18.07.2024
Ні, наразі законодавство цього не вимагає. Тож мобілізований ФОП може продовжувати числитися підприємцем.
Щоправда, якщо згодом він стане військовою посадовою особою ЗСУ, то згідно з п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700* йому буде заборонено займатися підприємницькою діяльністю.
* Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII.
Але далеко не всі мобілізовані чоловіки стають військовими посадовими особами*. А передбачити в момент мобілізації, куди потрапить ФОП, малореально. Тому законодавство й не вимагає від нього реєструвати припинення ФОП.
* Військові посадові особи — це ті військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків (п. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII, далі — Закон № 2232). Наприклад, командир роти, начальник полігону, начпрод тощо. При цьому військове звання не є визначальним, головне — посада.
Якщо ФОП не стане посадовою особою, він навіть зможе продовжувати підприємницьку діяльність (особисто, якщо буде така можливість, або через уповноважену особу). Ну а навіть якщо йому й випаде стати військовою посадовою особою, то досить буде просто призупинити здійснення підприємницької діяльності на час служби в ЗСУ (навіть без реєстрації припинення ФОП).
Таким чином,
мобілізований ФОП не зобов’язаний реєструвати припинення ФОП, але може це зробити, якщо в нього виникло таке бажання
До речі, ФОП може дуже легко попрощатися зі своїм ФОП-статусом, причому онлайн — через «Дію»*.
* Вам може стати у пригоді стаття «Треба закрити ФОП: як це зробити?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69.
Якщо у ФОП є працівники, то перед реєстрацією припинення підприємницької діяльності слід подбати про їх звільнення. Про варіанти звільнення при припиненні ФОП зможете дізнатися зі статті «Треба закрити ФОП: як це зробити?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69. Але в нашій ситуації
можна піти через звільнення працівників саме через мобілізацію ФОП-роботодавця. Для цього в КЗпП є самостійна підстава — п. 10 ст. 40 КЗпП
При цьому, як роз’яснюють представники Держпраці (див., зокрема, тут), не передбачено обов’язку ФОП-роботодавця заздалегідь попереджати працівника про припинення трудового договору за п. 10 ст. 40 КЗпП. Також не передбачена виплата вихідної допомоги найманим працівникам у випадку такого звільнення.
Втім, навіть якщо ФОП зареєструє припинення, все одно ще потрібно буде розрахуватися з податковою. Але навряд саме про це буде думати ФОП, якого мобілізували. Тож давайте подивимося, чи не можна якось відтермінувати або взагалі звільнитись від цього.
У ч. 3 ст. 39 Закону № 2232 сказано, що у разі непровадження у період мобілізації ФОПами підприємницької діяльності «нарахування податків і зборів таким фізичним особам — підприємцям не здійснюється».
Але не слід будувати якісь висновки, спираючись на цю норму. Бо будь-які питання щодо оподаткування регулюються ПКУ і не можуть встановлюватися / змінюватися іншими законами (п. 7.3 ст. 7 ПКУ). Тобто керуватись в частині звітування / сплати єдиного податку (ЄП) потрібно саме нормами ПКУ, хай навіть мова про мобілізованого ФОП.
А що каже про це ПКУ?
Мобілізований ФОП звільнений від подання звітності з ЄП і сплати ЄП на час служби в ЗСУ, навіть якщо він отримує підприємницькі доходи. Але для цього важливо вчасно надати в податкову підтверджуючі документи, щоб не втратити це звільнення
Нагадаємо, що податківці доволі довго вважали (а подекуди на місцях і досі вважають), що мобілізований ФОП має лише відстрочку від сплати ЄП та подання ЄП-декларацій, поки він служить у ЗСУ. А після демобілізації він повинен все одно сплатити ЄП і відзвітувати, просто без штрафів за затримку. Але, насправді, це не так.
І, на щастя, зараз ДПСУ все-таки змінила свою думку і погодилася, що п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ повністю звільняє мобілізованого ФОП і від сплати ЄП, і від подання ЄП-декларацій на період мобілізації. Тобто ні сплачувати ЄП під час служби в ЗСУ, ні звітувати за нього після демобілізації не доведеться.
До речі, податківці найдовше тримали інтригу відносно ЄП-звільнення мобілізованих ФОП саме по спрощенцям групи 3. По групах 1 та 2 у них давно не було сумнівів щодо звільнення від ЄП, а от стосовно групи 3 вони розродилися позитивною консультацією лише цього року (категорія 107.01.05 БЗ)*.
* Про це ми писали в статті «Демобілізований ФОП групи 3: податківці підтверджують ЄП-звільнення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26.
Тож тепер уже, без сумнівів,
навіть якщо мобілізований ФОП — єдиноподатник групи 3 під час служби в ЗСУ отримує доходи, він має право не сплачувати ЄП і не подавати декларацію
Але щоб скористатися цим звільненням, треба відразу після демобілізації, не гаючи ні хвилинки, подати податківцям:
— заяву щодо звільнення від ЄП та звітності з нього (у довільній формі);
— копію військового квитка або іншого документа із зазначенням даних про призов ФОП.
Чому варто поквапитися? Бо п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ дає
дуже короткий строк для подання цих документів — лише 10 днів після демобілізації або закінчення лікування / реабілітації!
До речі, про робочі дні нічого не сказано, тому, скоріш за все, маються на увазі саме 10 календарних днів. Якщо ФОП цей строк пропустить, то пиши пропало — він вже не зможе скористатися мобілізаційним звільненням від ЄП.
Єдине, що можна буде вдіяти, — сплатити ЄП та відзвітувати за минулі періоди із запізненням, проте без штрафів (через механізм підтвердження неможливості виконувати податкові обов’язки). Тобто ФОП зможе претендувати тільки на відстрочку з декларування / сплати ЄП, а не на повноцінне звільнення (про відстрочку ще поговоримо).
І тут постає питання: а що ж робити нашому ФОП групи 3 з поданням ЄП-декларації та сплатою ЄП за півріччя? Бо частину кварталу (квітень та частину травня) ФОП працював, а іншу частину (частину травня та червень) уже служив.
Ситуація тут така: граничний строк подання декларації єдиноподатника групи 3 за півріччя — 09.08.2024. Ця дата випадає на час служби в ЗСУ, але дохід, відображений у ній, частково зароблено ще до мобілізації (протягом квітня та частини травня). То чи подавати таку декларацію і чи сплачувати ЄП?
Звільнення від ЄП та ЄП-декларації. Дивіться, звільнення від нарахування ЄП та подання декларації з нього у п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ прописано для ФОП «на весь період їх військової служби».
Як це трактувати? Є два варіанти:
1. ФОП не сплачує ЄП і не подає декларацію по ньому, якщо граничний строк звітування / сплати припадає на період з дня мобілізації по день демобілізації (рис. 1).
Тобто логіка така, що законодавець, розуміючи, що ФОП у період мобілізації буде не до нарахування / сплати ЄП, звільняє його назавжди від виконання цих обов’язків.
2. ФОП не сплачує ЄП і не подає декларацію по ньому за періоди, які припадають на час мобілізації (рис. 2).
Тобто логіка така, що період мобілізації пільгується.
Який варіант вважати правильним? Дуже важко відповісти, бо аргументи «за» і «проти». Офіційних роз’яснень податківців з цього приводу саме для групи 3 немає.
При формальному прочитанні норми з п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ напрошується висновок, що як тільки ФОП мобілізували, він може забути про виконання обов’язків (нарахування, сплата, декларування ЄП), термін виконання яких припадає на період служби. Це варіант 1. І він логічний у тому сенсі, що ФОП пішов на службу і не має фізичної можливості займатись виконанням податкових обов’язків. Тобто причина пільгування криється не у скрутному економічному становищі ФОП, а в тому, що він фізично не має можливості цим займатися.
