01.04.2024
Розпочнемо з термінології. Якщо звернутися до Методпояснень до КВЕД* (у яких розкриваються характеристики кодів), то в них визначено, що:
— роздрібна торгівля (код 47) — це перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню в магазинах, торгових центрах, наметах, кіосках, компаніями поштового замовлення, вуличними торговцями тощо. При цьому роздрібну торгівлю класифікують, передусім, за типом місця торгівлі та поділяють: на торгівлю в магазинах і позамагазинну торгівлю;
— оптова торгівля (код 46) — це перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів роздрібним торговцям, підприємствам та організаціям або іншим оптовикам, діяльність агентів чи посередників з купівлі товарів від імені подібних осіб або продажу товарів подібним особам і компаніям.
Схожі визначення можна знайти і в Державному стандарті України 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять».
Таким чином, роздріб націлений на кінцевих споживачів і продаж товарів переважно простим фізособам (звичайним громадянам) для особистого споживання, не пов’язаного з підприємницькою діяльністю (зазвичай, за публічним договором купівлі-продажу, ст. 633 ЦКУ). Тоді як при оптовій торгівлі товари продаються суб’єктам господарювання (зазвичай, за окремими договорами) для подальшого перепродажу і використання в підприємницькій діяльності. Причому,
як уточнюється в Методпоясненнях до КВЕД, відмінність між кодами 46 (оптова торгівля) і 47 (роздрібна торгівля) базується на типі споживача, який переважає
Ну а оскільки в цьому випадку ФОП реалізує товари в магазині та продає їх переважно населенню (простим фізособам), то займається він роздрібною торгівлею (а не оптовою). І те, що він продає товар великими партіями, на вигляд здійснюваної діяльності жодним чином не впливає. Тому для цієї діяльності підприємцеві слід було вибрати роздрібний код КВЕД (код 47)*. Якщо ж серед покупців з’являються і суб’єкти господарювання, то йому потрібен і код оптової торгівлі.
* Про розмежування роздробу й опту див. також статтю «Роздрібному ЄП-торговцю заплатили з КПК» // «Податки & бухоблік», 2021, № 97.
Згідно з правилами роботи на спрощеній системі оподаткування єдиноподатники має право здійснювати ті види діяльності, дані про які внесені до Реєстру платників ЄП. Про те саме говорять і контролери, відзначаючи, що підприємці-єдиноподатники не мають права в межах підприємницької діяльності здійснювати види діяльності, які не зазначені в їх облікових даних (БЗ 107.01.01).
А в цьому випадку підприємець-єдиноподатник помилково вибрав не той КВЕД — опт (код 46) замість роздробу (код 47). Оскільки помилково вирішив, що торгує оптом, хоча насправді займався роздрібною торгівлею. Щоправда, якщо серед покупців є і суб’єкти господарювання, то йому потрібен і код опту (46).
Раз на роздріб у ФОП на ЄП роздрібного коду не було, виникло порушення — оскільки підприємець здійснював вид діяльності, не зазначений у Реєстрі платників ЄП. У результаті підприємцем були порушені умови роботи на спрощенці.
Через допущене порушення (здійснення діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП) доведеться:
— ФОП на ЄП груп 1 і 2 — з доходу, отриманого від такої незареєстрованої діяльності, сплатити єдиний податок за підвищеною ставкою 15 % (п.п. 2 п. 293.4, п.п. 296.5.5 ПКУ). А ось для єдиноподатників групи 3 (юросіб і ФОП) сплати податку за підвищеною ставкою з доходу (отриманого від дозволеної, але не зареєстрованої при цьому діяльності) не передбачено. Тому такі доходи у третьогрупників оподатковуються в загальному порядку за звичайною ставкою ЄП (а не подвійною) і, на жаль,
— залишити спрощенку і перейти на загальну систему оподаткування — з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому було допущено таке порушення (п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ). Для цього єдиноподатнику треба не пізніше ніж за 10 днів до початку наступного податкового кварталу подати в контролюючий орган заяву про відмову від ЄП (п.п. 298.2.1 ПКУ).
Інакше, якщо єдиноподатник так не зробить добровільно і порушення виявлять контролери, то примусово анулюють реєстрацію як платника ЄП — з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому було допущено порушення (п.п. 3 п. 299.10, п 299.11 ПКУ). При цьому, починаючи з кварталу втрати ЄП-статусу, усі доходи фіскали розцінюватимуть як доходи, отримані на загальній системі, з відповідним оподаткуванням! Таким чином,
здійснення діяльності, не зазначеної в Реєстрі платників ЄП, загрожує єдиноподатнику втратою ЄП-статусу
Тому для ведення відповідної діяльності спершу необхідно її код додати до Реєстру платників ЄП.
Для додавання нових видів діяльності єдиноподатнику необхідно:
1) спочатку їх додати до ЄДР (якщо до ЄДР вони ще не внесені), а також
2) повідомити про зміну видів діяльності податківцям — щоб вони внесли такі дані до Реєстру платників ЄП. Для цього треба подати контролерам Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308, п.п. 4 п.п. 298.3.1 ПКУ), у якій:
— проставити відмітку в полі «Внесення змін»;
— у п. 5.4 «Внесення змін до реєстру платників єдиного податку» — зробити відмітку в полі щодо «видів господарської діяльності»;
— у полі «8. Обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010» — зазначити весь (!) оновлений повний перелік видів діяльності, які плануємо здійснювати (а не тільки новий вид, що додається).
Подати таку Заяву необхідно:
— ФОП груп 1 і 2 — не пізніше 20-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни (п. 298.5 ПКУ);
— єдиноподатникам групи 3 (як роз’яснюють податківці, орієнтуючись при цьому на п. 298.6 ПКУ, — оскільки спеціальний строк для третьогрупників не встановлений) — не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (БЗ 107.01.01, БЗ 108.04).
І хоча такі строки допускають, що Заява може бути подана навздогін (тобто за гарячими слідами вже початої діяльності), радимо все ж подати її завчасно і
щоб не ризикувати — здійснювати новий вид діяльності краще тільки після того, як новий КВЕД з’явиться в Реєстрі платників ЄП
У свою чергу, податківці в день подання Заяви про зміни внесуть такі зміни до Реєстру платників ЄП (п. 299.8 ПКУ, БЗ 107.05).
Утім, внести до ЄДР зміни про види діяльності ФОП на ЄП можуть також і через «Дію». Тоді такі зміни автоматично потраплять податківцям і будуть відображені в Реєстрі платників ЄП (тому подавати додаткову заяву податківцям не доведеться). Детальніше про те, як додати КВЕД, див. «Як ФОП-єдиннику змінити/додати вид діяльності» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71 і «Як юрособі додати новий КВЕД?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 36.
І після того, як інформація про види діяльності з’явиться в Реєстрі платників ЄП, можна їх здійснювати.