Щодо заповнення Відомості про виплачені переробними підприємствами суми компенсації сільгосптоваровиробникам
Лист Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 р. № 37-21-1-15/7772
Міністерство аграрної політики та продовольства України розглянуло лист <...> про надання роз’яснення щодо порядку заповнення Відомості про виплачені суми компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробному підприємству молоко та м’ясо в живій вазі та в межах своєї компетенції повідомляє.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 02.03.2012 р. № 101 «Деякі питання реалізації пункту 1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» (далі — Наказ № 101) затверджено форму Розрахунку розподілу суми компенсації між сільгосптоваровиробниками за поставлені ними переробному підприємству молоко або м’ясо в живій вазі (далі — Розрахунок) та форму Відомості про виплачені суми компенсації сільгосптоваровиробникам за поставлені ними переробному підприємству молоко або м’ясо в живій вазі (далі — Відомість), а також порядок їх заповнення.
Пунктом 2.3 Порядку заповнення Розрахунку передбачено, що у разі реалізації сільськогосподарським товаровиробником різних видів продукції тваринництва та/або за різними цінами за одиницю такої продукції компенсація розраховується за кожне таке постачання окремо та відповідно записується у Розрахунку окремим рядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку заповнення Відомості у Відомості зазначаються сума компенсації по кожному сільськогосподарському товаровиробнику, нарахована за всіма видами продукції тваринництва, поставленої у звітному періоді.
У формі Відомості деталізація за цінами вищезазначеної продукції не передбачена.
Директор Департаменту
фінансово-кредитної політики
Б. Ахіджанов
коментар редакції
У Розрахунку — окремо, у Відомості — за підсумком
Насамперед нагадаємо, що порядок, а вірніше сказати у множині — Порядки (оскільки їх два) заповнення Розрахунку розподілу суми компенсації між сільгосптоваровиробниками за поставлені ними переробному підприємству молоко або м’ясо в живій вазі (далі — Розрахунок) та Відомості про виплачені суми компенсації сільгосптоваровиробникам за поставлені ними переробному підприємству молоко або м’ясо в живій вазі (далі — Відомості) нами уже висвітлювались у коментарі до наказу Мінагрополітики від 02.03.2012 р. № 101 («Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 33, с. 7).
До речі, під поняттям сільгосптоваровиробників у цьому контексті розуміються також і фізичні особи. На це вказує формулювання п.п. 12 п. 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, яким установлено, що виплата компенсації сільгосптоваровиробникам (юридичним особам за платіжними дорученнями шляхом перерахування на їх окремі рахунки, відкриті в обслуговуючих банках, фізичним особам — готівкою безпосередньо з каси переробного підприємства або згідно з договорами доручення) здійснюється переробним підприємством до 20 числа місяця, наступного за звітним (податковим) періодом.
Ще раніше, у коментарі до листа ДПСУ від 20.03.2012 р. № 7955/7/15-3117 («Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 29, с. 10) ми повідомляли про затвердження Мінагрополітики зазначеним наказом № 101 цих форм Розрахунку і Відомості та двох відповідних Порядків їх заповнення.
Щодо цього листа, що коментується, зрозуміло, що його головна суть викладена в останньому абзаці: «у формі Відомості деталізація за цінами <...> не передбачена». Це роз’яснення Мінагрополітики, можна сказати, є прогнозованим та логічним, воно витікає із різних принципів побудови форм Розрахунку та Відомості.
При заповненні Розрахунку деталізація поставок за видами тваринницької продукції (з відображенням у графах 5 — 7 Розрахунку її кількості, ціни та вартості) фактично є складовою частиною механізму визначення (розподілу) переробними підприємствами належної до виплати сільгосптоваровиробникам суми компенсації. На підставі п. 2.3 Порядку заповнення Розрахунку неважко дійти до висновку, що кількість поставок продукції тваринництва з розмежуванням за її видами, які в свою чергу поділяються ще й за цінами, визначає кількість записів у Розрахунку відносно певного сільгосптоваровиробника.
Форма Відомості побудована за іншим принципом, це форма інформаційного характеру. Мінагрополітики, згадуючи п. 4 Порядку заповнення Відомості, говорить, що у Відомості зазначаються сума компенсації по кожному сільгосптоваровиробнику, нарахована за всіма видами продукції тваринництва, поставленої у звітному періоді. З формальної точки зору наведене дещо неточне (насправді, сказане стосується заповнення лише гр. 5 Відомості, а не Відомості в цілому).
Утім, це не заважає бачити головне загальне правило: у формі Відомості сума належної до виплати кожному сільгосптоваровиробнику компенсації відображаються за всіма видами продукції тваринництва, тобто, — за підсумком. Без деталізації ні за цінами (на що прямо вказує Мінагрополітики), ні (що очевидно із системного сприйняття форми Відомості та Порядку її заповнення), — за видами продукції тваринництва (молоко або м’ясо в живій вазі). Звідси зрозуміло, що по кожному сільгосптоваровиробнику сума нарахованої йому компенсації має відображатись одним рядком Відомості.
Анатолій Бобро