Тобто в нашому випадку ФОП наче може забути про подання ЄП-декларації за півріччя 2024 року та сплату ЄП за нею — адже термін виконання цих обов’язків припадає на період його військової служби. Втім чи погодяться із цим податківці? Скоріш за все, ні.
Вважаємо, податківці будуть просувати тут саме варіант 2
До такого висновку підштовхує, зокрема, роз’яснення в категорії 107.01.05 БЗ, де податківці кажуть, що звільнення від нарахування ЄП і подання декларації діє за весь період мобілізації ФОП («така особа має право не подавати Декларації і не сплачувати єдиний податок за весь період мобілізації»). А не «на весь період…». Типу, за період служби в ЗСУ ні платити, ні звітувати з ЄП не треба. А звітуємо і платимо за ті періоди, коли ФОП не служить.
А як тоді бути з ЄП-декларацією за півріччя 2024 року та сплату ЄП за нею? Податківці можуть заявити, що по них діє відстрочка (див. далі).
Відстрочка з ЄП та ЄП-декларації. Оскільки ФОП на дату подання декларації за півріччя 2024 уже служить в ЗСУ, у нього є законна підстава скористатися відстрочкою і сплатити ЄП та подати декларацію уже після демобілізації, причому без штрафів (п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, п.п. 4 п. 2 розд. ІІ Порядку № 225*). Але це вже зовсім інша історія — не звільнення від ЄП, а відстрочка для тих, у кого немає можливості виконати податковий обов’язок вчасно у зв’язку з війною, зокрема — службою в ЗСУ.
* Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджений наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225.
Скористатися такою відстрочкою можна стосовно будь-якого податку
Для цього треба протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому у ФОП з’явилася можливість виконати свій податковий обов’язок (наприклад, після демобілізації), сплатити ЄП, подати декларацію за ІІ квартал (півріччя) 2024 і одночасно надати податківцям:
— заяву про неможливість виконати податкові зобов’язання вчасно (подаємо її в довільній формі) та
— копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов (більше деталей знайдете у статті «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98).
Нагадаємо, що
можливість несплати ЄСВ за себе всіма без винятку ФОП запрацювала з 01.03.2022 і діє досі
Ця можливість діє автоматично — ніяких заяв подавати не потрібно. Досить просто не сплачувати ЄСВ за себе і не показувати його в ЄСВ-додатку до декларації єдиноподатника (п.п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ*).
Для мобілізованих ФОП, щоправда, є окреме звільнення від ЄСВ за себе за умови, що в них немає найманих працівників (п.п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ). Але навіщо морочити голову і подавати заяви на звільнення, якщо можна скористатися названою вище загальною можливістю не сплачувати ЄСВ за себе. Це тільки якщо цю можливість скасують. Але поки що про це немає мови. Можливість несплати ЄСВ за діючою нормою (п.п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ) буде діяти до кінця воєнного стану + 12 місяців потому.
Втім, про всяк випадок, зазначимо, що якщо ФОП хоче скористатися саме мобілізаційним звільненням за п.п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ, то він повинен протягом 10 днів після демобілізації (лікування або реабілітації) надати в податкову:
— копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов та
— заяву про звільнення від ЄСВ за себе за формою з додатка 1 до Інструкції № 449*. Ця форма встановлена для ФОП-роботодавців. Втім підійде і для ФОП без найманих працівників (але тоді не слід зазначати в ній суму нарахованого ЄСВ).
Якщо ФОП уповноважує іншу особу вести бізнес замість нього і виплачувати працівникам зарплату, то така особа має утримувати з виплати працівникам ПДФО та ВЗ, а також нараховувати ЄСВ, але… сплачувати їх відразу необов’язково!
Мобілізованому ФОП законодавство надає відстрочку — він може сплатити такі ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників протягом 180 календарних днів після демобілізації без штрафів і пені (п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, п.п. 92 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Також він повинен буде подати об’єднану звітність за працівників, і це теж можна зробити без штрафів.
Мобілізовані ФОП не звільняються від сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників, але можуть без штрафів сплатити ці податки аж після демобілізації
Треба тільки встигнути протягом 10 днів після демобілізації (лікування або реабілітації) надати податківцям:
— копію військового квитка чи іншого документа з даними про призов;
— заяву про відстрочку по сплаті ПДФО та ВЗ за працівників (цю заяву подаємо у довільній формі, але в ній треба зазначити суму податків, утриманих з працівників, за час служби ФОП) та
— заяву про відстрочку від сплати ЄСВ за працівників (за формою з додатка 1 до Інструкції № 449).
І все б нічого, але банки, приймаючи платіжки на виплату зарплати працівникам, зазвичай вимагають і платіжки на сплату ПДФО, ВЗ та ЄСВ за працівників. То що робити? Є кілька варіантів:
— виплачувати зарплату готівкою з виручки (якщо така є);
— повідомити податківців про те, що ФОП мобілізовано (у довільній формі, про це сьогодні розповімо) і попросити у них ІПК, яка свідчить про те, що мобілізований ФОП звільняється від сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ із зарплати його працівників, аж поки не демобілізується. Цю ІПК можна подавати до банку замість платіжок на сплату «зарплатних» податків. Можливо, це подіє.
ПКУ за Закон про ЄСВ звільняють мобілізованих ФОП тільки від ЄП, ПДФО, ВЗ за себе і від ЄСВ за себе. Від усіх інших податків, на жаль, звільнень немає.
Але ми ж пам’ятаємо загальне правило з п. 49.2 ПКУ, що якщо немає показників для декларування, то відповідна звітність може не подаватися (див. із цього приводу, зокрема, статтю «Чи подавати пусту звітність ФОП за 2022 рік» // «Податки & бухоблік», 2022, № 97).
Наприклад, щодо ПДВ податківці підтверджують, що ФОП хоча і не звільнений від нього на час мобілізації, але за звітні періоди, в яких відсутні операції з постачання або придбання товарів / послуг та відсутні інші показники, які підлягають декларуванню, він може не подавати ПДВ-декларацію (101.24 БЗ).
Якщо ж мобілізований ФОП все-таки примудряється провадити господарську діяльність навіть під час служби (віддалено чи через представника), то сплатити податки (окрім ЄП, ПДФО, ВЗ за себе, ЄСВ за себе) і відзвітувати за них йому таки доведеться.
Це може зробити або представник з нотаріальним дорученням (п. 19.2 ПКУ), або сам ФОП після демобілізації. При цьому штрафів за затримку можна уникнути, якщо скористатися відстрочкою у зв’язку з неможливістю виконання податкових зобов’язань (подати в податкову заяву та копію військового квитка протягом 60 днів). Це та сама відстрочка, про яку ми говорили в розділі «ЄП та декларація за півріччя 2024» цієї статті.
Всі мобілізаційні звільнення для ФОП виписані так, що підприємець повідомляє податкову про свою мобілізацію і про те, чому він не сплачував податки і не звітував, уже постфактум, тобто після демобілізації.
Звичайно, ФОП бояться, що податківці не чекатимуть, поки спрощенця демобілізують, а нарахують йому борги та штрафи, звернуться до виконавчої служби і спишуть їх примусово або заблокують рахунки, поки ФОП служить.
Що радять з цього приводу самі податківці? Нічого не радять.
У своїх консультаціях податківці говорять про подання встановленого пакета документів саме в 10-денний строк після демобілізації
Тобто про те, що ФОП має повідомити податківців про його мобілізацію одразу (тільки-но його мобілізували), вони нічого не говорять. Та воно й не дивно. Це і фізично зробити може бути проблематично, і в законодавстві про це не йдеться.
Хоча якщо у ФОП є така можливість, то можна і повідомити податківців про цей факт заявою у довільній формі. Але в будь-якому разі в 10-денний строк після демобілізації слід подати податківцям 1) заяву ФОП щодо звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП та 2) копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Зробити це можна онлайн через «Електронний кабінет» (пункт меню «Листування з ДПС»). Заява може мати такий вигляд: