Виїзна торгівля і ФОП групи 1. Виїзною торгівлею мають право займатися ФОП на будь-якій групі ЄП. Деякі обмеження стосується тільки ФОП — платників ЄП групи 1. Адже ФОП — платники ЄП групи 1 відповідно до п. 291.4 ПКУ мають право здійснювати виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках. Тому
якщо виїзною торгівлею вирішить займатися ФОП — платник ЄП групи 1, то він може цим займатися тільки на ринку
Щоб займатися виїзною торгівлею в будь-якому іншому місці, крім ринку, йому доведеться змінити групу платників ЄП з першої на будь-яку іншу.
Значення місця проведення діяльності. ФОП — платник ЄП, який займатиметься виїзною торгівлею на ринках та ярмарках, прирікає себе на постійну зміну місця провадження своєї діяльності. А для ФОП — платників ЄП груп 1 та 2 місце провадження діяльності має доволі важливе значення. Адже від місця проведення діяльності може залежати розмір ставки ЄП.
Річ у тому, що конкретні ставки ЄП для груп 1 та 2 встановлюють місцеві органи влади. У ПКУ є лише верхня межа цих ставок (п. 293.2 ПКУ). Так от, ФОП свою ставку ЄП для груп 1 та 2 бере з місцевого рішення про встановлення ставок ЄП, а ця ставка залежить від податкової адреси.
Крім того, якщо платник ЄП групи 1 або 2 здійснює діяльність на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради, він повинен сплачувати ЄП за максимальною, встановленою ПКУ ставкою* (п. 293.7 ПКУ).
* Тобто 10 % прожитмінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року, — для платника ЄП групи 1; 20 % мінзарплати, встановленої на 1 січня відповідного року, — для платника ЄП групи 2.
У випадку коли ФОП — платник ЄП вирішить торгувати на виїзді на ринках та ярмарках, то він напевно буде проводити діяльність на території більше ніж одного органу місцевого самоврядування. Тому таким ФОП на групі 1 та 2 слід готуватися до сплати податку за максимальною ставкою (якщо він не підпадає під воєнне звільнення).
Нові місця проведення діяльності. Якщо ФОП — платник ЄП як групи 3, так і груп 1 та 2, вирішив займатися виїзною торгівлею, тобто розширити ореол місць, в яких він здійснюватиме діяльність, то про цей факт слід повідомити фіскалів. А саме: ФОП повинен внести інформацію про нові місця провадження діяльності в Реєстр платників єдиного податку. Для цього ФОП має подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування на зміни (ідентифікатор форми F0102003). В ній ставимо галочку в п. 5.4 (місця провадження господарської діяльності) та зазначаємо в п. 6 «Місце провадження господарської діяльності» дані про нові місця здійснення діяльності.
До відома! Подати заяву про виїзну діяльність у податкову потрібно:
— ФОП — платнику ЄП групи 1 або 2 — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому він почав здійснювати виїзну діяльність (п. 298.5 ПКУ);
— ФОП — платнику ЄП групи 3 — не пізніше останнього дня кварталу, в якому він почав здійснювати виїзну діяльність (п. 298.6 ПКУ).
Інформація про нові місця діяльності. Якщо ФОП —платник ЄП просто змінює місце діяльності з однієї локації на іншу чи додає нове місце діяльності, то заповнити у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування на зміни п. 6 не складно. Тут вказується адреса нового місця здійснення діяльності.
Але коли ФОП має намір здійснювати діяльність на ринках і ярмарках по всій Україні чи у певній області, то він ще точно і сам не знає, де відбуватиметься така діяльність (адже місця проведення ярмарків доволі часто міняються). Тому у ФОП виникає питання: як коректно заповнити п. 6 у вищезгаданій заяві.
Відповідь на це запитання фіскали дали у БЗ 107.01.01. У ній податківці зазначають, що коли ФОП вирішив здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (торгівля на виставках, ринках, ярмарках), то слід заповнити у п. 6 «Місце провадження господарської діяльності» тільки графу «Область, район, населений пункт», а саме у ній слід зазначити «Торгівля на території України». При цьому інші графи п. 6 не заповнюються.
Тобто якщо ФОП — платник ЄП, який вирішив займатися виїзною торгівлею на ринках, ярмарках та виставках, не знає точно, де він буде займатися торгівлею, то у п. 6 не слід вказувати конкретний населений пункт здійснення діяльності. Достатньо просто проінформувати фіскалів про те, що він здійснюватиме свою діяльність на території України.