06.06.2024
Бо в контексті, що нас цікавить, платниками ЄСВ є роботодавці — які використовують працю фізосіб чи то за трудовими договорами, чи то за цивільно-правовими договорами (п.п. 1 п. 1 ст. 4 Закону № 2464*). Тобто у тому числі замовляють послуги / роботи у ФОП.
А от постачання товарів тут ні до чого. Покупець у такому разі не є роботодавцем для ФОП-продавця. Та сама історія і з орендою. Незважаючи те, що для цілей ПКУ оренда — це послуга, для ЄСВ-законодавства оренда послугою не вважається.
Тобто за договорами постачання та договорами оренди проблеми з ЄСВ немає
Якщо у ФОП, в якого ви замовили роботи / послуги, в ЄДР не зазначені відповідні види підприємницької діяльності.
Хтось може спробувати заперечувати, типу, на час війни всі ФОП мають право не сплачувати ЄСВ за себе. Тож, за логікою, так само може вчиняти і замовник робіт / послуг у ФОП. Тоді можна й не звертати увагу на те, що там зазначено в ЄДР. Але це помилка!
Справа в тому, що є два різних обов’язки, які формально не мають жодного відношення один до одного:
1) ФОП повинен сам сплачувати ЄСВ зі свого підприємницького доходу (п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 та 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). І тут дійсно є воєнна можливість несплати для всіх ФОП згідно з п. 919 розд. VIII Закону № 2464;
2) роботодавець повинен сплачувати ЄСВ з усіх цивільно-правових договорів робіт / послуг, які укладені з фізособами, у т. ч. з ФОП. Є лише один виняток: якщо ви уклали договір із ФОП, у якого види діяльності в ЄДР відповідають тим роботам / послугам, які прописані в договорі (за які здійснюється виплата). Тоді ЄСВ можна не сплачувати. В усіх інших випадках сплатити ЄСВ треба. І від цього обов’язку ніяких звільнень на час війни, на жаль, немає.
ЮО та ФОП (замовники) на час війни НЕ звільнені від сплати ЄСВ, якщо вони замовляють роботи / послуги у ФОП (виконавця), у якого відповідні роботи / послуги не зазначені як види діяльності в ЄДР
Логіка законодавця вочевидь така: раз такий вид діяльності не зазначений в ЄДР, значить, ФОП провадить його не в рамках підприємницької діяльності, а як звичайний громадянин. Тож і ЄСВ за нього замовнику слід сплатити як за звичайних громадян (зі своєї кишені за ставкою 22 % від вартості робіт (послуг)).
Ось тому важливо вчасно (краще за все ще до укладення договору) перевіряти види діяльності ФОП-виконавця.
Зрозуміти логіку податківців можна так (категорія 201.10 БЗ), що замовнику слід отримати від ФОП копію виписки з ЄДР чи витягу з ЄДР з видами діяльності ФОП. І якщо в них зазначено відповідні види діяльності, то ЄСВ можна не сплачувати.
Але ми б вважали, що то є
ідеальний варіант — коли ФОП надасть вам чи то ксерокопію, чи то сканкопію виписки або витягу з ЄДР або просто надішле вам свої електронні витяг чи виписку з ЄДР, де фігурує потрібний від діяльності
Втім, у Законі № 2464, насправді, немає вимоги отримувати саме від ФОП і саме копії виписки або витягу з ЄДР. Вимагається лише встанови факт наявності / відсутності потрібних видів діяльності в ЄДР.
А можливості для цього наразі є різні. Нам навіть не обов’язково для цього звертатися до ФОП. Адже:
— ніхто не заважає контрагенту самостійно отримати платний витяг про ФОП з ЄДР з видами його діяльності. Отриманий витяг, без сумніву, буде належним підтвердженням;
— узагалі інформацію про види діяльності ФОП-партнера можна отримати й онлайн у безоплатному доступі до ЄДР. Наприклад, на сайті Мін’юсту. Щоправда, з ідентифікацією за електронним підписом. Але для більшості це взагалі не проблема, тобто знайшли на сайті Мін’юсту інформацію з ЄДР щодо ФОП, пересвідчились, що відповідний вид діяльності в нього є, зробили на підтвердження скриншот відповідної інформації. І все.
Втім невідомо, як податківці будуть сприймати саме скриншоти. Тож цей варіант краще розглядати як останній (якщо інші не спрацювали)
Зверніть увагу! Мова про ЄДР, а не про Реєстр платників єдиного податку (ЄП). Якщо ваш ФОП-виконавець — єдиноподатник, для цілей (не)сплати ЄСВ не має значення, зазначено відповідний вид діяльності вашого партнера в Реєстрі платників ЄП чи ні.
Навіть якщо вид діяльності не зазначено в Реєстрі платників ЄП, але внесено до ЄДР, — ЄСВ сплачувати не треба
Бо абз. 2 п.1 ч.1 ст. 4 Закону № 2464 дозволяє не сплачувати ЄСВ, якщо відповідний вид діяльності зазначено саме в ЄДР, а про Реєстр платників ЄП немає і згадки.
Ми б виходили з наступної логіки.
У ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ сказано, що базою для нарахування ЄСВ є винагорода за цивільно-правовим договором. А винагороду нараховують за фактом підписання акта виконаних робіт / послуг. Тож на цей момент має бути з’ясовано наявність / відсутність видів діяльності в ЄДР.
Але тут є такий цікавий нюанс, наприклад, з Об’єднаною ПДФО/ВЗ/ЄСВ- звітністю. Як ми маємо чинити у тому випадку, якщо договір робіт / послуг потрапляє під ЄСВ-оподаткування — наприклад, коли маємо справу з виконавцем — не ФОП чи коли у виконавця-ФОП немає потрібного виду діяльності в ЄДР? Ми маємо заповнювати у тому числі додаток Д5, в якому зазначати, зокрема, дату початку роботи за договором та реквізити договору (більше деталей знайдете у статті «З особою укладено ЦПД: формуємо Д1, 4ДФ та Д5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3).
З цього випливає, що цікавитися видами діяльності нам потрібно ще до того, як справа дійде, власне, до підписання акта виконаних робіт / послуг та нарахування винагороди за договором.
До цього, власне, підштовхує і формулювання із п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464: «крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Тобто мова про укладений договір.
Тож ми б вважали, що:
— вже на момент укладення договору ми маємо з’ясувати наявність / відсутність видів діяльності в ЄДР;
— на дату підписання акта маємо пересвідчитися, що ця інформація залишилась актуальною
У такому разі, якщо потрібний вид діяльності є в ЄДР, ми будемо з самого почату співробітництва впевнені, що по такому ФОП сплачувати ЄСВ не потрібно, додатки Д1, Д5 заповнювати не потрібно.
А якщо на момент укладення договору вид діяльності відсутній в ЄДР, але ФОП-виконавець встигне внести його в ЄДР до підписання акта робіт (послуг)? Ми б вважали, що у такому разі ЄСВ не має бути. Але для підстраховки не завадить отримати ІПК.
А от якщо на момент укладення договору вид діяльності був в ЄДР, а на дату підписання акта ФОП, наприклад, вже зареєстрував припинення підприємницької діяльності, ЄСВ сплатити, вочевидь, доведеться.
Як бачимо, при належній обачності сплати ЄСВ можна досить легко уникнути. Навіть якщо на договірному етапі з’ясувалося, що в ЄДР немає необхідного виду діяльності, ФОП може дуже оперативно виправити ситуацію. Адже додавання виду діяльності в ЄДР — то справа нескладна, не потребує багато часу, може бути здійснена онлайн через «Дію» (див. з цього приводу, зокрема, статтю «Як ФОП-єдиннику змінити/додати вид діяльності» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71).
Тож проблема з ЄСВ зазвичай виникає, коли цю ситуацію, умовно кажучи, проспали / схаменулися із запізненням. З’ясуємо далі, як потрібно було діяти, якщо таки поспівпрацювали із ФОП без відповідного виду діяльності в ЄДР.
Строки сплати ЄСВ
В які строки сплачувати ЄСВ, нарахований на винагороду за договором робіт (послуг)
Коли нараховано чи виплачено винагороду | Коли сплачувати ЄСВ (п. 8 ст. 9 Закону № 2464) |
Виплачуєте аванс ФОП-виконавцю | Одночасно з виплатою винагороди |
Підписали акт приймання-передачі, нарахували винагороду ФОП-виконавцю і виплатили її в тому ж місяці або до 20-го числа наступного місяця (включно) | |
Підписали акт приймання-передачі, нарахували винагороду ФОП-виконавцю і виплатили її після 20-го числа наступного місяця або пізніше | Не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому нарахована винагорода |
При цьому виплатою винагороди виконавцю вважається:
— виплата готівкою;
— зарахування на рахунок ФОП;
— перерахування за дорученням ФОП на будь-які цілі;
— надання товарів (послуг) або інших матеріальних цінностей виконавцю у рахунок винагороди;
— здійснення відрахувань із суми винагороди за законодавством чи виконавчими документами (наприклад, сплата аліментів тощо).
Як розрахувати суму ЄСВ до сплати? Ставка ЄСВ за цивільно-правовими договорами — 22 %.
Єдиний виняток (ставка 5,3 %) встановлено для підприємств й організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ і УТОС (більше деталей знайдете в статті «ЄСВ: ставки, мінімальний та максимальний розмір у 2024 році» // «Податки & бухоблік», 2023, № 99, ср. ).
При цьому неважливо, чи є ФОП-виконавець інвалідом, пенсіонером чи просто звичайним ФОП. Тож
ЄСВ = 22 % від винагороди
Але
пам’ятаємо і про максимальний ЄСВ за місяць. У нашому випадку це 22 % х 15 мінзарплат для відповідного місяця (п. 4 ч.1 ст. 1 Закону № 2464)
Нагадаємо, що з 01.04.2024 мінзарплата = 8000 грн. Відповідно максимальна база для нарахування ЄСВ з квітня 2024 (для місяців квітень — грудень 2024) складає 15 х 8000 грн = 120 тис. грн, а максимальний ЄСВ для ставки ЄСВ 22 % = 26400 грн. Тож якщо, наприклад, винагорода склала 150 тис. грн, слід сплатити 26400 грн ЄСВ. Тобто з суми перевищення ЄСВ не сплачуєте. Але є нюанси для багатомісячних договорів (див. нижче).
Що ж стосується мінімальної бази для нарахування ЄСВ (одна мінзарплата), то вона не застосовується, якщо ви виплачуєте винагороду за договором робіт (послуг) сторонньому ФОП (який не працює у вас за наймом) або зовнішньому суміснику. Тож
зазвичай навіть якщо сума винагороди за договором менше мінзарплати, ЄСВ = 22% від суми нарахованої винагороди, а не 22% від мінзарплати
«Перехідний» цивільно-правовий договір. Часто буває так, що роботи виконуються / послуги надаються більше ніж протягом одного місяця. Наприклад, згідно з договором / актом виконаних робіт (наданих послуг) початок їх виконання припадає на один місяць, а закінчення — на інший. У такому разі суму винагороди потрібно розділити на кількість місяців, за які вона нарахована, і вже отримане значення порівнювати з максимальною базою ЄСВ (ч. 2 ст. 7 Закону № 2464).
Наприклад, дата початку роботи за договором — 28.05.2024. Акт виконаних робіт підписано в останній день дії договору — 29.06.2024. Сума винагороди складає 300 тис. грн. У такому разі треба 300 тис. грн : 2 місяці = 150 тис. грн. Це більше, ніж максимальна база для нарахування ЄСВ у травні та червні 2024, яка складає 120 тис. грн (15 х 8000 грн). Тому і за травень, і за червень сплачуємо ЄСВ у розмірі 22% х 120 000 = 26400 грн. Загалом сплатимо 2 х 26400 = 52800 грн.
Якщо ви не сплатили ЄСВ вчасно, його все одно доведеться сплатити. А що з відповідальністю?
Штрафи за Законом № 2464. Відповідно до ст. 25 Закону № 2464:
— якщо виплатили винагороду авансом, а ЄСВ сплатити забули, штраф складе 10 % несвоєчасно сплачених сум;
— якщо винагороду нарахували, а ЄСВ не сплатили до 20-го числа наступного місяця, штраф складатиме 20 % своєчасно не сплачених сум;
— якщо ви самостійно донараховуєте ЄСВ через виправлення помилок, то штраф становить 10 % донарахованої суми за кожний повний або неповний квартал, за який донараховано таку суму, але не більше 50 % донарахованого ЄСВ.
Пеня становить 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення.
Втім, податківці роз’яснюють (категорія 201.09 БЗ), що
якщо несплата ЄСВ відбулася з 01.03.2020 по 31.07.2023, штрафи та пеню не застосовують завдяки карантинному та воєнному звільненням (пп. 921, 922 та 911.1 розд. VIII Закону № 2464)
У будь-якому випадку не треба сплачувати штрафи самостійно. Дочекайтеся відповідного рішення від фіскалів, і потім у вас буде 10 календарних днів для сплати штрафів (абз. 2 ч. 14 ст. 25 Закону № 2464).
До речі, якщо ви не сплатили ЄСВ, то, скоріш за все, ви й не показали його в додатках Д1, Д5 до Об’єднаної звітності (більше деталей знайдете у статті «З особою укладено ЦПД: формуємо Д1, 4ДФ та Д5» // «Податки & бухоблік», 2024, № 3).
Тож вам ще
треба подати уточнюючу Об’єднану звітність, де показати винагороду за роботи (послуги) та суму нарахованого ЄСВ
Адмінштрафи. Що стосується адмінштрафів, то навіть війна від них не звільняє. Їх можуть застосувати до посадових осіб підприємств, установ та організацій, а також до ФОП у розмірі (ст. 1651 КУпАП):
— 680 — 1360 грн, якщо сума недоплати ЄСВ ≤ 454200 грн;
— 1360 — 2040 грн, якщо сума недоплати ЄСВ > 454200 грн.
Радує тільки, що строк давності за адмінштрафами — 2 місяці з дня вчинення правопорушення (ст. 38 КУпАП). При цьому податківці свого часу зазначали, що 2 місяці відраховуються з:
— наступного дня після граничного строку сплати ЄСВ — у разі його несплати;
— з дати фактичної сплати ЄСВ у разі його несвоєчасної сплати.
Зараз ця консультація (категорія 201.09 БЗ) переведена до нечинних, але до ст. 1651 КУпАП зміни не вносилися, тому навряд чи позиція податківців змінилася.