Заповнення податкових накладних філіями: новації від ДПСУ
Тема заповнення податкової накладної з легкої руки податківців стала справді невичерпною. Ось уже другий рік, як практично кожен бухгалтер із хвилюванням стежить за тим, яких ще змін зазнають правила складання цього документа. І податківці виправдовують усі очікування, раз у раз висуваючи все нові, проте іноді нічим не обґрунтовані, вимоги щодо порядку заповнення податкових накладних. Сьогодні розповімо про нові рекомендації ДПСУ з цього питання, що стосуються філій (інших структурних підрозділів) підприємств, наділених повноваженнями виписувати податкові накладні
Алла СВІРІДЕНКО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Документи статті
ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
ГКУ — Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV.
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Порядок № 969 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом ДПАУ від 21.12.2010 р. № 969.
Порядок № 1379 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. № 1379.
Порядок № 1492 — Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492.
Узагальнююча консультація № 127 — Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних, виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту, затверджена наказом ДПСУ від 16.02.2012 р. № 127 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 17).
Як відомо, філії та інші структурні підрозділи підприємств не є юридичними особами та суб'єктами господарювання (ч. 3 ст. 95 ЦКУ і ч. 2 ст. 55 ГКУ), а тому не можуть бути зареєстровані як самостійні платники ПДВ. А оскільки право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно платникам цього податку (п. 201.8 ПКУ), то від свого імені виписувати податкові накладні філії не можуть.
Водночас, якщо філія чи інший структурний підрозділ підприємства (далі — філія), що не є платником ПДВ, самостійно здійснює придбання та постачання товарів, здійснює розрахунки з постачальниками та споживачами, то головне підприємство може делегувати такій філії право виписки податкових накладних. Для цього підприємство присвоює кожній філії окремий числовий номер, про що письмово повідомляє орган ДПС за місцем своєї реєстрації платником ПДВ* (абзац другий п. 1 Порядку № 1379).
* Нагадаємо: згідно з п. 13 розд. III Порядку № 1492 повідомлення про делегування філіям (структурним підрозділам) права виписки податкових накладних і ведення частини реєстру отриманих та виданих податкових накладних (додаток 2 до цього Порядку) подається платниками за наявності у них філій (структурних підрозділів) разом з декларацією за перший звітний (податковий) період року і в подальшому разом з декларацією за той звітний (податковий) період, в якому відбулися зміни в переліку філій (структурних підрозділів). Приклад складання такого повідомлення наведено в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 13.
Порядок нумерації податкових накладних (заповнення реквізиту «Порядковий номер»), зокрема, у разі їх складання філіями, регламентовано в п. 3 Порядку № 1379. Відповідно до нього при складанні податкової накладної філією чи структурним підрозділом платника податків порядковий номер податкової накладної встановлюється з урахуванням присвоєного числового номера та визначається числом через дріб. У чисельнику порядкового номера податкової накладної проставляється її порядковий номер, а у знаменнику — числовий номер філії чи структурного підрозділу. Норма аналогічного змісту фігурувала і в старому Порядку № 969, що діяв, як ви пам'ятаєте, до 16.12.2011 р. — дати набуття чинності Порядком № 1379.
У знаменнику дробу, з якого складається реквізит «Порядковий номер» діючої форми податкової накладної, передбачено 5 клітинок. Причому перша клітинка знаменника застосовується для проставляння коду «спецрежимної» діяльності (тобто кодів «2», «3» або «4» залежно від виду діяльності (п. 3 Порядку № 1379)). А от інші чотири клітинки призначені для зазначення номера філії (тобто номер філії не може мати більше 4 цифр (від 1 до 9999)).
Офіційні рекомендації щодо того, в якому порядку в реквізиті «Порядковий номер» податкової накладної слід указувати присвоєний філії числовий номер, податківці надали ще в листі від 11.01.2011 р. № 547/7/16-1117 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 7). Ці рекомендації стосувалися заповнення діючої на той момент форми податкової накладної та зводилися до того, що порожні клітинки між кодом «спецрежимної» діяльності (перша клітинка знаменника) та номером філії (крайні праві клітинки знаменника) слід заповнювати нулями*. Цим нехитрим способом удавалося відокремити номер філії від коду «спецрежиму».
* Щоправда, в ЄБПЗ на офіційному сайті ДПСУ (www.sta.gov.ua) ще до 16.12.2011 р. було розміщене роз’яснення, що містить іншу відповідь: якщо дані для заповнення перших клітинок у номері філії відсутні, їх слід залишати незаповненими. Проте за наявності більш «вагомого» документа — листа ДПАУ від 11.01.2011 р. № 547/7/16-1117 — керуватися цією консультацією ми не вважали за необхідне.
Сьогодні податківці у своїх консультаціях усе частіше рекомендують числовий номер філії в податковій накладній формувати без додавання нулів. Консультації подібного змісту податківці розмістили в розділі 130.21 ЄБПЗ (див. «Нові рекомендації ДПСУ щодо заповнення реквізиту «Порядковий номер» податкової накладної філії») і в журналі «Вісник податкової служби України», 2012, № 9 — 10, с. 5. При цьому як головний аргумент на користь своєї позиції податківці наводять абзац другий п. 3 Порядку № 1379, згідно з яким порядковий номер податкової накладної присвоюється відповідно до її номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних і не містить літер та інших символів.
Нові рекомендації ДПСУ щодо заповнення реквізиту
«Порядковий номер» податкової накладної філії
Чи проставляються нулі у числовому номері філії в номері податкової накладної, якщо такий номер містить менше 4 (чотирьох) знаків?
Повна відповідь: Згідно з п. 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. № 1379, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 р. за № 1333/20071, порядковий номер податкової накладної присвоюється відповідно до її номера в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних та не містить літер чи інших символів. При складанні податкової накладної філією чи структурним підрозділом платника податку порядковий номер податкової накладної встановлюється з урахуванням присвоєного числового номера та визначається числовим значенням через дріб. У чисельнику порядкового номера податкової накладної проставляється порядковий номер, а в знаменнику — числовий номер філії чи структурного підрозділу. Ураховуючи зазначене, якщо платник ПДВ при делегуванні філії права виписки податкової накладної присвоїв їй окремий числовий номер, який містить менше чотирьох знаків, то філія під час виписування податкової накладної повинна зазначати такий числовий номер без додавання нулів, літер чи інших символів.
Зауважимо, що і до появи Порядку № 1379 податківці неодноразово вказували на те, що номер податкової накладної не повинен містити літер чи будь-яких додаткових символів (див. наприклад, лист від 06.04.2011 р. № 9497/7/16-1517 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 35). Проте це не завадило їм у згаданому вище листі від 11.01.2011 р. № 547/7/16-1117 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 7) вимагати доповнення номера філії «зайвими» нулями. Тому якщо вже й говорити про те, що при виписці податкової накладної філіями зазначати додаткові нулі тепер немає необхідності, то посилатися потрібно радше на нову форму податкової накладної, в якій «спецрежимну» клітинку (перша клітинка після дробу) ідентифікує виноска «(1)». А це, у свою чергу, означає, що нулі свою розділову функцію в номері філії на сьогодні вже втратили.
Таким чином, якщо, наприклад, філія, якій присвоєно числовий номер 3, виписує податкову накладну № 15, реквізит «Порядковий номер» слід заповнювати так:
Якщо ж філія, якій присвоєно числовий номер 10, здійснює «спецрежимну» діяльність (код «2» відповідно до п. 3 Порядку № 1379) та виписує податкову накладну № 20, реквізит «Порядковий номер» має бути заповнено так:
На завершення виражаємо сподівання, що застосування філіями того чи іншого порядку заповнення податкової накладної не спричинить жодних негативних наслідків для їх контрагентів. Адже, як роз'яснили самі податківці в Узагальнюючій консультації № 127, порушенням порядку заповнення податкової накладної, що, як відомо, позбавляє покупця права на податковий кредит, є:
а) відсутність у ній хоча б одного обов'язкового реквізиту, передбаченого п. 201.1 ПКУ;
б) невідповідність показників податкової накладної умовам постачання (за ціною, вартістю, номенклатурою, кількістю товарів тощо).
Що стосується дрібних недоліків при заповненні податкових накладних (якими, на нашу думку, є наявність/відсутність нулів у номері філії), то вони вважатися порушенням порядку її заповнення не повинні.