Послуги з розрахунково-касового обслуговування відображаються в Реєстрі та декларації з ПДВ
Наше підприємство — платник ПДВ уклало договір з банком на розрахунково-касове обслуговування. Підкажіть, чи потрібно відображати такі послуги у звітності з ПДВ, адже згідно з п.п. 196.1.5 ПКУ вони не є об’єктом оподаткування?
(м. Миколаїв)
Дійсно, п.п. 196.1.5 ПКУ свідчить про те, що послуги з розрахунково-касового обслуговування є необ’єктними для ПДВ. При цьому нагадуємо: це правило стосується не всіх подібних послуг, а лише тих, які включені до Переліку № 400 (про його появу ми інформували читачів у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 103, с. 4). Інші послуги, не названі в ньому, підлягають обкладенню ПДВ та відображаються у звітності в загальному порядку.
Припустимо, що в нашому випадку йдеться про послуги з розрахунково-касового обслуговування, уключені до Переліку. Як уже зазначалося, вони не є об’єктом обкладення ПДВ, проте цей факт не звільняє покупця від необхідності їх відображення у:
1) Реєстрі виданих та отриманих накладних — це випливає з приписів п. 6 Порядку № 1002. При цьому, якщо згідно з договором банк щомісячно надає клієнту акт, то такі послуги включаються до Реєстру за актом. Водночас частіше документальним підтвердженням придбання послуг з розрахунково-касового обслуговування є банківські виписки* — у цьому випадку (або ж якщо періодичність складання акта перевищує 1 місяць) послуги з розрахунково-касового обслуговування заносяться до Реєстру на підставі таких виписок (див. лист ДПСУ від 25.10.2011 р. № 4261/6/15-3415-04 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 93). Реєстр при цьому заповнюється в такому порядку: у графі 5 проставляється «БО» (у названому вище листі податківці запропонували вказувати в цій графі «НП», проте, на нашу думку, подібний варіант некоректний), у графі 7 — «0» (нуль), у графах 9, 11, 13, 15 — вартість послуги, та відповідно у графах 10, 12, 14, 16 — «0» (нуль);
2) декларації з ПДВ — зокрема, про це свідчить п. 4.1 розділу V Порядку № 1492 (а також те, що декларація заповнюється на підставі Реєстру, в якому, як уже зазначалося, подібні послуги відображаються обов’язково). Вартість послуг з розрахунково-касового обслуговування вказується в рядках 11.1 або 11.2 залежно від характеру діяльності підприємства.
* Нагадуємо, що в Узагальнюючій податковій консультації щодо використання банківських виписок як первинних документів, затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.2012 р. № 583 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 58, с. 33), податківці підтвердили правомірність використання банківських виписок з метою відображення витрат при придбанні послуг з розрахунково-касового обслуговування (але тільки за умови, що у виписці зазначено інформацію про послугу, суму операції та обов’язкові реквізити).
Віталій Смердов, економіст-аналітик