Юрособи — платники ВЗ
Донедавна будь-які юрособи, в тому числі і платники ЄП, були платниками ВЗ тільки як податкові агенти та мали сплачувати у бюджет ВЗ, утриманий із доходів фізосіб.
З подання Закону № 4015 в цій частині відбулися кардинальні зміни. А саме деякі юрособи стали платниками ВЗ не тільки у статусі податкових агентів, а й почали вважатися окремими повноправними платниками цього збору. Такий статус отримують не всі юрособи, а тільки окрема їх когорта. А саме (п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
платниками ВЗ стали всі юрособи — платники ЄП групи 3
Причому не має значення, яку ставку ЄП групи 3 обрала юрособа (із сплатою ПДВ чи без такої сплати). Сам факт того, що юрособа є платником ЄП групи 3, робить її платником ВЗ.
Усі інші юрособи, тобто ті, які обрали загальну систему оподаткування (є платниками податку на прибуток) чи перебувають на ЄП у групі 4 (сільгоспЄП), будуть вважатися платниками ВЗ тільки як податкові агенти. Самостійними платниками ВЗ вони, як і раніше, не будуть.
Термін дії статусу «платник ВЗ»
Закон № 4015 надає юрособі — платнику ЄП статус окремого платника ВЗ не довічно, а тільки на певний проміжок часу. Спочатку планувалося, що статус платника ВЗ юрособа — платник ЄП групи 3 буде мати тільки в період з 1 жовтня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан (ВС) (абзац п’ятий п.п. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Згодом законодавці передумали і Законом України від 04.12.2024 № 4113-IX змінили дату старту, з якого юрособа — платник ЄП носитиме горде ім’я «самостійний платник ВЗ». А саме: це відбудеться не з 1 жовтня 2024, а з 1 січня 2025. Ця зміна була потрібна для того, щоб норми Закону № 4015 не починали діяти заднім числом, а також щоб був єдиний підхід зі сплатою ВЗ для ФОП.
Отже,
юрособи — платники ЄП групи 3 є окремими платниками ВЗ тільки з початку 2025 року
Що стосується дати втрати статусу окремого платника ВЗ, то вона, як і планувалося, буде такою до кінця року, в якому закінчиться ВС. Звичайно, кожна конкретна юрособа може втратити статус спрощенця раніше закінчення ВЗ, а разом із ним піде і зобов’язання сплачувати «самостійний» ВЗ.
Ставка ВЗ та база оподаткування
Юрособи — платники ЄП групи 3 мають
рахувати ВЗ у розмірі 1 % від доходу, визначеного згідно із ст. 292 ПКУ (п.п. 3 п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
Отже, з цього випливає, що:
— базою оподаткування ВЗ для платників ЄП групи 3 є звичайний ЄП-дохід, з якого юрособа платить ЄП;
— розмір ставки ВЗ складає 1 % від ЄП-доходу.
Тобто надання юрособі — платнику ЄП групи 3 статусу окремого платника ВЗ збільшує її податкове навантаження на 1 % порівняно з тим навантаженням, що було у юрособи у 2024 році та раніше.
Початок розрахунку ВЗ
Юрособи-спрощенці вперше мають визначати ВЗ за результатами I кварталу 2025 року, тобто під нарахування ВЗ почне потрапляти ЄП-дохід, що буде отриманий починаючи з 1 січня 2025 року.
Тому якщо вам ще далеко до перетину граничного обсягу доходу, який дає право бути на ЄП групи 3 у 2024 році і ви маєте намір зекономити на сплаті ВЗ, то варто попросити своїх контрагентів до кінця 2024 року провести розрахунки за поставлені товари / послуги чи здійснити авансові платежі за товари / послуги, що будуть поставлятися в майбутньому.
Звітування і сплата
Звітування. Нараховувати ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають у складі податкової декларації платника єдиного податку (п.п. 1.11 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), а не подаючи окрему форму звітності. Тому слід очікувати на оновлення самої форми декларації з ЄП і виділення в ній окремих рядків чи розділу для розрахунку та декларування ВЗ.
Юрособи — платники ЄП групи 3 декларацію з ЄП подають за календарний квартал (п. 294.1 ПКУ), тобто протягом 40 календарних днів, що йдуть за звітним кварталом. Оскільки юрособи — платники ЄП групи 3 мають рахувати ВЗ починаючи з 1 січня 2025 року, то
вперше відзвітувати з ВЗ вони мають при поданні декларації з ЄП за I квартал 2025 року, тобто її слід буде подати не пізніше 12 травня 2025 року
Як бачимо, до граничної дати подання декларації з ЄП із розрахунком ВЗ ще багато часу. Тому у Мінфіну є ще достатньо часу, щоб оновити форму декларації з урахуванням необхідності сплатити ВЗ з початку 2025 року.
Сплата. Сплатити ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника ЄП за податковий (звітний) квартал (п.п. 1.11 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Тобто сплачувати ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають у той же строк, що і ЄП (п. 295.3 ПКУ).
Вперше сплатити ВЗ юрособи — платники ЄП групи мають за I квартал 2025 року, і зробити це слід не пізніше 20 травня 2025 року
Сплачувати ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають на окремий рахунок, відкритий для такої сплати. А саме мова йде про рахунок з кодом бюджетної класифікації «11011800» — «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)». Шукайте реквізити цього рахунку серед реквізитів для сплати збору вашого регіону. Такі рахунки були відкриті ще у жовтні 2024 року. Тому проблем із визначенням рахунку сплати ВЗ не буде.
Відповідальність
Закон № 4015, який запровадив сплату ВЗ юрособами — платниками ЄП групи 3 чітко не сказав, до якої відповідальності можуть притягнути юрособу — платника ВЗ за ненарахування і несплату ВЗ. Втім, відповідальність за несплату ЄП прописана в ст. 124 ПКУ, тому ми припускали, що відповідальність буде саме за цією статтею. Нагадаємо, що відповідно до неї розмір штрафу залежить від періоду прострочення сплати (п. 124.1 ПКУ). Так, якщо затягнути із сплатою на строк:
— до 30 календарних днів включно, то розмір штрафу складе 5 % погашеної суми;
— більше 30 календарних днів, — 10 % погашеної суми.
Хоча якщо затягування у сплаті буде визнано умисним, то можна наразитися на штраф у розмірі 25 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання.
Водночас згодом ці наші припущення підтвердив Закон України від 04.12.2024 № 4113-IX, яким чітко визначено, що за несвоєчасну сплату ВЗ юрособою — платником ЄП групи 3 накладатиметься штраф саме за ст. 124 ПКУ (п.п. 1.11 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Щоб ні в кого не виникало щодо цього сумнівів.
Крім того, якщо юрособа не сплачуватиме ВЗ і за нею тягнутиметься податковий борг з ВЗ у сумі більшій за 3060 грн на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, то тоді юрособу можуть позбавити статусу платника ЄП згідно з п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ.
Що стосується несвоєчасного звітування з ВЗ, то про цю відповідальність окремо у ПКУ не йдеться. Але оскільки з ВЗ звітують у складі декларації з ЄП, то окремої відповідальності тут не може бути. Якщо юрособа не подала декларацію з ЄП, то відповідно вона не відзвітувала із ВЗ. А за неподання декларації з ЄП на сьогодні світить штраф у розмір 340 грн — за перше порушення протягом року, і 1020 грн — за повторне (п. 120.1 ПКУ).
Якщо ж саме фіскали виявлять факт ненарахування або заниження ВЗ і визначать розмір податку до сплати самостійно, то можуть також застосувати штраф згідно з п. 123.1 ПКУ у розмірі 10 % суми, визначеної контролерами. А коли визнають, що ненарахування або заниження ВЗ було умисним, то накладуть штраф у розмірі 25 % визначеної ними суми (п. 123.2 ПКУ).
Висновки
- Окремим платником ВЗ з когорти юросіб стають тільки платники ЄП групи 3.
- Рахувати ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають у розмірі 1 % від свого ЄП-доходу, тобто з доходу, з якого вони рахують ЄП.
- Звітувати з ВЗ юрособи мають щокварталу у складі декларації з ЄП. Вперше це слід буде зробити при звітуванні за I квартал 2025, тобто не пізніше 12 травня 2025.
- Сплачувати ВЗ юрособи — платники ЄП групи 3 мають також щокварталу у ті ж строки, що і ЄП. Але робити це доведеться на окремий рахунок, відкритий для сплати ВЗ. Вперше це слід буде зробити при сплаті ВЗ за I квартал 2025, тобто не пізніше 20 травня 2025.