Теми статей
Обрати теми

ФОП стає пенсіонером: як правильно зараз «попрощатися» з ЄСВ?

Клец Віталіна, податковий експерт
Припустимо, день «Х» настав, і ФОП нарешті став пенсіонером: як правильно останній раз сплатити ЄСВ та відзвітувати? Відповідаємо з прикладами.

Питання

Відповідь

ФОПу призначили пенсію за віком. Чи треба якось повідомити про це податківців?

Як роз’яснюють податківці, ДПС та ПФУ складається Протокол про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску), відповідно до норм якого ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності.

Тож якщо ФОПу призначили пенсію за віком, або за вислугою років, то спеціально повідомити про це податківців не потрібно

12.07.2022 ФОП виповнюється 60 років, і він набуває права на пенсію за віком.

Заяву на призначення пенсії ФОП подав 02.08.2022

З якої дати він може вже не платити ЄСВ «за себе»?

Податківці відповідають так (201.04 БЗ): «ФОП…, які набули статус пенсіонера за віком або за вислугою років, або особи з інвалідністю та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняються від сплати за себе ЄВ з наступного місяця після набуття такого статусу».

Тобто з місяця, наступного за місяцем призначення пенсії.

Якщо то є пенсія за віком, то вона призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку — якщо подати заяву на призначення пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку (п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV). То є виключення із загального правила, згідно з яким пенсія призначається з дня звернення за нею.

Тож, якщо із заявою ФОПа буде все гаразд (пенсію буде призначено), то вважаємо, останній «обов’язковий» місяць сплати буде липень 2022.

Хоча менше плутанини у тому числі зі звітністю буде, якщо заяву подавати «місяць у місяць».

Втім, нагадуємо що абсолютно всі ФОП (і єдинники, і загальносистемники) мають право не сплачувати ЄСВ «за себе» з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) до припинення / скасування воєнного стану + 12 місяців (п. 919 розділу VIII Закону № 2464*). Але з одним нюансом. Якщо немає сплати, то і пенсійного страхового стажу за відповідні місяці теж немає. Цю проблему зі стажем лише тільки збираються вирішити (мова про законопроект від 03.06.2022 № 7433)

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

В який строк треба заплатити останній ЄСВ «за себе», якщо ФОП стає пенсіонером?

Ні в Законі про ЄСВ, ні в підзаконній нормативці немає якогось окремого строку для сплати останнього ЄСВ «за себе» новоспеченим ФОП-пенсіонером. Значить, керуємося загальним правилом. Тобто сплачуємо ЄСВ до 20-го числа місяця, наступного за кварталом (до якого відноситься останній місяць сплати).

Наприклад, якщо ФОПу призначили пенсію з серпня 2022 р., то це ІІІ квартал. Значить, ЄСВ за липень та серпень можна сплатити аж до 19.10.2022 (включно). І така сплата, знову ж таки, наразі є добровільною (див. вище)

В який строк треба подати останній ЄСВ-звіт і що то за звіт?

Вже рік, як немає окремого ЄСВ-звіту. Наразі ФОП подають усю ЄСВ-інформацію в додатках до декларацій (до декларації про майновий стан та доходи чи до декларації платника єдиного податку).

Тому для призначення пенсії ФОП повинен подати декларацію з типом «Звітна» як «Довідкова» (тип декларації «Звітна» з додатковою позначкою «Довідкова») і ЄСВ-додаток до неї. В додатку слід заначити дані, актуальні до дати формування заяви на призначення пенсії.

Конкретного строку подачі такої довідкової декларації законодавство не встановлює (ні для єдинників, ні для загальносистемників). Тобто можна подати протягом року (в якому ФОП отримав право на пенсію). Але зазвичай це роблять одночасно із поданням заяви на призначення пенсії.

Рекомендації податківці щодо такого подання можна знайти:

— для єдинників — у категорії 107.01.07 БЗ;

— для загальносистемників — у категорії 201.06 БЗ.

До речі, єдинники нової групи 3 (ставка 2%) також формують довідкову декларацію з ЄСВ-додатком та подають її за тим же принципом — категорія 107.01.07 БЗ (ср. ).

Зауважте, що така довідкова декларація не заміняє звичайну «звітну» декларацію, яку ФОП все одно повинен подавати раз на рік, раз на квартал чи раз на місяць (в залежності від системи / групи оподаткування, на / у якій він перебуває).

Наприклад, якщо ФОП групи 2 подає заяву на призначення пенсії в серпні 2022 р., він теоретично може подати «довідкову» декларацію єдинника з ЄСВ-додатком у серпні, вересні, жовтні чи будь-коли до кінця 2022 року. Втім, зазвичай таку деку подають одночасно із заявою на призначення пенсії.

Але як би там не було, цьому ФОП все одно доведеться подати ще й «звітну» декларацію єдинника з ЄСВ-додатком за 2022 рік — не пізніше 01.03.2023.

А от за 2023 рік і далі він уже кожного року зможе подавати «звітну» декларацію єдинника без ЄСВ-додатка (рядок 21 розд. VII декларації теж заповнювати не треба). Справа в тому, що ЄСВ-додаток можна не формувати лише в тому випадку, якщо ФОП протягом всього звітного року (з 1 січня по 31 грудня!) був звільнений від ЄСВ. Тому в декларації за 2022 рік ЄСВ-додаток ще формуємо (бо з січня до серпня ФОП платив ЄСВ), а в декларації за 2023 рік ЄСВ-додаток уже буде не потрібен.

Такої ж думки дотримуються й податківці (категорія 107.01.07 БЗ)

Чи потрібно заповнювати в «довідковій» декларації таблицю про дохід ФОП, чи заповнюємо лише ЄСВ-додаток?

Коли ФОП подає «довідкову» декларацію з ЄСВ-додатком, то власне декларацію він не заповнює, окрім «шапки» та типу «звітна» + «довідково». Дані про дохід залишаємо пустими (у паперовому звіті ставимо прочерки).

Заповнювати потрібно лише ЄСВ-додаток. Про це кажуть і податківці (категорія 104.09 БЗ).

Відповідно і додаток Ф2, якщо мова про загальносистемника, подавати не потрібно

Який звітний період вказуємо при формуванні «довідкової» декларації для призначення пенсії?

Звітний період — це місяць. Якщо подаємо декларацію в електронному вигляді, у вікні «період» із випадаючого переліку (місяць, квартал, півріччя чи рік) вибираємо саме той місяць, у якому ФОП формує та подає довідкову декларацію (категорія 107.01.07 ЗІР).

Причому саму декларацію (а точніше, ЄСВ-додаток до неї) заповнюємо з 1 січня й до дати формування заяви на призначення пенсії.

Як ми казали вище, податківці вважають що, за місяць призначення пенсії ЄСВ ще слід сплатити у звичайному порядку.

То ж рядок цього місяця має бути заповнений у звичайному порядку. А в наступних місяцях ЄСВ вже нараховувати не слід.

Наприклад. ФОП виповнюється 60 років у серпні 2022 р., а заяву на призначення пенсії за віком він подав у вересні 2022 р.

В цьому випадку «довідкова» декларація + ЄСВ-додаток формуються за період з січня по вересень 2022 р. Вказуємо звітний місяць «9».

В ЄСВ-додатку у звичайному порядку заповнюємо рядки з січня по серпень 2022 р. (включно). Указуємо дохід та суму ЄСВ. А от в рядку за вересень вже нарахування ЄСВ не показуємо, тобто у випадку з єдиноподатником ставимо 0,00 у графах 2 та 4, у випадку з загальносистемником — у графах 4 та 6. Бо, як ми казали вище, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Тобто за вересень ФОП вже не зобов’язаний сплачувати ЄСВ.

Якщо ФОП скористався воєнним ЄСВ-звільненням (що діє зі сплати за березень), то йому достатньо заповнити тільки рядки січня-лютого 2022 р. Інші рядки не чіпаємо. Бо така є вимога Закону № 2464: «При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.»

Але не відомо як на це відреагує програма.

В будь-якому випадку пам’ятайте, що за ті місяці, за які ФОП має право не платити ЄСВ і не хоче його платити добровільно, в ЄСВ-додатку він нарахування ЄСВ не показує (показує 0,00, див. вище). Бо якщо покаже нарахування ЄСВ, то це буде вважатися добровільним бажанням сплатити ЄСВ за ці місяці (окрім випадку з основним місцем роботи у ФОП), і потім уже від сплати не відвертишся

Який ідентифікатор «довідкової» декларації про майновий стан та доходи для призначення пенсії в Електронному кабінеті?

ФОП-загальносистемники, які виходять на пенсію, подають довідкову декларацію з ідентифікатором F0100412, у складі якої заповнюють додаток ЄСВ 1 з ідентифікатором форми F0141912

Який ідентифікатор «довідкової» деки єдинника для призначення пенсії в Електронному кабінеті?

Єдинники подають декларацію з ідентифікатором F0103307, у складі якої заповнюють додаток 1 з ідентифікатором форми F0133107.

Для групи 1 та 2 начебто більш підходе декларація з ідентифікатором F0103405, втім в ній програмно проставляється відмітка навпроти річного періоду, що не є коректним і через що може виникнути проблема з прийняттям декларації.

Не забуваємо вказувати тип декларації та додатка: «звітна» та «довідково».

Єдинники нової групи 3 (ставка 2 %) подають свою звичайну декларацію з ідентифікатором форми F0103203 та додатком додатком 2 з ідентифікатором форми F0132203. Тип декларації та додатка 2 знову ж таки — «звітна» або «звітна нова».

У полі 4 додатка 2 вказуємо номер місяця, в якому ФОП подає довідкову декларацію (від 1 до 12), а в полі 5 обираємо тип форми «призначення пенсії»

Як ФОП-загальносистемнику заповнити «довідкову» декларацію + ЄСВ-додаток?

В самій деці заповнюємо лише шапку (тип «довідкова» вже автоматично проставлений), обираємо той місяць, в якому ви подаєте звіт.

Дані про дохід в деці не зазначаємо, а відразу переходимо до додатка ЄСВ 1.

У рядку 1 вказуємо ІПН ФОП, а для тих, хто відмовився від ІПН — номер у форматі БКNNXXXXXX (БК — константа, що вказує на реєстрацію в ПФУ за паспортними даними; NN — дві українські літери серії паспорта (верхній регістр); XXXXXX — шість цифр номера паспорта-книжечки) або у форматі ПXXXXXXXXX (П — константа, що вказує на реєстрацію в ПФУ за паспортними даними; XXXXXXXXX — дев’ять цифр номера паспорта для паспорта-пластикової карти).

В полі 4 обираємо тип «звітна» та «довідкова», вказуємо рік та місяць, в якому подаєм деку.

Поле 5 не заповнюємо.

В полі 6 вказуємо основний КВЕД згідно з реєстраційними документами (неважливо, здійснює ФОП цей вид діяльності фактично чи ні).

Поле 7 не заповнюємо.

В полі 8 вказуємо період роботи ФОП на загальній системі в 2022 році до дати формування заяви на призначення пенсії.

В полі 9 ставимо «х» біля ячейки «призначення пенсії».

В таблиці в гр. 2 ставимо «5», в гр. 3 показуємо чистий дохід з Типової форми обліку доходів та витрат. Дохід вказуємо за кожний місяць до дати формування заяви на призначення пенсії (включно).

Графи 4 — 6 заповнюємо у звичайному порядку.

Але в місяцях після призначення пенсії по місяць подання заяви в графах 4 та 6 ставимо 0,00.

Якщо ФОП скористався воєнним ЄСВ-звільненням (що діє зі сплати за березень), то йому достатньо заповнити тільки рядки січня-лютого 2022 р. Інші рядки не чіпаємо. Бо така є вимога Закону № 2464: «При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.»

Але не відомо як на це відреагує програма. Можливо доведеться гратися з проставлянням 0,00 у графах 4 та 6 по місяцях, за які ФОП вирішив ЄСВ не сплачувати.

І не забутьте, що «довідкова» декларація не звільняє від обов’язку подати звичайну «звітну» декларацію про доходи за 2022 рік

Як ФОП-ЄП заповнити «довідкову» деку + додаток 1?

Відразу ставимо «Х» у заголовній частині в комірці 01 «Звітна» та в комірці 04 «Довідково».

Далі в декларації заповнюємо лише шапку, дані про доходи в неї не вписуємо.

В шапці декларації зверніть увагу на поле 2, в якому зазначаємо номер місяця, в якому подається довідкова декларацію (від 1 до 12).

В Додатку 1 також обираємо тип «Звітна» та «Довідково».

В полі 4 знову вказуємо номер місяця, в якому ФОП подає довідкову декларацію з додатком 1.

В полі 5 проставляємо «Х» біля комірки «призначення пенсії».

Поле 6 не заповнюємо.

В полі 7 вказуємо основний КВЕД згідно реєстраційних документів (неважливо, чим саме ФОП займається зараз).

В полі 8.1 указуємо «6», а в полі 8 — період роботи на спрощенці до дати формування заяви на призначення пенсії (включно).

В графі 2 таблиці вказуємо дохід (у спрощенців зазвичай це мінзарплата). В графі 3 вказуємо 22,00, а в графі 4 — суму ЄСВ.

Заповнює рядки по місяць подання заяви включно. Якщо заява про призначення пенсії подається після місяця вставлення пенсії, то в відповідних місяцях, за які вже не потрібно платити ЄСВ по графах 2 та 4 ставимо 0,00 (див. приклад вище).

А якщо ФОП скористався воєнним ЄСВ-звільненням (що діє зі сплати за березень), то йому достатньо заповнити тільки рядки січня-лютого 2022 р. Інші рядки не чіпаємо. Бо така є вимога Закону № 2464: «При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.»

Але не відомо як на це відреагує програма. Можливо доведеться гратися з проставлянням 0,00 у графах 2 та 4 по місяцях, за які ФОП вирішив ЄСВ не сплачувати.

Не забудьте, що «довідкова» декларація не звільняє від обов’язку подати звичайну «звітну» декларацію єдинника за квартал чи за рік (а якщо мова про платника «спец ЄП» — місяць)

Приклад ФОП-ЄП групи 2

У липні ФОП-єдиннику групи 2 виповнилося 60 років. Він відразу ж подав заяву на призначення пенсії (20.07.2022 р). У ФОП є достатньо стажу, тому він не сплачує ЄСВ з 01.03.2022 р. Як заповнити «довідковий» Додаток 1?

img 1

Якщо так декларація прийматися «не захоче», то доведеться в місяцях з березня по липень в графах 2 та 4 проставити «0,00», а в графі 3 проставити «22,00».

Висновки

  • Податківців не треба повідомляти про те, що ФОП став пенсіонером за віком або за вислугою років.
  • Якщо ФОП виходить на пенсію, то останній раз сплачує ЄСВ за той місяць, з якого йому призначено пенсію. З наступного місяця вже можна ЄСВ не платити.
  • Останній ЄСВ завжди сплачуємо за повний місяць.
  • ФОП-пенсіонер повинен подати «довідкову» декларацію з ЄСВ-додатком (заповнюємо лише шапку декларації та ЄСВ-додаток).
  • Строк подачі «довідкової» декларації не встановлено, тобто подати її можна будь-коли протягом року. Зазвичай її подають одночасно із поданням заяви на призначення пенсії.
  • Після закінчення року все одно треба подати «звітну» декларацію з ЄСВ-додатком.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі