Депозитні проценти в неприбутковиків не оподатковуються
Чи потрібно оподатковувати проценти, що надходять неприбутковій організації за депозитним та поточним рахунками?
(м. Харків)
Серед доходів неприбуткових підприємств, перелічених у пп. 157.2 — 157.9 ПКУ, які звільнені від обкладення податком на прибуток, виділено пасивні доходи.
Згідно з п.п. 14.1.268 ПКУ пасивними доходами є доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат та відшкодувань, а також роялті.
У свою чергу, під процентами в п.п. 14.1.206 ПКУ розуміється дохід, що сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора як плата за використання залучених на визначений або невизначений строк грошових коштів або майна. До процентів, у тому числі, уключається і платіж за використання грошових коштів, залучених на депозит.
Таким чином, можна стверджувати, що грошові кошти, отримані неприбутковою організацією у вигляді процентів, що надходять за депозитним вкладом банку та на поточний рахунок, будучи пасивними доходами, звільняються від обкладення податком на прибуток.
З тим, що проценти, які одержуються неприбутковою організацією на розрахунковий рахунок, є пасивними доходами та звільняються від оподаткування, згодні і податківці (див. ЄБПЗ у розділі 110.26). Головне, щоб такі проценти було нараховано банком на підставі договору банківського рахунка або договору банківського вкладу (депозиту) .
Водночас згідно з абз. 4 п. 157.15 ПКУ статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, що не передбачають отримання прибутку відповідно до норм законів, які регулюють їх діяльність.
Звернувшись до профільних законів, які регулюють діяльність неприбуткових організацій, можна побачити, що, наприклад, у ст. 12 Закону про благодійництво, який регулює діяльність благодійних організацій, зазначено, що статут благодійних організацій повинен, зокрема, містити джерела фінансування та порядок використання майна та коштів благодійної організації. Аналогічну вимогу можна зустріти практично в кожному з профільних законів.
Отже, бажано, щоб у статутних документах неприбуткової організації було все ж обумовлено, що отримувані пасивні доходи (можна також окремо виділити кожне надходження, що потрапляє під це поняття, зокрема, проценти банку, що надходять на поточний та депозитний рахунки) є доходами від здійснення основної діяльності та звільняються від оподаткування. Крім того, не зайвим буде, якщо у статуті неприбуткової організації буде прописано, у тому числі, і порядок витрачання отриманих у вигляді пасивних доходів грошових коштів, тобто на які цілі вони витрачатимуться.
Ну а якщо отримання процентів як пасивних доходів, звільнених від оподаткування, у статуті неприбуткової організації не прописано, то, щоб уникнути зайвих запитань, краще щонайшвидше внести відповідні уточнення до статутних документів, доповнивши список уже прописаних доходів, що звільняються від оподаткування. Інакше можна втратити неприбутковість.
Наталія Дзюба, економіст-аналітик