Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. Договори фіндопомоги та їх нотаріальне посвідчення

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Договори фіндопомоги та їх нотаріальне посвідчення

 

Чи підлягають нотаріальному посвідченню договори про надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної)?

(м. Харків)

 

Згідно зі ст. 1 Закону «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-XII (далі — Закон про нотаріат) нотаріат в Україні — це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної достовірності.

Відповідно до п.п. 14.1.257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) до безповоротної фінансової допомоги, зокрема, належить сума коштів, передана платнику згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів. Отже, договір про надання безповоротної фінансової допомоги є одним із різновидів договору дарування, тобто безоплатної передачі майна від дарувальника до обдаровуваного (ст. 717 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV, далі — ЦКУ). Відповідно до ч. 5 ст. 719 ЦКУ договір дарування валютних цінностей на суму, що перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (850 грн.), укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню*.

Згідно з п.п. 14.1.257 ПКУ поворотна фінансова допомога — сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення. Виходячи з цього визначення, можна зробити висновок, що договір поворотної фінансової допомоги є одним із різновидів договору позики, у разі якого позичальник отримує від позикодавця кошти, зобов’язуючись при цьому повернути таку ж суму коштів (ст. 1046 ЦКУ). Згідно з ч. 1 ст. 1047 ЦКУ договір позики укладається в письмовій формі*, якщо його сума не менше ніж у десять разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (170 грн.), а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, — незалежно від суми. Щодо договору позики, на відміну від договору дарування, не передбачено обов'язкового нотаріального посвідчення, проте таке посвідчення може бути здійснене за бажанням сторін, що передбачено ч. 4 ст. 209 ЦКУ та ст. 54 Закону про нотаріат.

* Пам’ятайте, що недодержання письмової форми договору не обов’язково спричинює його недійсність (ч. 1 ст. 218 ЦКУ), тоді як відсутність нотаріального посвідчення договорів, щодо яких законом передбачено таку вимогу, робить договір нікчемним (ч. 1 ст. 220 ЦКУ).

Аргументом на користь такого рішення при укладенні договору позики є те, що в разі нотаріального посвідчення правочину при подальшому неповерненні коштів позичальником можливо вчинення виконавчого напису, що є несудовою формою захисту інтересів кредиторів за безспірними зобов'язаннями, підтвердженими документами, що не викликають жодних сумнівів з точки зору їх достовірності. Можливо це тому, що згідно з п.п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону про виконавче провадження від 21.04.99 р. № 606-XIV виконавчі написи нотаріусів є виконавчими документами, на підставі яких у примусовому порядку задовольняються вимоги кредиторів.

 

Олена Уварова, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі