Мова піде про Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Податковий розрахунок).
Починаючи з 01.01.2025 платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску будуть зобов’язані подавати такий Податковий розрахунок контролюючим органам у строки, встановлені ПКУ для податкового місяця. Тобто звітуватимемо щомісяця не лише щодо ЄСВ, а й щодо ПДФО та ВЗ.
Крім того, щомісяця в порядку, встановленому для Податкового розрахунку, нотаріуси подаватимуть до контролюючого органу інформацію про посвідчені ними протягом звітного місяця договори купівлі-продажу (міни) між фізичними особами, а також про спадщину та дарування.
Строк подання
Строк подання Податкового розрахунку за звітні місяці починаючи з січня 2025 року — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У результаті на початку 2025 року матимемо накладку, коли одночасно подаватимемо Податковий розрахунок і за IV квартал 2024 року (до 10 лютого 2025 року), і за січень 2025 року (до 20 лютого). І тут головне, щоб податківці з пенсійниками вчасно допиляли й налаштували своє програмне забезпечення, аби не було повторення ситуації, яка сталася при переході на квартальну об’єднану звітність, коли то щось не працювало, то знову щось не працювало.
Кому подаватимемо?
Податковий розрахунок подаватимемо до ДПСУ. Адміністрування ЄСВ у податківців не забрали. Тож, як і раніше, все має отримувати ДПСУ, а далі відправляти ПФУ інформацію, яка необхідна для формування та ведення Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру соцстрахування (далі — Реєстр).
Таким чином, відштовхуючись від того, що наразі маємо, можна зробити висновок, що механізм подання Податкового розрахунку та взаємодії податкових агентів (платників ЄСВ) з ДПСУ та ПФУ щодо цього звіту не повинен змінитися.
Водночас безумство з поданням довідкових Податкових розрахунків має зникнути. Адже їх подання було зумовлено необхідністю отримання оперативних даних, яке не міг забезпечити квартальний звіт.
Чи будуть зміни?
Доволі часто можна почути запитання: чи зміниться наповнення Податкового розрахунку? На наш погляд, якщо й говорити про зміни, то в першу чергу про трудовий додаток (в діючому Податкового розрахунку це додаток 5 (Д5)).
Наразі Д5 не забезпечує на 100 % наповнення Реєстру необхідною інформацією. Так, наприклад, у ньому не зазначаються відомості щодо призупинення / поновлення дії трудового договору, укладеного з працівником, а також про присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії, складення присяги, належності або неналежності до професійних спілок та/або до осіб, які підлягають обов’язковим медичним оглядам.
Подавати частину відомостей через трудовий додаток у складі Податкового розрахунку, а частину через портал ПФУ — таке собі задоволення.
Тож маємо надію, що з перезагрузкою звітності буде вирішене питання подання інформації, необхідної для наповнення Реєстру в частині трудових відносин.
Висновки
- Починаючи зі звітного січня 2025 року Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ подаватиметься щомісячно.
- Строк подання Податкового розрахунку за звітні місяці 2025 року — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
- На початку 2025 року матимемо накладку, коли одночасно подаватимемо Податковий розрахунок і за IV квартал 2024 року (до 10 лютого 2025 року), і за січень 2025 року (до 20 лютого).