Ідеться про правило, встановлене п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Цим підпунктом передбачено, що тимчасово до закінчення воєнного стану в разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, що настає за днем отримання ППР, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок (без оскарження), штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Тому, щоб уникнути санкцій (штрафів та пені) за виявлену перевіркою недоплату, необхідно виконати такі умови.
1. Сплата за ППР — у 30-денний строк. Донарахований податок за ППР важливо сплатити у відведений на це строк. Тобто протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання ППР платником. Тут слід зауважити, що взагалі-то на оплату ППР за п. 57.3 ПКУ встановлено 10 робочих днів. Проте у зв’язку з ВС цей строк продовжено — до 30 календарних днів. Тому тепер у платників податків на оплату ППР є більше часу — по суті, цілий місяць.
Також зверніть увагу, що 30-денний строк починає спливати з дня, що настає за днем отримання ППР платником. У зв’язку із цим нагадаємо, що ППР вважається отриманим платником (п. 58.3, ст. 42 ПКУ):
— якщо ППР доступне в Електронному кабінеті. У такому разі датою вручення ППР вважається дата, зазначена у квитанції про доставку. А якщо документ доставлений після 18-ї години або у вихідний / святковий день, то датою вручення вважається наступний робочий день (п. 42.4 ПКУ);
— якщо ППР відправлено за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення (п. 42.2 ПКУ);
— якщо ППР особисто вручено платникові (його представникові) (п. 42.2 ПКУ).
2. Донарахування ПЗ — за результатами документальних перевірок. Також зверніть увагу, що в п.п. 69.37 говориться про ПЗ з ППР, які донараховані за результатами документальних перевірок (тобто планових, позапланових, лист ДПСУ від 22.03.2024 № 1531/ІПК/99-00-04-03-02 ІПК). Тоді як для інших перевірок (наприклад, камеральних) такого правила немає.
3. Сплата — донарахованих ПЗ. Платникові досить сплатити за ППР у 30-денний строк саме суму донарахованих ПЗ (податкового зобов’язання). Тобто погасити тільки суму недоплати — власне податок, донарахований податківцями при перевірці.
4. Сплата — без оскарження. Правила п.п. 69.37 працюють (тобто фінансові санкції скасують), тільки якщо платник без заперечення сплатить суму донарахованих ПЗ. Тобто якщо платник згоден із сумою ПЗ з ППР, донарахованих перевіркою, і не збирається її оскаржувати. А підтвердить узгодження ПЗ за ППР (шляхом оплати).
5. Узгодження ППР. Зважаючи на відведений особливий строк на оплату донарахованих ПЗ — 30 календарних днів — у п.п. 69.37 для ППР прописані свої правила узгодження. І встановлено, що сума грошових зобов’язань з ППР вважається неузгодженої до моменту повної сплати ПЗ за ППР платником, проте не пізніше за 30-денний строк після отримання платником ППР. Інакше при недотриманні такого строку (несплати протягом 30 днів) на 31-й день (тобто з дня настання граничного строку оплати ППР, якщо не розпочато оскарження, п.п. 1 п. 3 розд. V Порядку № 5*) сума ПЗ з фінансовими санкціями (штрафами, пенею) з такого ППР врахується в ІКП як недоплата. Тоді вже жодного звільнення не буде. Тому доведеться заплатити по повній: податок + штрафи + пеню.
Проте якщо дотриматися всіх умов, перелічених вище, і укластися зі сплатою за ППР (без оскарження) в 30-денний строк, то санкції, зазначені в ППР, платити не треба, оскільки податківці їх спишуть (анулюють). Причому такі правила протягом ВС стосуються будь-яких податків (діють для всіх податків), оскільки жодних винятків п.п. 69.37 із цього приводу не передбачено.