22.05.2023

ФОП торгує через Інтернет

Covid-локдаун та війна дуже сильно посприяли поширенню такого виду господарської діяльності, як інтернет-торгівля. Чимало ФОП займаються цією, нерідко доволі прибутковою, справою. І здебільшого працюють вони на єдиному податку (ЄП). Тож сьогодні обговоримо деякі аспекти здійснення інтернет-торгівлі ФОП-єдинниками. Зокрема, щодо дозволеного товарного асортименту, нюансів визначення суми доходу за різними схемами торгівлі тощо.

Інтернет-торгівля і групи ЄП

Розглянемо можливості та переваги здійснення інтернет-торгівлі ФОП у розрізі різних груп ЄП.

Група 1. ФОП, що обрали групу 1 ЄП, взагалі не можуть здійснювати продаж через інтернет-магазин, оскільки їм дозволено виключно продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або надання побутових послуг населенню (п.п. 1 п. 291.4 ПКУ).

Свого часу ми писали про деякі схеми, коли ФОП групи 1 прагнули продавати товари через інтернет-магазин, а видавати їх покупцям з торговельного місця на ринку. Але ми тоді і застерігали, що це не дуже безпечно. Бо необхідно, щоб договір купівлі-продажу (який укладається, як правило, в усній формі) укладався саме на ринку. Тож інтернет-мережі ФОП групи 1 краще використовувати виключно у цілях реклами, яка буде «підганяти» їм покупців у відповідне місце на відповідному ринку. Інакше діяльність може бути кваліфікована фіскалами, як торгівля на замовлення/дистанційна торгівля, а не торгівля на ринку. І справа може закінчитися «вильотом» з групи 1 та 15 %-м ЄП. Детальніше про це читайте в статті «На бізнес-топі: група 1 ЄП» // «Податки & бухоблік», 2020, № 68.

Група 2. ФОП на групі 2 ЄП можуть продавати через інтернет-магазин будь-яким покупцям тільки товари. А от надавати послуги мають право тільки іншим платникам ЄП або населенню. У зв’язку із цим зазначимо два такі моменти.

По-перше, ФОП гр. 2 не може реалізовувати, зокрема через Інтернет, товари/роботи/послуги за посередницькими договорами комісії, доручення агентськими тощо, якщо принципалом (комітентом, довірителем тощо) буде не платник ЄП чи не звичайна фізособа. Адже у іншому випадку надання посередницьких послуг іншій юр- або фіз- «особі нон грата» буде порушенням норм п. 291.4 ПКУ. І можна злетіти з ЄП та сплатити з таких комісійних 15 % ЄП… ☹

Тож для ФОП гр. 2 будь-який варіант дропшипінгу* з товарами неплатників ЄП (юросіб чи ФОП) — фактично під забороною

* Що він собою являє, див. у статті «Дропшипінг як різновид інтернет-торгівлі» цього випуску.

По-друге, при продажу товарів через Інтернет у разі надання послуг самостійно (на кшталт кур’єрської чи іншої доставки товарів, установлення, підключення техніки тощо) ФОП гр. 2 необхідно чітко слідкувати, щоб отримувачем були або платник ЄП (фіз- чи юрособа), або звичайна фізособа. Інакше чекають згадані вище наслідки. Проте вважаємо: якщо вартість супутніх послуг є складовою ціни за товар, то згадане обмеження не має застосовуватись. Оскільки сама собою послуга покупцеві не надається, а покупець просто придбаває товар на визначених договором умовах. У той же час будьте обережні, бо якщо десь у договірних умовах окремо фігуруватиме надання (навіть безоплатне) якихось послуг, проблеми з фіскалами не виключаються…

Граничний річний обсяг доходу для групи 2 складає 834 МЗП, встановленої на 1 січня звітного року. Тобто у 2023 році це — 5 587 800 грн. Не надто й багато для серйозного інтернет-магазину…

Група 3. Це, звісно, найбільш популярна група ЄП у ФОП, які займаються інтернет-торгівлею. Особливо якщо торговець працює на спецЄП.

1. Ставка 5 %. Ця ставка приваблює тих, хто не націлений на продаж товарів (робіт, послуг) платникам ПДВ. Оскільки «почесне звання» платника ПДВ несе із собою цілу купу податко-обліково-звітних проблем, то без великої потреби 3 %-ву ставку ЄП (яка передбачає сплату ПДВ) ФОП не обирають. До того ж

ставка 5 % (рівно, як і спецЄП) дозволяє значно перевищити граничний ПДВшний обсяг постачань 1 млн грн і працювати на ЄП, не реєструючись платником ПДВ

2. Ставка 3 %. Ця ПДВшна ставка активно використовується зараз тими ФОП, які здебільшого працюють з платниками ПДВ. Єдиний серйозний мінус тут — це чутливе обмеження суми річного доходу (див. нижче). Від цього ФОП-єдинники частково рятуються, використовуючи посередницький продаж (дропшипінг), щоб до ЄП-доходу потрапляла лише їх посередницька винагорода…

Граничний річний обсяг доходу для групи 3 (окрім спецЄП!) складає 1167 МЗП, встановленої на 1 січня звітного року. Для 2023 року ця сума складає 7818900 грн.

3. Ставка 2 % (спецЄП). Велика кількість ФОП — інтернет-продавців зараз працюють саме на спецЄП. Бо ставка нижча та річний обсяг не обмежено! Хоча й — без ПДВ, що можете «викосити» з кола покупців платників цього податку…☹ Якщо ж останнє ФОП не сильно турбує, то спецЄП зараз — найбільш сприятливі податкові умови для здійснення інтернет-торгівлі.

Хоча, схоже, ця «музика» гратиме лише до 1 липня, а далі доведеться зі спецЄП перестрибувати або на іншу ставку, або 2 групу 2 чи навіть на загальну систему. Тож варто подумати над тим, яким податковим шляхом рухатись із 1 липня, і завчасно подайте відповідну заяву…

Види діяльності в реєстрі

ФОП, які торгують, а особливо, які збираються розпочати інтернет-торгівлю, треба перевірити відповідні коди своїх видів діяльності на наявність усіх потрібних. У разі «нестачі» — додайте новий код до Держреєстру. А потім подайте заяву для внесення відповідного коду (кодів) до Реєстру платників ЄП. Нагадаємо деякі види діяльності за кодом КВЕД:

47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет». Але майте на увазі (!), що цей клас не включає: роздрібну торгівлю автотранспортними засобами, а також деталями та приладдям для них у мережі Інтернет (див. групи 45.1, 45.3) та роздрібну торгівлю мотоциклами, а також деталями та приладдям для них у мережі Інтернет (див. 45.40);

46.17 «Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами» та 46.18 «Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами» (не завадять тим, хто торгує за посередницькими схемами, зокрема, дропшипінгом);

53.2 «Інша поштова та кур’єрська діяльність» або 49.4 «Вантажний автомобільний транспорт, надання послуг перевезення речей». (Ці коди можуть стати в пригоді, якщо доставка має окрему вартість і виділяється в договорі та/або первинних документах);

73.11 «Рекламні агентства» (якщо плануєте розміщувати рекламу на своєму вебсайті).

Нагадуємо: дохід від діяльності, відсутньої в Реєстрі платників ЄП, оподатковується ЄП за ставкою 15 % (для єдинників групи 2). До того ж при отриманні такого доходу необхідно перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, що настає за звітним періодом, у якому отримано такий дохід (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ).

Для єдинників групи 3 наслідком буде лише «виліт» на загальну систему (а дохід від такої діяльності оподаткується у них за їх стандартними ставками ЄП). Єдинники цієї групи у разі зміни видів госпдіяльності протягом звітного періоду повинні подати заяву про внесення змін до Реєстру платників ЄП разом із ЄП-декларацією за цей звітний період (у якому відбулися такі зміни).

Тож про додання необхідних кодів подбайте вчасно.

Чим дозволено торгувати

ПКУ-обмеження для всіх груп. Загальні обмеження щодо будь-якої торгівлі (включаючи й інтернетну!) певними видами товарів для ФОП-єдинників установлені у п.п. 291.5.1 ПКУ.

Платник ЄП, зокрема, не має права здійснювати продаж підакцизних товарів*, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, продаж предметів мистецтва й антикваріату тощо.

* Платникам спецЄП дозволена роздрібна торгівля підакцизними товарами!

Інші обмеження та заборони. Продаж товарів через Інтернет одночасно вважається продажем товарів на замовлення і дистанційною торгівлею (див. лист Держпідприємництва від 11.01.2014 № 196/0/20-14). Отже, доведеться дотримуватися вимог Правил № 103*, які регламентують дистанційний продаж товарів на замовлення. Згідно з п. 1.3 Правил № 103 асортимент товарів, що реалізовуються через інтернет-магазин, підприємець визначає самостійно, крім товарів, продаж яких заборонено згідно із законодавством.

* Правила продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями, затверджені наказом Мінекономіки від 19.04.2007 № 103.

Для всіх суб’єктів госпдіяльності, у принципі, повністю заборонено для торгівлі такі товари: вогнепальна і холодна зброя; радіоактивні матеріали, наркотики та нарковмісні речовини; неліцензоване програмне забезпечення; аудіо- та відеоматеріали тощо.

Окрім повністю заборонених до продажу товарів, є товари, які, наприклад, заборонено пересилати у внутрішніх поштових відправленнях.

Заборонено пересилати поштою, зокрема: харчові продукти, строк зберігання яких не перевищує 10 діб; вогнепальну і холодну зброю, вибухові, легкозаймисті або інші небезпечні речовини, тварин й отруйні рослини тощо

Повний перелік таких товарів знайдете у п. 32 Правил № 270*.

* Правила надання послуг поштового зв’язку, затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 № 270.

Є товари, які заборонені безпосередньо для торгівлі через Інтернет. Ці заборони стосуються й платників спецЄП (хоча їм і дозволена роздрібна торгівля підакцизними товарами). Зокрема, заборонено продавати через Інтернет лікарські препарати, що вимагають рецепту (крім відпуску таких лікарських засобів за електронним рецептом у порядку, встановленому МОЗ), наркотичні, психотропні, сильнодіючі, отруйні, радіоактивні лікарські засоби тощо. Алкоголь-тютюн теж можна продавати тільки через стаціонарні об’єкти, які внесені до відповідних ліцензій, це також обмежує інтернет-торгівлю, тісно прив’язуючи її, до конкретних пунктів продажу цих товарів…

Детальніше щодо згаданих вище заборон та обмежень читайте в статті «Торгівля через Інтернет: заборони реальні й уявні» цього номера.

Дохідні питання

Звичайна торгівля. При будь-якій торгівлі для цілей розрахунку ЄП (у тому числі спецЄП) датою отримання доходу ФОП-єдинником згідно з п.п. 1 п. 292.1 та п. 292.6 ПКУ є дата надходження коштів на його поточний рахунок (або готівкою). Тобто поки гроші ФОП не отримав, доходу немає.

При звичайній торгівлі у дохід включаються повністю усі суми коштів від продажу товарів (робіт, послуг), які сплачувались покупцями на користь ФОП-єдинника. І не тільки ті, які були безпосередньо отримані ФОП, але й ті, що «загубилися» по дорозі (мова — про комісійні, утримані банком, іншою фінустановою, поштовою службою тощо — див. нижче).

Посередницька торгівля (дропшипінг тощо). У тих випадках, коли продаж товарів через інтернет ФОП-єдинник, як посередник, здійснює за договорами комісії, доручення або за агентськими договорами, доходом єдинника буде сума отриманої ним посередницької винагороди (п. 292.4 ПКУ). Тож гроші, отримані від покупця за товари (роботи, послуги), єдинник-посередник (дропшипер), тобто комісіонер, повірений, агент тощо до свого оподатковуваного ЄП доходу не включає.

Утримання із доходу. Комісія, утримана банком, іншими госпсуб’єктами за проведення розрахункових операцій (за еквайринг, розрахунок через платіжні термінали, пересилання коштів поштовими службами тощо) дохід платника ЄП не має зменшувати. І хоча формально його доходом є сума саме отриманих коштів, але тут можна вважати, що і цю частину коштів єдинник усе-таки формально отримує. Хоча ця сума безпосередньо до нього й не надходить. Просто за його згодою ця частина коштів одразу йде в оплату комісії за здійснення відповідних фінансових операцій. Адже якби ця комісія не утримувались «по дорозі», а перераховувалась потім окремо, питання б щодо зменшення доходу взагалі б не виникало…

Цей висновок фігурує і в роз’ясненнях податківців. Див., наприклад, такі БЗ в категорії 107.01.03: zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=9938 та zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=10448. Тому

до доходів ФОП-єдинникам варто уключати повну суму розрахунків з покупцями, виходячи з договірної вартості товарів/робіт/послуг, тобто — без вирахування утриманих комісій

При цьому датою відображення цієї повної суми доходу є дата надходження ФОП суми оплати за вирахуванням комісії. До речі, ця не отримана (в сумі комісії) частина доходу не може вважатись негрошовою оплатою і трактуватись як порушення п. 291.6 ПКУ.

Розрахункове. І ще пам’ятайте: платники ЄП мають право здійснювати розрахунки виключно в грошовій (готівковій чи безготівковій) формі (п. 291.6 ПКУ).

За порушення — «переліт» на загальну систему плюс ЄП — 15% з сум негрошових доходів!

Тому, по-перше, якщо працюєте за посередницькою схемою (дропшипінг тощо), майте на увазі таке. Якщо винагорода утримується з виручки, інколи фіскали заявляють, що у ситуації, коли комісіонер самостійно утримує суму винагороди, відбувається взаємозалік зустрічних грошових зобов’язань. Тобто замість оплати комітентом послуг комісіонера в грошовій формі просто зменшуються зобов’язання комісіонера з перерахування належної комітентові виручки…

У такому випадку наполягайте, що порушення форми розрахунків (п. 291.6 ПКУ) немає, адже дохід вами усе одно фактично отримується у грошовій формі. До речі, законність таких розрахунків підтверджується і листами самих фіскалів! Див., зокрема, листи ДПСУ від 22.04.2021 № 1669/ІПК/99-00-18-04-03-06 і ГУ ДФС у Харківській обл. від 21.06.2019 № 2849/ІПК/20-40-12-03-20.

А по-друге, до 01.04.2023 фактично виключалась можливість розрахунків з покупцями електронними грошима, які фіскали не вважають ні безготівковими, ні готівковими (див., наприклад, лист ДФСУ від 24.01.2019 № 255/6/99-99-13-01-02-15/ІПК). Але зі згаданої дати було внесено зміни до п. 291.6 ПКУ, і у платників ЄП додалася можливість розрахунків електронними грошима. Але з цим поки є певні проблеми (особливо під час воєнного стану). Детальніше щодо цього читайте в статті «Єдиноподатникам дозволили приймати електронні гроші: чи все так просто?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 14.

Щодо обов’язковості використання та нюансів застосування РРО при здійсненні інтернет-торгівлі читайте в матеріалі «РРО/ПРРО при інтернет-торгівлі» цього номера.

Висновки

  • Для здійснення ФОП інтернет-торгівлі на ЄП найбільш популярна група 3 (і особливо — спецЄП, якщо покупцям не потрібен ПК з ПДВ). У групі 1 така діяльність взагалі неможлива, а у групі 2 є низка серйозних обмежень.
  • Обов’язково перевірте, чи наявні у вас у реєстрах відповідні коди видів діяльності для здійснення інтернет-торгівлі (зокрема, код КВЕД 47.91 та інші необхідні — див. у публікації).
  • Окрім загальних торгових обмежень для єдинників, є і спеціальні обмеження та заборони, що стосуються торгівлі через Інтернет (щодо алкоголю-тютюну, низки лікарських засобів, зброї, радіоактивних матеріалів, неліцензованого ПЗ, аудіо-відео та низки інших товарів).
  • При звичайній торгівлі у ЄП-дохід потрапляє уся договірна вартість товарів (робіт чи послуг), які реалізуються через інтернет. У разі дропшипінгу тощо (коли ФОП-єдинник торгує як посередник) до ЄП-доходу потрапляє лише сума винагороди посередника. Неотримана сума комісій, утриманих банком тощо, має враховуватись ФОП у його ЄП-доході.