комісію, комісіонер складає для комітента звіт, де вказує, зокрема, дату продажу та ціну, за якою було продано ювелірні вироби, надані на комісію.
За договором комісії продаж ювелірних виробів здійснюється від імені комісіонера. Тому після отримання грошових коштів за продані ювелірні вироби комісіонер повинен нарахувати дохід комітенту-фізособі. Зауважимо, що датою виникнення доходу у комітента-фізособи буде дата продажу комісіонером ювелірних виробів, переданих такою фізособою на комісію. Виплата комітенту готівкових грошових коштів здійснюється після пред’явлення ним:
1) квитанції (додаток 1 до Правил № 678);
2) паспорта або документа, що його заміняє.
При отриманні готівки комітент повертає касиру перший примірник квитанції та ставить підпис на другому примірнику квитанції — комітентській картці.
Дохід, нарахований (виплачений) комісіонером фізичній особі — комітенту, для цілей обкладення податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО), на наш погляд, слід розглядати як дохід від продажу об’єктів рухомого майна. У зв’язку з цим такий дохід обкладатиметься ПДФО за ставкою, установленою п. 167.2 ПКУ, а саме — 5 %.
Що стосується розміру такого доходу, то він дорівнює вартості проданого товару (з урахуванням суми комісійної винагороди) за вирахуванням збору до Пенсійного фонду*, обов’язок зі сплати якого покладено на комісіонера.
* Докладно про особливості нарахування та сплати збору до Пенсійного фонду, читайте у статті на с. 21.
Звертаємо увагу: податковим агентом фізичної особи — комітента є юридична особа — комісіонер (див. лист ДПАУ від 19.04.2011 р. № 7435/6/17-0715). У зв’язку з цим він (комісіонер) зобов’язаний:
1) від імені та за рахунок фізособи-комітента утримати та сплатити до бюджету ПДФО з доходу, виплаченого такій фізособі. Нагадаємо, що сплата ПДФО здійснюється:
— протягом банківського дня, наступного за днем нарахування (виплати, надання) доходу, — якщо оподатковуваний дохід виплачується готівкою з каси податкового агента або надається в негрошовій формі (п.п. 168.1.4 ПКУ);
— при виплаті оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом — якщо грошові кошти для виплати доходу фізособі знімаються з рахунка в банку або перераховуються на картковий рахунок такого платника податку (п.п. 168.1.2 ПКУ).
Якщо дохід комітенту нараховано, але не виплачено, сплата податку здійснюється протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, в якому нараховано, але не виплачено дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1 і п.п. 168.1.5 ПКУ);
2) відобразити в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суму нарахованого (виплаченого) доходу та утриманого (перерахованого) податку із зазначенням ознаки доходу «105».
Про інші організаційні аспекти комісійної торгівлі див. статтю «Торгівля ювелірними виробами» на с. 4.
Лілія Ушакова, економіст-аналітик