Теми статей
Обрати теми

ФОП-єдинник починає займатися виїзною торгівлею

Децюра Сергій, податковий експерт
Підприємець — платник єдиного податку має намір почати торгувати на виїзді (на ринках та ярмарках містами України). Як йому в такому випадку слід заповнити у Заяві на ЄП-реєстрацію інформацію про місце провадження господарської діяльності?

Виїзна торгівля і ФОП групи 1. Виїзною торгівлею мають право займатися ФОП на будь-якій групі ЄП. Деякі обмеження стосується тільки ФОП — платників ЄП групи 1. Адже ФОП — платники ЄП групи 1 відповідно до п. 291.4 ПКУ мають право здійснювати виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках. Тому

якщо виїзною торгівлею вирішить займатися ФОП — платник ЄП групи 1, то він може цим займатися тільки на ринку

Щоб займатися виїзною торгівлею в будь-якому іншому місці, крім ринку, йому доведеться змінити групу платників ЄП з першої на будь-яку іншу.

Значення місця проведення діяльності. ФОП — платник ЄП, який займатиметься виїзною торгівлею на ринках та ярмарках, прирікає себе на постійну зміну місця провадження своєї діяльності. А для ФОП — платників ЄП груп 1 та 2 місце провадження діяльності має доволі важливе значення. Адже від місця проведення діяльності може залежати розмір ставки ЄП.

Річ у тому, що конкретні ставки ЄП для груп 1 та 2 встановлюють місцеві органи влади. У ПКУ є лише верхня межа цих ставок (п. 293.2 ПКУ). Так от, ФОП свою ставку ЄП для груп 1 та 2 бере з місцевого рішення про встановлення ставок ЄП, а ця ставка залежить від податкової адреси.

Крім того, якщо платник ЄП групи 1 або 2 здійснює діяльність на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради, він повинен сплачувати ЄП за максимальною, встановленою ПКУ ставкою* (п. 293.7 ПКУ).

* Тобто 10 % прожитмінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня відповідного року, — для платника ЄП групи 1; 20 % мінзарплати, встановленої на 1 січня відповідного року, — для платника ЄП групи 2.

У випадку коли ФОП — платник ЄП вирішить торгувати на виїзді на ринках та ярмарках, то він напевно буде проводити діяльність на території більше ніж одного органу місцевого самоврядування. Тому таким ФОП на групі 1 та 2 слід готуватися до сплати податку за максимальною ставкою (якщо він не підпадає під воєнне звільнення).

Нові місця проведення діяльності. Якщо ФОП — платник ЄП як групи 3, так і груп 1 та 2, вирішив займатися виїзною торгівлею, тобто розширити ореол місць, в яких він здійснюватиме діяльність, то про цей факт слід повідомити фіскалів. А саме: ФОП повинен внести інформацію про нові місця провадження діяльності в Реєстр платників єдиного податку. Для цього ФОП має подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування на зміни (ідентифікатор форми F0102003). В ній ставимо галочку в п. 5.4 (місця провадження господарської діяльності) та зазначаємо в п. 6 «Місце провадження господарської діяльності» дані про нові місця здійснення діяльності.

До відома! Подати заяву про виїзну діяльність у податкову потрібно:

— ФОП — платнику ЄП групи 1 або 2не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому він почав здійснювати виїзну діяльність (п. 298.5 ПКУ);

— ФОП — платнику ЄП групи 3не пізніше останнього дня кварталу, в якому він почав здійснювати виїзну діяльність (п. 298.6 ПКУ).

Інформація про нові місця діяльності. Якщо ФОП —платник ЄП просто змінює місце діяльності з однієї локації на іншу чи додає нове місце діяльності, то заповнити у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування на зміни п. 6 не складно. Тут вказується адреса нового місця здійснення діяльності.

Але коли ФОП має намір здійснювати діяльність на ринках і ярмарках по всій Україні чи у певній області, то він ще точно і сам не знає, де відбуватиметься така діяльність (адже місця проведення ярмарків доволі часто міняються). Тому у ФОП виникає питання: як коректно заповнити п. 6 у вищезгаданій заяві.

Відповідь на це запитання фіскали дали у БЗ 107.01.01. У ній податківці зазначають, що коли ФОП вирішив здійснювати діяльність у заздалегідь не визначених місцях (торгівля на виставках, ринках, ярмарках), то слід заповнити у п. 6 «Місце провадження господарської діяльності» тільки графу «Область, район, населений пункт», а саме у ній слід зазначити «Торгівля на території України». При цьому інші графи п. 6 не заповнюються.

Тобто якщо ФОП — платник ЄП, який вирішив займатися виїзною торгівлею на ринках, ярмарках та виставках, не знає точно, де він буде займатися торгівлею, то у п. 6 не слід вказувати конкретний населений пункт здійснення діяльності. Достатньо просто проінформувати фіскалів про те, що він здійснюватиме свою діяльність на території України.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі