Теми статей
Обрати теми

Доходи фізосіб: що змінилося в оподаткуванні?

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Ви, як звичайна фізособа, отримуєте доходи від інших фізосіб, іноземні доходи чи доходи від юридичних осіб і бажаєте знати, що змінив в їх оподаткуванні Закон № 4015*? Що ж, тоді приєднуйтесь до розмови. Ця стаття саме для вас.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-IX.

ПДФО-зміни

Кешбек. Законодавці вивели з кола оподатковуваних доходів 2024 та 2025 років доходи фізосіб у вигляді державної грошової допомоги, отримані у рамках реалізації експериментального проєкту «Зроблено в Україні» (далі — нацкешбек). З суми такого нацкешбеку не утримується ПДФО та ВЗ на підставі п. 35 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ.

Водночас кешбек за іншими програмами, наприклад від банку чи від його партнерів, оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах (див. лист ДПСУ від 12.11.2021 № 4292/ІПК/99-00-04-03-03-06). В результаті «на руки» отримаєте суму кешбеку, зменшену на суму ПДФО (18 %) та ВЗ (5 % з 01.12.2024). Сплачує податок / внесок податковий агент, який такий дохід нараховує.

Допомога біженцям. Дію пільги щодо неоподаткування іноземної допомоги, визначеної п. 27 підрозд. І розд. ХХ ПКУ, продовжено до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан.

Таким чином, не включаються до оподатковуваного ПДФО та ВЗ доходу, зокрема, за 2024 та 2025 роки суми коштів або безоплатно отриманих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів фізособі та членам її сім’ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України. Умова неоподаткування такої допомоги — фізособа отримала тимчасовий захист відповідно до законодавства іноземної держави.

Дія цієї норми поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, у тому числі у разі її отримання як додаткового блага, а також від іноземних компаній та організацій, які згідно із законодавством відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.

Зверніть увагу, що формувати та подавати декларацію про майновий стан і доходи з сумами закордонної допомоги, що не оподатковується на підставі п. 27 підрозд. І розд. ХХ ПКУ, не потрібно за умови, що немає інших причин для її подання.

Дохід та ставка ВЗ

Якщо фізособа отримує оподатковувані доходи від податкового агента (юрособи чи ФОП), то саме він є відповідальним за нарахування, утримання та сплату ВЗ з такого доходу. Тобто вся відповідальність щодо повноти та своєчасності сплати збору на податковому агенті.

В загальному випадку починаючи з 01.12.2024 податкові агенти оподатковують доходи фізосіб ВЗ за ставкою 5 %. До цієї дати ставка збору була 1,5 %. Про зміни в застосуванні ставки ВЗ податковими агентами розповідалося у статті «Податковий агент та військовий збір: ставка 1,5 чи 5 %?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101. Тут розглянемо застосування ВЗ до доходів:

— отриманих фізособою від інших фізосіб;

— іноземних доходів;

— інших доходів, які підлягають декларуванню та сума зобов’язань з яких визначається фізособою самостійно у податковій декларації про майновий стан і доходи.

З урахуванням змін, які до ПКУ буде внесено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 04.12.2024 № 4113-IX (далі — Закон № 4113) після набрання ним чинності, з таких доходів, отриманих у 2024 році, ВЗ сплачуємо за ставкою 1,5 %. Виняток — доходи від операцій з майном, а також доходи у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна.

Такі майнові доходи оподатковуємо ВЗ за ставкою 5 % з 01.12.2024, незалежно від зазначення їх у податковій декларації про майновий стан і доходи

Це буде прямо передбачено новим п.п. 1.16, який буде внесено до п. 161 підрозд. І0 розд. ХХ ПКУ після набрання чинності Законом № 4113. Зауважимо, що на момент написання статті цей Закон прийнято ВРУ, але не підписано Президентом та не опубліковано. Водночас після підписання та опублікування наведені норми почнуть діяти фактично «заднім числом», а саме з 01.12.2024. Тож, на наш погляд, є сенс говорити про застосування ставки ВЗ одразу з урахуванням норм Закону № 4113.

І якщо ви з нами згодні, то пропонуємо поміркувати над запитанням: які доходи мав на увазі законодавець під доходами від операцій з майном, що мають оподатковуватися з 01.12.2024 за ставкою ВЗ 5 %? Чи потрапляють сюди, наприклад, доходи від надання нерухомості в оренду?

Наведемо свої думки з цього приводу.

Підпункт 164.2.4 ПКУ до оподатковуваного ПДФО/ВЗ доходу відносить частину доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 та 173 цього Кодексу. Тобто річ про доходи від продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна.

А ось дохід від надання нерухомого майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) входить до складу оподатковуваного доходу на підставі окремої норми, а саме п.п. 164.2.5 ПКУ. Дохід від надання рухомого майна в оренду оподатковується взагалі у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ).

Тобто

ПКУ відокремлює орендні доходи від доходу від операцій з майном

Проте чи погодиться ДПСУ на ВЗ у розмірі 1,5 % від орендних доходів, що отримані фізособами у грудні від інших фізосіб? Бажано, щоб податківці роз’яснили цей момент. Час ще є.

А ось доходи фізособи (1) від продажу (обміну) майна, (2) у вигляді вартості успадкованого чи (3) отриманого у дарунок майна мають оподатковуватися ВЗ за ставкою:

— 1,5 %, якщо вони отримані від іншої фізособи до 01.12.2024;

— 5 % — якщо отримані 01.12.2024 чи пізніше. До речі, про такі доходи податківців проінформують нотаріуси, що будуть засвідчувати відповідну угоду.

Водночас допускаємо, що у ДПСУ може бути інша думка щодо застосування ставки ВЗ 5 % до майнових доходів, отриманих у 2024 році від інших фізосіб.

Приклад 1. Фізособа наприкінці жовтня та у грудні 2024 року отримала іноземні доходи. Крім того, у грудні 2024 року їй була прощена податковим агентом заборгованість за цивільно-правовим договором в сумі, що підлягає оподаткуванню. Про прощення особу було проінформовано належним чином.

З іноземних доходів 2024 року та суми прощеної заборгованості, що підлягає оподаткуванню, така фізособа на підставі податкової декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік обчислить та сплатить ВЗ у розмірі 1,5 %.

Приклад 2. Фізособа продала у грудні 2024 року дві квартири, що перебували в її власності більше 3 років. До цього нерухомість нею не продавалася.

Перший протягом року продаж такого майна не оподатковується. Тобто ні ПДФО, ні ВЗ фізособа з доходу від продажу першої квартири не сплатить. А ось з доходу від продажу другої квартири доведеться сплатити ПДФО за ставкою 5 % та ВЗ також за ставкою 5 %, що діє з 01.12.2024.

Таким чином, якщо говорити про оподатковувані ВЗ доходи 2024 року, то:

— доходи, нараховані податковими агентами до 01.12.2024, оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5 %, а після цієї дати — в загальному випадку за ставкою 5 %. Виняток — у статті «Податковий агент та військовий збір: ставка 1,5 чи 5 %?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101;

— доходи від операцій з майном, від його успадкування чи отримання у подарунок, що одержані до 01.12.2024, оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5 %, а після цієї дати — за ставкою 5 %;

— інші доходи, зобов’язання з ВЗ за якими за 2024 рік визначається в податковій декларації про майновий стан і доходи, оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5 %.

Повноцінно ставка ВЗ у розмірі 5 % почне застосовуватися з наступного року до всіх доходів фізосіб (крім доходів військовослужбовців і працівників ЗСУ та інших військових формувань), що нараховані (виплачені) їм починаючи з 01.01.2025.

Висновки

  • Суми, отримані фізособами у вигляді нацкешбеку, не оподатковуються ПДФО та ВЗ.
  • Допомога, що у 2024 році надана іноземною державою та її державними фондами біженцям, які отримали тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави, не оподатковується ПДФО та ВЗ.
  • Доходи фізосіб за 2024 рік, остаточний розрахунок податкових зобов’язань з ВЗ щодо яких проводиться в річній податковій декларації про майновий стан і доходи, оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5 %. Виняток — доходи від операцій з майном, а також від успадкування та отримання у дарунок майна, з яких з 01.12.2024 ВЗ сплачується за ставкою 5 %.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі