Заповнюємо додаток 4
(іноземні доходи)
Громадяни, які отримували у 2011 році іноземні доходи, зобов'язані відобразити їх у річній декларації про майновий стан і доходи та заповнити додаток 4 до неї. Про те, як обкладаються податком на доходи іноземні доходи фізичних осіб, а також про особливості заповнення додатка 4 до декларації, читайте в цій статті.
Лілія КАЛАШНИКОВА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Оподаткування іноземних доходів
Згідно з п.п. 163.1.3 ПКУ об'єктом обкладення податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) є, у тому числі, іноземні доходи, отримані фізичними особами — резидентами України.
Під іноземним доходом для цілей застосування ПКУ слід розуміти дохід, отриманий із джерел за межами України, тобто будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, уключаючи:
— проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів;
— спадщину;
— подарунки;
— виграші;
— призи;
— доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами;
— доходи від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України;
— доходи від продажу майна, розташованого за межами України;
— дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо;
— інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних митним органам (п.п. 14.1.55 ПКУ).
У разі отримання у 2011 році іноземних доходів фізична особа — платник податку на доходи зобов'язана включити їх суму до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію про майновий стан і доходи (далі — декларація про доходи), а також самостійно розрахувати та сплатити податок з таких доходів на підставі такої декларації (пп. 168.2.1, 170.11.1 ПКУ).
Порядок оподаткування іноземних доходів установлено п. 170.11 ПКУ.
До складу загального річного оподатковуваного доходу включаються отримані платником податків у 2011 році суми іноземних доходів, перераховані у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на дату отримання такого доходу (п. 164.4 ПКУ), за винятком доходів, які не підлягають оподаткуванню в Україні згідно з положеннями ПКУ (такі доходи перелічено у ст. 165 ПКУ) або міжнародним договором, згоду на обов'язковість якого дано ВР України. Дізнатись офіційний курс гривні до іноземної валюти, установлений НБУ на дату отримання (нарахування) іноземного доходу, можна на офіційному сайті НБУ www.bank.gov.ua.
Ставки, за якими здійснюється утримання ПДФО із сум іноземного доходу, установлені п. 167.1 ПКУ і дорівнюють 15 та/або 17 % залежно від загальної суми отриманих фізичною особою у відповідному місяці доходів, оподатковуваних за вказаними ставками.
Ще раз нагадаємо, що у 2011 році ставка 15 % застосується до доходів, зазначених в абзаці першому п. 167.1 ПКУ, загальна сума яких у відповідному місяці менше або дорівнює 9410 грн. Сума перевищення обкладається ПДФО за ставкою 17 %. Тобто при визначенні суми ПДФО з межею 9410 грн. слід порівнювати загальну суму отриманих (нарахованих, наданих) у відповідному місяці платником податків доходів, оподатковуваних за ставками 15 та/або 17 %, до складу яких уключаються й іноземні доходи.
Звертаємо увагу: п.п. 170.11.2 ПКУ передбачено право платника податків зменшити суму річного податкового зобов'язання з ПДФО на суму податків, сплачених їм за кордоном. Таким правом він може скористатися виключно у випадках, коли:
по-перше, між Україною і країною — джерелом виплаченого платнику податків доходу укладено договір про уникнення подвійного оподаткування, згоду на обов'язковість якого дано ВР України;
по-друге, у такого платника податків є видані державним органом країни, яка є джерелом виплати доходу (прибутку) фізичної особи, уповноваженим справляти такі податки, довідки про суми сплаченого податку (збору), а також про базу та/або об'єкт оподаткування (див. п. 13.5 ПКУ). Звертаємо увагу: ці довідки має бути легалізовано у відповідній країні, у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України. Якщо у платника податків довідки, що підтверджують суми отриманих доходів за межами України та сплачених з них податків і зборів, відсутні, то він на підставі абзацу другого п.п. 170.11.2 ПКУ повинен подати до органу ДПС заяву про перенесення строку подання декларації про доходи до 31 грудня 2011 року.
Не зараховуються у зменшення суми річного податкового зобов'язання платника податків (п.п. 170.11.3 ПКУ):
1) податки на капітал (приріст капіталу), податки на майно;
2) поштові податки;
3) податки на реалізацію (продаж);
4) інші непрямі податки, незалежно від того, належать вони до категорії прибуткових податків чи вважаються окремими податками відповідно до законодавства іноземних держав.
Сума податку, на яку платником податків зменшуються податкові зобов'язання відповідно до п.п. 170.11.2 ПКУ, відображається таким платником податків в рядку 12 розділу V декларації про доходи. При цьому слід мати на увазі, що така сума не може перевищувати суму ПДФО, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податків відповідно до розд. IV ПКУ (рядок 09 розділу V декларації про доходи).
Розібравшись з порядком оподаткування іноземних доходів, перейдемо безпосередньо до відображення їх у додатку 4 до декларації про доходи за 2011 рік.
Порядок заповнення додатка 4
Для зручності читачів порядок заповнення рядків та граф додатка 4 до декларації про доходи наведемо в таблиці на с. 31.
Колонка/рядок | Пояснення |
«Дата отримання доходу» (колонка 1) | Указується дата отримання доходу |
«Назва країни» (колонка 2) | Указується назва країни, яка є джерелом виплати доходу |
«Розмір доходу» |
|
— «в іноземній валюті (указується назва валюти)» (колонка 3) | Указується сума отриманого доходу в іноземній валюті із зазначенням її назви |
— «перерахованого у гривні» (колонка 4) | Указується сума іноземного доходу, перерахованого у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на дату отримання такого доходу |
«Сума податків, сплачених за кордоном, що зараховуються в Україні» |
|
— «в іноземній валюті (вказується назва валюти» (колонка 5) | На підставі належно оформленої та легалізованої (за необхідності) довідки про суму сплаченого податку і збору (див. вище) проставляється в іноземній валюті сума податку, сплачена за межами України |
— «перерахована у гривні» (колонка 6) | Відображається сума податку, сплачена за кордоном з іноземного доходу, перерахована в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом НБУ, що діяв на дату отримання такого доходу |
«Сума податку, нарахованого за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 розділу IV Податкового кодексу України» (колонка 7) | Відображається сума ПДФО, нарахованого за ставками 15 та/або 17 % (залежно від суми доходу за місяць). Сума податку розраховується як добуток даних колонки 4 та ставки податку |
«Усього» | У рядку вказуються загальні суми: |
От і всі особливості розрахунку податку на доходи фізичних осіб, які було отримано ними із джерел за межами України. Далі на конкретному числовому прикладі розглянемо порядок заповнення фізичною особою декларації про доходи та додатків 2 — 4 до неї.