Міністерство фінансів України
Щодо відображення в бухгалтерському обліку курсових різниць*
Лист від 20.08.2012 р. № 31-08410-07-25/20605
Департамент податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України на запит щодо відображення в бухгалтерському обліку курсових різниць повідомляє.
Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів» (далі — Положення), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 № 193, визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції та на дату балансу.
Внесок закордонного підприємства до статутного капіталу підприємства — резидента оцінюється та фіксується у статутних документах в грошовій одиниці України за курсом Національного банку України і не підлягає переоцінці в подальшому у зв’язку зі зміною курсу іноземних валют.
В бухгалтерському обліку курсові різниці за зобов’язанням засновників нерезидентів з внесків до статутного капіталу підприємства, які мають бути здійснені в іноземній валюті, підлягають перерахунку з використанням валютного курсу на дату балансу.
На дату здійснення операції із погашення зобов’язання з внеску до статутного капіталу нерезидента в іноземній валюті, курсові різниці не визначаються.
Курсові різниці, які виникають щодо фінансових інвестицій в господарські одиниці за межами України на дату балансу, визначаються виходячи з валютного курсу на цю дату та відображаються у складі іншого додаткового капіталу. Від’ємна сума курсової різниці вираховується із суми іншого додаткового капіталу, залишок наводиться зі знаком «мінус».
Директор Департаменту податкової, митної політики
та методології бухгалтерського обліку
М. Чмерук
* Див. також матеріал на с. 28. — Прим. ред.