(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
12/12
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Липень , 2014/№ 61

Платники ПДВ: хто вони?

Шановні читачі Мабуть, навряд чи знайдеться хтось із фахівців, хто наважився б сказати, що ПДВ — простий по- даток. І в період дії старого Закону України «Про податок на додану вартість», і зараз, коли вже де- кілька років працює ПКУ, всі розуміють: правильно розрахувати ПДВ — непросте завдання. Сьогоднішній номер не звичайний. У ньому не- має звичних публікацій, відповідей на запитання… У ньому тільки таблиці та схеми. Саме така форма допомагає нам легко засвоїти важку й суху інфор- мацію нормативно-правового акта, охопити те, що складно пояснити простим текстом. Зрозуміло, відобразити всі нюанси цього заплу- таного податку в межах одного номера неможливо. Проте ми намагалися зробити все від себе залежне, щоб полегшити вашу працю. Аналізуйте сьогодніш- ній номер, шукайте ті операції, які характерні для вашого підприємства, але не забувайте, що завтра вас можуть зацікавити й інші. Разом ми розбере- мося в будь-яких хитросплетіннях! Редакція

Платники ПДВ — це особи, які отримали цей статус в  обов’язковому порядку, а також добровільно — за самостійним рішенням. А ще в коло ПДВ-платників входять єдиноподатники, які обрали ставку єдиного податку (далі — ЄП), що передбачає сплату ПДВ.

Категорії осіб, які для цілей оподаткування ПДВ зобов’язані або можуть бути платниками цього податку, визначені у п. 180.1 ПКУ та п. 1.5 Положення № 26. Наведемо їх у таблиці.

Платники ПДВ

№ з/п

Платники ПДВ

Підпункт ПКУ/Підпункт Положення № 26

1

2

3

1

Особа з обов’язковою реєстрацією

Під цю категорію підпадають особи, які зареєстровані або підлягають реєстрації в обов’язковому порядку. Згідно з п. 181.1 ПКУ критерієм обов’язкової ПДВ-реєстрації є перевищення обсягу оподатковуваних постачань (у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі) за останні 12 календарних місяців 300 тис. грн. (без ПДВ). Це правило не стосується єдиноподатників за ставками, що передбачають включення ПДВ до складу ЄП (5 % для груп 3 і 4 або 7 % для груп 5 і 6) (див. УПК № 131 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 21, с. 17)

п.п. 2 п. 180.1/ п.п. 2. п. 1.5

2

Особа з добровільною реєстрацією

У добровільному в порядку платником ПДВ може стати суб’єкт господарювання, який вважається особою для цілей ПДВ, причому без наявності будь-яких обсягів оподатковуваних операцій.
Отже, платниками ПДВ без проблем можуть зареєструватися й будь-які новостворені суб’єкти господарювання, які бажають з перших днів роботи опинитися «на ПДВ»

п.п. 1 п. 180.1/ п.п. 1 п. 1.5

3

Імпортери товарів

До цієї категорії платників потрапляють особи*, які:
 — ввозять товари на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню;
 — зобов’язані дотримуватись вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, установлених митним законодавством;  
— використовують, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання відповідно до ПКУ, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено.
Якщо такі особи не досягли критерію обов’язкової реєстрації (300 тис. грн. без ПДВ) та/або не пройшли реєстрацію в добровільному порядку, то вони сплачують ПДВ на митниці без обов’язкової реєстрації (п. 181.2 ПКУ)

п.п. 3 п. 180.1/ п.п. 3 п. 1.5

* Виняток становлять фізособи (у тому числі підприємці — неплатники ПДВ), які ввозять культурні цінності, зазначені в п. 197.7 ПКУ).

4

Особа, яка веде облік результатів спільної діяльності

Для цілей оподаткування дві або більше осіб, які провадять спільну діяльність без створення юридичної особи, вважаються окремою особою в межах такої діяльності (п.п. «ґ» п.п. 14.1.139 ПКУ).
Облік результатів спільної діяльності веде платник податку, уповноважений на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку своїх господарських результатів Господарські відносини між учасниками спільної діяльності для цілей оподаткування прирівнюють до відносин на підставі окремих цивільно-правових договорів. Причому така особа підлягає обов’язковій реєстрації за умови досягнення критерію у 300 тис. грн. або може зареєструватися ПДВ-платником у добровільному порядку (див. лист ДПАУ від 14.02.2011 р. № 4021/7/16-1417)

п.п. 4 п. 180.1/п.п. 4 п. 1.5

5

Особа — управитель майна

До числа платників ПДВ потрапляє особа — управитель майна*, яка веде окремий податковий облік із ПДВ щодо господарських операцій, пов’язаних із використанням майна, отриманого в управління за договорами управління майном. Для цілей оподаткування господарські відносини між управителем майна з власної господарській діяльності та його діяльності з управління майном прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів. Така особа підлягає обов’язковій ПДВ-реєстрації за умови досягнення критерію у 300 тис. грн. або може зареєструватися ПДВ-платником у добровільному порядку (див. лист ДПАУ від 14.02.2011 р. № 4021/7/16-1417)

п.п. 5 п. 180.1/п.п. 5 п. 1.5

* Виняток — управителі майна, які управляють активами інститутів спільного інвестування, фондів банківського управління, фондів фінансування будівництва та фондів операцій з нерухомістю, створених відповідно до закону.

6

Особа, яка проводить операції з постачання конфіскованого майна тощо

До цієї категорії платників входять особи, які здійснюють операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 МКУ).
Причому зареєструватися платником ПДВ така особа повинна навіть у тому випадку, якщо не досягла граничних обсягів у 300 тис. грн. без ПДВ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує згідно із законодавством. Водночас заяву на ПДВ-реєстрацію ці особи повинні подати у строки, передбачені для «добровольців», — не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого особа вважатиметься платником ПДВ (п. 183.3 ПКУ, п.п. «б» п.п. 2 п. 3.5 Положення № 26)

п.п. 6 п. 180.1/п.п. 6 п. 1.5

7

Особа, уповноважена підприємством залізничного транспорту

Це особи, які уповноважені вносити податок з об’єктів оподаткування, що виникають в результаті постачання послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, які перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, установленому постановою КМУ від 02.08.2011 р. № 187

п.п. 7 п. 180.1/ п.п. 7 п. 1.5

8

Особа, яка отримує послуги від нерезидента на митній території України

Особи, які отримують від нерезидентів послуги, місце постачання яких розташоване на митній території України, повинні сплачувати ПДВ навіть у тому випадку, якщо вони не зареєстровані як платники ПДВ (ст. 208 ПКУ). Такі особи мають права, виконують обов’язки та несуть відповідальність, передбачену ПКУ, як платники ПДВ. Крім того, вони подають звітність за фактом здійснення таких операцій — розрахунок за формою, затвердженою наказом № 678

пп. 180.2, 180.3

9

Особа — інвестор (оператор) відповідно до угоди про розподіл продукції

До числа таких платників входять інвестори, які ведуть податковий облік, пов’язаний з виконання угоди про розподіл продукції. Порядок виконання подібних угод регулює Закон № 1039

п.п. 8 п. 180.1/ п.п. 8 п. 1.5

Хто вважається особою для цілей ПДВ?

Відповідь на це запитання дають п.п. 14.1.139 ПКУ і п. 1.4 Положення № 26.

 

Хто є особою для цілей пдв

ПДВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
12/12
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті