Теми статей
Обрати теми

Донарахування податку при перевірці — коли без штрафів?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Якщо перевіркою виявлено заниження податку (недоплата), платникові надійде ППР, яким буде донарахована сума податкових зобов’язань разом з фінансовими санкціями (штрафами, пенею). Проте у зв’язку з воєнним станом (ВС) діє пом’якшувальне правило, яке дає змогу санкцій уникнути. Адже якщо сплатити донарахований податок з ППР у 30-денний строк — платник звільняється від штрафів та пені! Поговоримо про нього детальніше.

Ідеться про правило, встановлене п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Цим підпунктом передбачено, що тимчасово до закінчення воєнного стану в разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, що настає за днем отримання ППР, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок (без оскарження), штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Тому, щоб уникнути санкцій (штрафів та пені) за виявлену перевіркою недоплату, необхідно виконати такі умови.

1. Сплата за ППР — у 30-денний строк. Донарахований податок за ППР важливо сплатити у відведений на це строк. Тобто протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання ППР платником. Тут слід зауважити, що взагалі-то на оплату ППР за п. 57.3 ПКУ встановлено 10 робочих днів. Проте у зв’язку з ВС цей строк продовжено — до 30 календарних днів. Тому тепер у платників податків на оплату ППР є більше часу — по суті, цілий місяць.

Також зверніть увагу, що 30-денний строк починає спливати з дня, що настає за днем отримання ППР платником. У зв’язку із цим нагадаємо, що ППР вважається отриманим платником (п. 58.3, ст. 42 ПКУ):

— якщо ППР доступне в Електронному кабінеті. У такому разі датою вручення ППР вважається дата, зазначена у квитанції про доставку. А якщо документ доставлений після 18-ї години або у вихідний / святковий день, то датою вручення вважається наступний робочий день (п. 42.4 ПКУ);

— якщо ППР відправлено за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника рекомендованим листом з повідомленням про вручення (п. 42.2 ПКУ);

— якщо ППР особисто вручено платникові (його представникові) (п. 42.2 ПКУ).

2. Донарахування ПЗ — за результатами документальних перевірок. Також зверніть увагу, що в п.п. 69.37 говориться про ПЗ з ППР, які донараховані за результатами документальних перевірок (тобто планових, позапланових, лист ДПСУ від 22.03.2024 № 1531/ІПК/99-00-04-03-02 ІПК). Тоді як для інших перевірок (наприклад, камеральних) такого правила немає.

3. Сплата — донарахованих ПЗ. Платникові досить сплатити за ППР у 30-денний строк саме суму донарахованих ПЗ (податкового зобов’язання). Тобто погасити тільки суму недоплати — власне податок, донарахований податківцями при перевірці.

4. Сплата — без оскарження. Правила п.п. 69.37 працюють (тобто фінансові санкції скасують), тільки якщо платник без заперечення сплатить суму донарахованих ПЗ. Тобто якщо платник згоден із сумою ПЗ з ППР, донарахованих перевіркою, і не збирається її оскаржувати. А підтвердить узгодження ПЗ за ППР (шляхом оплати).

5. Узгодження ППР. Зважаючи на відведений особливий строк на оплату донарахованих ПЗ — 30 календарних днів — у п.п. 69.37 для ППР прописані свої правила узгодження. І встановлено, що сума грошових зобов’язань з ППР вважається неузгодженої до моменту повної сплати ПЗ за ППР платником, проте не пізніше за 30-денний строк після отримання платником ППР. Інакше при недотриманні такого строку (несплати протягом 30 днів) на 31-й день (тобто з дня настання граничного строку оплати ППР, якщо не розпочато оскарження, п.п. 1 п. 3 розд. V Порядку № 5*) сума ПЗ з фінансовими санкціями (штрафами, пенею) з такого ППР врахується в ІКП як недоплата. Тоді вже жодного звільнення не буде. Тому доведеться заплатити по повній: податок + штрафи + пеню.

* Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5.

Проте якщо дотриматися всіх умов, перелічених вище, і укластися зі сплатою за ППР (без оскарження) в 30-денний строк, то санкції, зазначені в ППР, платити не треба, оскільки податківці їх спишуть (анулюють). Причому такі правила протягом ВС стосуються будь-яких податків (діють для всіх податків), оскільки жодних винятків п.п. 69.37 із цього приводу не передбачено.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі