Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Медогляд водія: де і як відмічається?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2013/№ 79
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання
img 1

здоров’я водія

img 2

Медогляд водія: де і як відмічається?

Яким чином слід підтверджувати передрейсовий та післярейсовий медогляд водія у зв’язку зі скасуванням подорожній листів?

(м. Чернігів)

 

Медогляд водія — ще одна характерна проб­лема, пов’язана з подорожнім листом. З нею ви мали змогу неодноразово зустрітися на сторінках нашої газети (читайте «Податки та бухгалтерський облік», 2013, № 26, с. 35; 2012, № 88, с. 35). З попереднього матеріалу ви вже знаєте, що наразі значення подорожнього листа суттєво зменшилось. Разом із тим у режимі «оперативного реагування» на законодавчі зміни ми зазначали, що без подорожнього листа не можна обійтися, зокрема з метою підтвердження проведення передрейсового медогляду (див., зокрема, запитання у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 90, с. 42). Однак 2013 рік приніс у питання медогляду нову хвилю змін. Розберемося в них!

Обов’язок проходити передрейсовий та післярейсовий медогляд для водіїв підприємств (установ, організацій) наразі ніхто не скасовував. Вимога щодо його забезпечення, як і раніше, міститься у ст. 30 Закону про автотранспорт і ст. 45 Закону про дорожній рух. Водночас дещо змінилася вимога щодо фіксації факту медогляду в супровідних документах водія. Нагадаємо: раніше у п. 5.3 Положення № 124/345 передбачалося, що результат передрейсового та післярейсового медогляду обов’язково фіксується у подорожньому листі та посвідчується штампом і підписом медичного працівника. Наразі у п. 4.6 нового Положення № 65/80 такої імперативної вимоги немає. Абзац третій зазначеного пункту Положення № 65/80 передбачає, що за наявності подорожнього листа медичним працівником робиться у ньому запис про результат контролю стану здоров’я водія автотранспортного засобу.

Ця норма свідчить на користь того, що посвідчувати медогляд водіїв штампом у подорожньому листі тепер не обов’язково. Навіть якщо подорожній лист оформляється, у ньому робиться лише запис. Цей висновок є справедливим принаймні щодо «легкових» подорожніх листів.

Водночас, на нашу думку, застосовувати подорожні листи встановленої форми сьогодні можна як один із варіантів, щоб виконати приписи законодавства. Це стосується як списання ПММ (про що ми говорили у попередньому матеріалі), так і посвідчення щозмінного медогляду. Інакше кажучи, підприємство може посвідчувати медогляд водіїв у самостійно розробленому документі (до речі, це може бути той самий документ, за яким списуються ПММ).

На практиці у суб’єктів господарювання часто виникає запитання про можливі форми організації медоглядів водіїв. Щоб виконати вимогу про проходження щозмінних медоглядів, підприємство може: (1) або включити до свого штату особу — медичного працівника, в якої є Свідоцтво про право проведення передрейсових (післярейсових) мед­оглядів*, (2) або укласти договір про надання послуг із проведення перед- та післярейсових медоглядів з медзакладом або суб’єктом господарювання, який має ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики.

При цьому пам’ятайте: щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів здійснюються лікарями лікувального профілю та/або молодшими медичними працівниками з медичною освітою за спеціальністю «сестринська справа», «лікувальна справа» (п. 1.8 Положення № 65/80).

Нарешті, ще раз нагадаємо про ситуацію, коли водій, наприклад, їде на декілька днів у відрядження. Як у цьому випадку виконати вимогу стосовно щозмінного медогляду? Ми вже неодноразово зауважували, що в цьому випадку достатнім буде проходження медогляду перед виїздом у відрядження, оскільки поняття «рейс», власне, означає рух транспортного засобу від початкового до кінцевого пункту маршруту (ст. 1 Закону про автотранспорт).

 

Максим Нестеренко, податковий експерт

 

 

* Щоправда, Держкомпідприємництва, пославшись на Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-IV, висловився на користь того, що цей документ, який має дозвільний характер, але не відповідає вимогам зазначеного Закону, вимагати не слід (див. лист від 26.09.2011 р. № 7503).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно