Виникнення проблеми
Як тільки платник податку приступить до заповнення ф. № 20-ОПП, у нього неодмінно виникне запитання з приводу заповнення гр. 3 «Тип об’єкта оподаткування» та гр. 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування». Адже для заповнення цих двох граф платник податку має взяти інформацію про тип певного об’єкта (тобто код). Довідатися таку інформацію (код) можна, заглянувши до Довідника типів об’єктів оподаткування, що оприлюднений на офіційному вебпорталі ДПС та розміщується на інформаційних стендах у податковій.
Добре, якщо, відкривши довідник, платник податку відразу відшукає код для свого об’єкта оподаткування. Тоді проблем із тим, як заповнити дві вищезгадані графи ф. № 20-ОПП, у платника податку не виникне. Достатньо просто відкрити Пам’ятку для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, яка є додатком до ф. № 20-ОПП, і, користуючись її рекомендаціями, заповнити ці графи.
Водночас доволі часто платнику податку не вдається відшукати серед наведених у Довіднику типів об’єктів оподаткування код для свого об’єкта оподаткування.
Звичайно, проблем не виникне у випадку, коли об’єкт оподаткування, який виникає у платника податку, можна укрупнити, керуючись принципом укрупнення інформації, наведеним у п. 8.4 Порядку № 1588*
* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.
За цим принципом у ф. № 20-ОПП наводиться інформація не про конкретний об’єкт оподаткування, якими володіє або яким користується платник податку, а тільки про територію чи приміщення, де ці об’єкти розташовані / зберігаються / використовуються. Деталі шукайте у «Правила укрупнення інформації у ф. № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 49.
Тобто якщо платник податку отримав право власності або користування на об’єкт, щодо якого відсутній код у Довіднику типів об’єктів оподаткування, але він знаходитиметься у приміщенні чи на території, що належать чи якими користується платник, то морочитися і шукати для такого об’єкта код типу об’єкта оподаткування не слід. Адже за принципом укрупнення інформації дані про такий об’єкт поглинатимуться більшим об’єктом, а для таких об’єктів код типу у Довіднику точно є (БЗ 116.11).
Водночас інколи буває, що застосовувати принцип укрупнення інформації для певного об’єкта оподаткування не можна. Це відбувається, наприклад, у випадку, коли певний об’єкт (наприклад, верстат, генератор тощо) передається у користування іншим суб’єктам. Адже в цьому випадку у підприємства немає права власності чи користування на приміщення, де знаходитиметься переданий у користування об’єкт. А з приміщенням чи територією, де знаходитиметься переданий у користування об’єкт, у платника податку немає ніякого зв’язку, тож принцип укрупнення інформації застосувати не вдасться. І тому як би того не хотілося, а доведеться шукати код типу об’єкта оподаткування для переданого в оренду об’єкта. Бо без цього коду заповнити у ф. № 20-ОПП графи 3 та 5 не вдасться. От що саме робити, коли таке стається, і поговоримо далі.
Як вирішували проблему у минулому
Проблема із тим, що платник податку не може відшукати у Довіднику код для свого об’єкта, не нова. Адже для всіх без винятку об’єктів оподаткування у Довіднику податківці кодів не передбачили.
Раніше податківці рекомендували
у разі відсутності у Довіднику кодів коду для вашого об’єкта, брати із Довідника той тип об’єкта оподаткування, який за своїм функціональним призначенням найбільш відповідає вашому об’єкту
Наприклад, якщо платник податку вирішив здати в оренду свій верстат іншому підприємству, то за функціональним призначенням із Довідника типів близький за функціональним призначенням до верстата є, наприклад, об’єкт під кодом «19» — «Автомати». Отже, і виходило, що тим, хто здає в оренду верстати, слід було у ф. № 20-ОПП показати такий агрегат як автомат.
Водночас подібні роз’яснення уже давно скасовані. А тому на сьогодні не зовсім зрозуміло, як чинити у випадку відсутності для вашого об’єкта оподаткування відповідного типу об’єкта у Довіднику типів об’єктів.
Як зараз відшукати тип об’єкта
На сьогодні у роз’ясненнях податківців можна відшукати тільки одну згадку про те, як шукати код типу об’єктів оподаткування, якщо для такого об’єкта немає відповідного типу у Довіднику (БЗ 116.11). А ньому фіскали наголошують, що коли у довіднику відсутні відповідні типи об’єкта оподаткування або немає об’єктів оподаткування, які підходять за призначенням, то варто спиратися на принцип укрупнення інформації.
А саме: вони зазначають, що будь-яке обладнання має бути розміщене в приміщенні чи на території, пристосованій для їх функціонування. А тому якщо для вашого обладнання (наприклад, «верстат», «технологічне обладнання», «технічні агрегати» тощо) немає конкретного коду типу об’єкта, то просто слід віднести такі об’єкти за принципом укрупнення інформації до наявного у суб’єкта господарювання типу об’єкта оподаткування, який найбільш відповідає визначенню місцезнаходження / зберігання такого обладнання, наприклад «148» — «Цех», «587» — «Виробнича ділянка», «325» — «Майстерня, «327» — «Майстерня швейна», про який у разі відсутності інформації про нього в контролюючому органі суб’єкту господарювання необхідно повідомити як про об’єкт оподаткування.
Отже, з цих рекомендацій випливає, що коли у Довіднику типів об’єктів оподаткування відсутній код для конкретно вашого об’єкта, то при заповненні ф. № 20-ОПП слід зазначати код не самого об’єкта, а код об’єкта, де актив знаходиться / зберігається / використовується.
Погано тільки те, що у цьому роз’ясненні фіскали зачіпають не всі випадки визнанням коду типу об’єкта. А саме: вони розглядають тільки варіант, коли мова йде про об’єкти оподаткування, які можна зберігати на території, що належить чи яку використовує платник податку.
Адже виходячи з норм п. 8.4 Порядку № 1588, принцип укрупнення інформації не можна застосовувати у випадку, коли об’єкт, яким можна укрупнити інший об’єкт, і сам об’єкт, що підпадає під укрупнення, матимуть різне місцезнаходження. Деталі шукайте у «Правила укрупнення інформації у ф. № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 49 (ср. ).
А саме так відбувається у випадку, коли певний об’єкт оподаткування, для якого немає типу коду об’єкта у Довіднику, передають у користування іншим і він його використовує на своїй території.
Тому, на наш погляд, використати принцип укрупнення інформації за відсутності коду об’єкта у Довіднику можна тільки у випадку, коли платник податку придбаний / отриманий актив:
— буде сам використовувати у своїй діяльності;
— даватиме користуватися іншим на своїй території чи у своєму приміщенні;
— у крайньому випадку, даватиме використовувати іншим платникам на іншій території, з якою не пов’язаний платник, але з вимогою, що об’єкт, який не має свого коду у Довіднику, буде після використання іншими особами зберігатися щодня у місці, що належить платнику податку (див. БЗ 116.11).
В усіх інших випадках (наприклад, коли об’єкт, для якого немає коду типу у Довіднику, передається іншому суб’єкту у користування і він його використовує на своїй території) скористатися принципом укрупнення інформації при визначенні коду типу об’єкта не вдасться.
Адже тоді з ф. № 20-ОПП виходить, що платник податку вводить в оману податківців. Бо фактично він передає в оренду не певний агрегат (верстат, генератор тощо), а певне приміщення (цілий цех, офіс тощо). Але насправді цього не відбувається. Адже жодне приміщення в користування не передається.
Враховуючи це, на наш погляд, у випадку коли здається в оренду об’єкт, щодо якого не можна відшукати у Довіднику типів об’єктів оподаткування коду, для ф. № 20-ОПП слід
відшукати у Довіднику об’єкт, який за своїм функціональним призначенням найбільш відповідає вашому об’єкту
Тобто слід чинити так, як колись давно пропонували фіскали.
Наприклад, при передачі в оренду:
— верстата слід вказати не код верстата (бо його немає у Довіднику) чи цеху, де він може використовуватися орендарем (він у Довіднику є), а код подібного за функціоналом об’єкта, наприклад код «19» — «Автомати»;
— генератора слід вказувати не код генератора (його у Довіднику немає) чи приміщення або території, де він працюватиме і даватиме електроенергію (такі коди у Довіднику є), а код «209» — «Електровузол» або код «712» — «Електростанція».
І хоча цей підхід не відповідає вимогам фіскалів та все ж у більшій мірі дає інформацію про об’єкт оподаткування платника податку.
Висновки
- У минулому у випадку, коли у Довіднику типів кодів об’єктів оподаткування був відсутній код для певного об’єкта, податківці радили у ф. № 20-ОПП вказувати код іншого об’єкта, який функціонально подібний до об’єкта, щодо якого слід вказати дані у ф. № 20-ОПП.
- На сьогодні фіскали радять у випадку відсутності у Довіднику коду для певного об’єкта вказувати код, який продиктований принципом укрупнення інформації.
- На наш погляд, користуватися принципом укрупнення інформації можна тільки тоді, коли об’єкт, щодо якого немає у Довіднику коду, знаходитиметься у приміщенні / на території, що належать чи якими користується платник.
- Якщо ж місце, де знаходитиметься об’єкт, щодо якого немає коду у Довіднику, не належить і не взяте у користування платником податку, то у ф. № 20-ОПП слід відобразити дані про об’єкт, код якого є у Довіднику і який за функціональними властивостями подібний до вашого об’єкта оподаткування.