28.06.2018

У РК до зведеної «компенсуючої» ПН — своя причина?!

За матеріалами категорії 101.16 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) в розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа

При виправленні обсягу постачання зведеної «компенсуючої» податкової накладної (ПН) у графі 2 розрахунку коригування (РК) зазначають причину коригування — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ»

Варіантів два:

1) або фіскали-консультанти не в курсі, що на сьогодні введені 7 «дозволених» причин коригування (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 40, с. 14) і серед них немає такої причини, як «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ»;

2) або ж вони напевно знають, що довідник причин коригування буде доповнено і ,відповідно, підправлено програмне забезпечення. Адже зараз причину коригування можна тільки обрати з переліку — вписати її самостійно до графи 2 будь-якого РК ніяк не вийде.

Як контролери пропонують заповнювати «виправляючий» РК до зведеної «компенсуючої» ПН?

Підхід загальний — у два рядки:

«мінусовим» — виключають («обнуляють») рядок, дані якого уточнюються. При цьому показники зазначають тільки в тих графах РК, заповнення яких передбачене в ПН. А у зведеній «компенсуючій» ПН, нагадаємо, не підлягають заповненню графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 — 9, 11 (п.п. 9 п. 16 Порядку № 1307**). Відповідно, у РК до зведеної «компенсуючої» ПН залишають порожніми графи 4.1, 4.2, 4.3, 6 — 12, 14. А ось до графи 1 такого РК обов’язково переносять номер за порядком рядка зведеної «компенсуючої» ПН, яка коригується;

** Порядок заповнення ПН, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

«плюсовим» — зазначають виправлені показники обсягу товарів/послуг. Тут принцип той же — графи 4.1, 4.2, 4.3, 6 — 12, 14 РК не заповнюють. До графи 1 такого «виправляючого» РК вписують новий черговий порядковий номер рядка, якого ще не було у зведеній «компенсуючій» ПН.

При зміні напряму використання (тобто коли товари/послуги/необоротні активи (НА), за якими раніше були нараховані компенсуючі ПЗ, починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності) теж виписують РК. При цьому у «змінонапрямковому» РК до зведеної «компенсуючої» ПН може бути:

— або тільки «мінусовий» рядок (що знімає ПН-запис повністю);

— або одночасно і «мінусовий», і «плюсовий» — при частковому господарському використанні товарів/послуг/НА в ПДВ-оподатковуваних операціях.

Увага! Як у «виправляючому», так і в «змінонапрямковому» РК фіскали пропонують зазначати в графі 2 однакову причину коригування — «Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ». Але поки що, нагадаємо, це навряд чи можливо — такої причини в списку «дозволених» немає.

Що стосується графи 3 РК до зведеної «компенсуючої» ПН, то до неї заносять дати складання і порядкові номери «вхідних» ПН, за якими свого часу були нараховані податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ для компенсації раніше відображеного податкового кредиту і які тепер потребують уточнення. При цьому кожну «вхідну» ПН у РК до зведеної «компенсуючої» ПН вписують в окремий рядок (за аналогією із самою ПН). А ось реквізити зведених «компенсуючих» ПН, які потребують коригування, для заповнення графи 3 РК тут абсолютно ні до чого. Хоча контролери наполегливо твердять саме про них, пропонуючи саме їх заносити до графи 3 такого РК (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 33, с. 2).