zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41421
Висновок документа
ФОП — платник єдиного податку (ЄП) групи 3, мобілізований протягом дії воєнного стану в Україні, якому під час мобілізації надходили доходи, після демобілізації має право не подавати ЄП-декларації і не сплачувати ЄП за період мобілізації — за умови подання податківцям в 10-денний строк встановленого пакета документів
Повільно, але впевнено
Ми вже казали про поступову трансформацію думки податківців щодо мобілізованих під час воєнного стану ФОП / таких демобілізованих ФОП (див. з цього приводу статтю «Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14). Про трансформацію в кращий бік.
Якщо з початку податківці вважали, що мобілізований під час воєнного стану ФОП має лише відстрочку від сплати ЄП та подання декларацій на час його служби в ЗСУ. Типу, після демобілізації він повинен хай трошки пізніше і без штрафів, але все одно сплатити ЄП і подати ЄП-декларації. Тобто, умовно, не звертаємо увагу ні на які норми ПКУ, окрім воєнного п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.
То пізніше податківці таки стали помічати п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, в якому чітко прописано, що «<…>фізичні особи — підприємці <…> які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації <…> на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб <…>, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку <…>».
Втім більш-менш чіткі роз’яснення податківців були саме для платників ЄП груп 1 та 2 (див. категорію 107.05 БЗ). Для групи 3 не було. Тож ми рекомендували з цього приводу запросити на свою користь письмову ІПК (індивідуальну податкову консультацію), в якій, зокрема, і апелювати до відсутності підстав ігнорувати вимоги п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (див. вище).
Аж ось з’явилося роз’яснення і для платників ЄП групи 3.
Роз’яснення для ФОП на ЄП групи 3
Тут також вже бачимо адекватну логіку. Податківці підтверджують, що у ФОП є можливість після демобілізації передусім скористатися п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Тобто взагалі звільнити себе від необхідності сплати та декларування ЄП за період мобілізації, а не виборювати в податківців (через документальне підтвердження неможливості) право сплатити ЄП та подати ЄП-декларації без штрафів з деякою вісточкою.
Єдине
ФОП слід звернути увагу на досить короткі строки, які встановлює п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ для подання податківцям підтверджуючого пакета документів
Див. нижче.
Умови п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ
Що подати? | Куди? | В який строк? |
1) заяву ФОП щодо звільнення від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ЄП та 2) копію військового квитка або копію іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період | До органу доходів і зборів (податківцям) за місцем податкової реєстрації ФОП | Протягом 10 днів після демобілізації. А якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації — протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації) |
Якщо демобілізований ФОП виконає ці вимоги, то не повинен буде сплачувати ЄП з доходів, отриманих під час мобілізації, та подавати ЄП-декларації за цей період.
А якщо не виконає? Зокрема, пропустить вказаний 10-денний строк?
Тоді вже йому не залишиться нічого іншого, ніж діяти через документальне підтвердження неможливості. Через п.п. 69.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ підтверджувати право на сплату ЄП та подання ЄП-декларацій без штрафів пізніше встановленого строку. Тобто мова вже не буде йти про звільнення. Мова буде йти лише про відстрочку для виконання обов’язків. Так, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому з’явилася можливість звітувати і сплачувати податки (наприклад, після демобілізації чи закінчення лікування), ФОП повинен подати ЄП-декларації і сплатити ЄП та одночасно надати податківцям заяву на підтвердження неможливості та копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов (див. із цього приводу, зокрема, статтю «Неможливість виконувати податкові обов’язки: нагадуємо про головне» // «Податки & бухоблік», 2022, № 98).