Державна інспекція з питань праці на своєму офіційному сайті нагадала, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 13.05.2014 р. № 1255-VII запроваджено нову підставу для звільнення з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Так, ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) доповнено пунктом 5, відповідно до якого підставою розірвання трудового договору є припинення повноважень посадових осіб.
Про нюанси, пов’язані із застосуванням нової норми, читайте «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 46, с. 13.
Фахівці Дежпраці констатують, що у законодавстві про працю визначення поняття «посадова особа» відсутнє. Водночас вони перелічили низку законодавчих актів, де термін «посадова особа» вживається.
Немає у чинному законодавстві й вичерпного переліку посадових осіб, з якими може бути припинений трудовий договір на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП, а також обмежень щодо застосування звільнення працівника на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП залежно від виду трудового договору (строковий чи безстроковий).
У разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у цьому пункті, передбачена виплата вихідної допомоги у розмірі не менше, ніж шестимісячний середній заробіток (ст. 44 КЗпП).
При звільненні членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації необхідна попередня згода виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу відповідної професійної спілки.
Крім того, не допускається звільнення вагітних жінок та жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років — ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда за ініціативою роботодавця згідно з п. 5 ст. 41 КЗпП.