zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41581
Висновок документа
ФОП на загальній системі оподаткування (ЗС) включає до складу витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, суму сплаченого ним роялті.
Але є нюанси
Податківців трясе як в гарячці.
Спочатку вони видали у БЗ консультацію, що ФОП на ЗС не включає до складу витрат суму сплаченого ним роялті. А потім дуже оперативно замінили її на консультацію протилежного змісту — що включає.
Причина коливань
Підозрюємо, що податківці, коли писали першу версію роз’яснення, не врахували зміни до п.п. 177.4.3 ПКУ, внесені Законом № 1914*.
Ці зміни набули чинності з 01.01.2022. І наразі серед витрат, які можна врахувати при обчисленні чистого доходу, п.п. 177.4.3 ПКУ прямо називає: «роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».
Тож твердження, що ФОП на ЗС не включає до складу витрат суму сплаченого ним роялті, не є коректним. І добре, що податківці самі себе виправили — написали, що роялті можна включати у витрати. Але і ця позиція має нюанси, про які далі.
Чи всі роялті йдуть у витрати
Дивіться, у чому справа. Стверджувати, що ФОП на ЗС включає до складу витрат суму будь-яких сплачених роялті, теж не зовсім коректно.
Бо, насправді, у п.п. 177.4.3 ПКУ
мова лише про ті роялті, які сплачені на користь правовласників, як винагорода за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону № 2415*
До речі, аналогічну конструкцію ми бачимо у збільшуючій прибутковій податковій різниці з п.п. 140.5.7 ПКУ для юросіб, метою якої фактично є викидання із витрат роялті у певних випадках їх виплати. Як виняток, там теж прописано, що «вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку у випадках нарахування роялті на користь правовласників як винагороди за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».
Тобто ми розуміємо, що саме ці виплати на користь правовласників мають особливий, привілейований статус за ПКУ.
До речі, відповідно до Закону № 2415 організації колективного управління як раз таки і отримують від користувачів кошти як винагороду за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників. При цьому організації колективного управління укладають із користувачами договори про виплату винагороди (відрахувань) за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Тобто є підстави вважати, що в п.п. 177.4.3 ПКУ мова йде лише про окремі роялті. Тобто
ФОП на ЗС до витрат може відносити саме виплати за договорами, укладеними ним з організаціями колективного управління відповідно до Закону № 2415
Щодо можливості віднесення до витрат інших роялті краще попередньо отримати в податківців ІПК на свою користь. Бо не виключаємо, що скоро і поточну консультацію податківці можуть відкоригувати / уточнити.