Теми статей
Обрати теми

Як узагальнювати транспортні засоби у ф. № 20-ОПП

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
В одній з попередніх статей («Правила укрупнення інформації у ф. № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 49) ми обговорили питання укрупненого заповнення ф. № 20-ОПП. Проте всі ці премудрощі не стосуються тих об’єктів рухомого і нерухомого майна, які треба реєструвати з отриманням номера. У числі таких об’єктів — транспортні засоби. Але це не означає, що кожен автомобіль неодмінно слід відображати окремо. Порядок № 1588* містить норму, яка дає змогу спростити заповнення ф. № 20-ОПП.

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Не укрупнення, а узагальнення

Внесення до ф. 20-ОПП інформації про транспортні засоби у спрощеному вигляді, суворо кажучи, не можна назвати укрупненням. Укрупнення передбачає об’єднання інформації за вертикальним принципом, коли менш значимі об’єкти поглинаються більш значимими (верстати, машини та механізми укрупнюються в цех; комп’ютер, принтер, офісні меблі — в офіс тощо).

Стосовно ж транспортних засобів Порядок № 1588 передбачає не укрупнення, а узагальнення (об’єднання) інформації, коли декілька рівнозначних об’єктів можна записати одним записом. Тобто маємо справу з так званим горизонтальним узагальненням.

Відповідна норма звучить так:

«Інформація про однотипні (за видом, використанням, станом і видом права власності) автомобільні транспортні засоби, що не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, може бути представлена в повідомленні за ф. № 20-ОПП як узагальнена з типом об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» і зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування».

Із цієї норми можна дійти декількох важливих висновків.

Які об’єкти можна узагальнювати

Принцип узагальнення інформації застосовується тільки щодо автомобільних транспортних засобів. Згідно із Законом № 2344* автомобільний транспортний засіб — це колісний транспортний засіб (автобус, вантажний і легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), що використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій.

* Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.05.2001 № 2344-III.

До транспортних засобів можна віднести транспортні засоби спеціалізованого і спеціального призначення.

До перших належить транспортний засіб, призначений для перевезення певних категорій пасажирів або вантажів (автобус для перевезення дітей, осіб з інвалідністю, пасажирів певних професій, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, ритуальний автомобіль тощо) і має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний спеціальними світловими та звуковими сигнальними пристроями тощо).

До других — транспортний засіб, призначений для виконання спеціальних робочих функцій (для аварійного ремонту, автокран, пожежник, автобетономішалка, розвідувальна або бурова вишка на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральний, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).

Для перелічених автотранспортних засобів можна використовувати принцип узагальнення інформації.

Для інших транспортних засобів, які не є автомобільними, наприклад, морський, річковий, залізничний та інші види транспорту, цей принцип заповнення ф. № 20-ОПП застосовувати не можна.

Скажімо, платник має пункт прокату велосипедів. Вони хоча і є транспортними засобами, але не є автомобільними транспортними засобами. Тому узагальнений варіант відображення — не для них. Утім, їх можна укрупнювати за вертикальним принципом, показавши у ф. № 20-ОПП пункт прокату («440»).

Що таке однотипні автотранспортні засоби

Узагальнювати можна тільки однотипні автотранспортні засоби. Як сказано в Порядку № 1588, однотипність визначається за:

— видом;

— використанням;

— станом;

— видом права власності.

Судячи з усього, для розуміння однотипності треба виходити не лише з визначень Закону № 2344, функціональних характеристик об’єкта, але і з правил заповнення ф. № 20-ОПП. Часто при заповненні самої форми зрозуміло, що через відмінності яких-небудь даних, що відображаються у ф. № 20-ОПП, автотранспорт узагальнити не вийде.

Наприклад, у платника є два автомобілі: один у власності, другий — орендується. У гр. 10 треба зазначати вид права на об’єкти оподаткування. Власний автомобіль треба вказати зі значенням «1», а орендований — зі значенням «8». Такі авто узагальнювати не вийде.

Відмінності можуть бути і за станом об’єкта (гр. 9, наприклад, використовуваний платником у своїй госпдіяльності — значення «2», переданий в оренду — «9»), і за місцезнаходженням об’єкта (гр. 6 — 8). Якщо ці дані різняться, то узагальнити об’єкти в один теж не вийде.

Нагадаємо, податківці вважають, що якщо юрособа придбала / орендувала автомобіль для службового користування, то в гр. 8 зазначається адреса місцезнаходження транспортного засобу (zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=35703). Якщо ж транспорт придбаний для використання по всій території України або передачі його в оренду, то в гр. 8 зазначається адреса місця реєстрації транспортного засобу (zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=38326).

Що стосується найменування об’єкта, то тут чітких правил немає. Можна зазначати назву так, як вона зафіксована в бухобліку, договорі, інших документах (скажімо, модель і марка автомобіля). Проте уявляється, що

податківці будуть не проти, якщо в гр. 4 зазначити змістовну характеристику об’єкта, а не точну його назву

Наприклад, можна зазначити «легковий автомобіль», а не «Ауді А8». Такий підхід наведений у декількох консультація ДПСУ — від 13.06.2022 № 741/ІПК/99-00-12-01-02-06 і від 17.07.2020 № 2937/ІПК/99-00-12-01-03-06 (на прикладі модуля водопостачання і щогли, вежі, телекомунікаційного обладнання). Можна і зовсім написати «автотранспорт», узагальнивши легкові, вантажні та інші автомобілі. При такому підході кількість об’єктів, які можна узагальнити одним записом, стрімко збільшується.

Цікава консультація є в БЗ 116.11 щодо транспортних засобів спеціального призначення (спеціального транспорту): автонавантажувач, евакуатор, снігоприбиральна машина, сідельний тягач тощо. З одного боку, податківці допускають узагальнення цих об’єктів, з іншого — висувають умову: узагальнення припустиме, якщо ці об’єкти є «однотипними (за видом, використанням, станом та видом права власності)».

Очевидно, що характер використання, скажімо, сідельного тягача і снігоприбиральної машини абсолютно різний. Тому цю консультацію можна сприймати двояко: або як дозвіл узагальнювати будь-який автотранспорт, незважаючи на різний характер використання, або як банальну відписку податківців, які просто процитували норму Порядку № 1588. Сподіваємося, що вони мали на увазі перше. У такому разі в гр. 4 слід так і зазначити «Транспортні засоби спеціального призначення» або «Спеціальний транспорт».

Пункти продажу товарів та послуг

Тепер перейдемо ще до одного обмеження при узагальненні, яке прямо зазначене в Порядку № 1588. Узагальнювати можна тільки ті автотранспортні засоби, які не є пунктами:

— пересувної роздрібної торгівлі;

— громадського харчування;

— послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення.

За першими двома пунктами особливих питань немає. До них можна віднести автолавку («14»), автолоток («15»), автомагазин («16»), автоцистерну («37»), інші пункти продажу товарів / громадського харчування, які встановлені на автомобілях або причепах (наприклад, автокафе). Такі об’єкти узагальнювати не можна.

А ось із третім пунктом є питання. Формулювання не найвдаліше: подвійне заперечення створює плутанину. Зрозуміло, що пункти надання послуг на автотранспорті узагальнювати не можна. Гіпотетично, до них можна віднести різного роду атракціони, луна-парки, можливо. майстерні з виготовлення ключів, хімчистки, пункти продажу страховок тощо.

Якщо ж такі пункти «на колесах» спрямовані на здійснення пасажирських і вантажних перевезень, то такі транспортні засоби узагальнювати можна.

Немає перешкод і для узагальнення інших автомобільних транспортних засобів, призначених для надання послуг з перевезення пасажирів або вантажів, які пунктами надання послуг не є. Взагалі, що таке «пункт надання послуг», толком не визначено. Але навіть якщо такий транспорт відносити до «пунктів», то в будь-якому разі для них є винятки з винятків, тобто дозвіл на узагальнення.

Утім, наскільки нам відомо, іноді податківці негативно ставляться до узагальнення транспорту, спрямованого на надання послуг з перевезення пасажирів або вантажів, вважаючи, що такі авто об’єднувати не можна. Ще раз повторимося: на наш погляд, для таких фіскальних висновків немає підстав.

І тут виникає питання щодо вже згаданого спеціального транспорту (автонавантажувач, евакуатор, снігоприбиральна машина, сідельний тягач тощо). Нагадаємо, податківці дозволяють узагальнити такі об’єкти (БЗ 116.11). Але як же так? Адже далеко не всі з них здійснюють перевезення пасажирів або вантажів.

Тут трохи інший підхід:

ці об’єкти часто взагалі не є пунктами надання послуг

Тому вони взагалі не потрапляють у винятки, встановлені Порядком № 1588. Отже, їх можна узагальнювати (при дотриманні інших умов для узагальнення, які ми вже обговорили вище).

З тієї ж причини (не є пунктами надання послуг) можна узагальнювати службові легкові автомобілі, призначені для перевезення, скажімо, посадових осіб платника, або вантажні автомобілі, призначені для перевезення сировини, матеріалів, готової продукції.

Зміна даних щодо узагальнених об’єктів

Якщо декілька об’єктів було узагальнено одним записом, то відразу виникає питання: як бути, якщо за частиною об’єктів з’являються якісь зміни. У пам’ятці щодо заповнення ф. № 20-ОПП наведені випадки заповнення форми при зміні даних. Крім того, в консультації БЗ 116.11 податківці наводять свої рекомендації в разі зміни:

— кількості (внаслідок купівлі / продажу);

— інших даних (місцезнаходження, стан, вид права власності).

Зміна кількості. При зміні кількості автомобілів податківці пропонують вносити зміни одним записом: у гр. 2 вказуємо «3», а в гр. 12 нову кількість автомобілів.

Наприклад, платник (перебуває в Шевченківському районі м. Харкова) має на праві власності 10 вантажних автомобілів, що експлуатуються, які були відображені узагальнено так, як показано на рис. 1.

img 1

Рис. 1. Заповнення ф. № 20-ОПП на 10 транспортних засобів

При зміні кількості автомобілів (наприклад, було продано 2 авто) вносимо зміни одним записом: у гр. 2 вказуємо «3», а в гр. 12 нову кількість автомобілів — «8».

img 2

Рис. 2. Заповнення ф. № 20-ОПП при зміні кількості транспортних засобів

Зміна інших даних. У разі зміни місцезнаходження, стану, виду права власності в податківців трохи інший підхід. У рядку з узагальненою інформацією, що підлягає поділу через зміни, в гр. 2 вноситься значення «3». Щодо об’єктів оподаткування, за якими відбулися зміни, інформація зазначається окремими рядками в кількості, необхідній для відображення об’єктів, що групуються за однаковим станом, видом права власності, місцезнаходженням. У графі 2 цих рядків проставляється значення «1». Ідентифікатор цих об’єктів змінюється.

Наприклад, платник (перебуває в Шевченківському районі м. Харкова) має на праві власності 10 вантажних автомобілів, що експлуатуються, які були відображені узагальнено. Тепер 3 автомобілі тимчасово виведені з експлуатації у зв’язку з поганим технічним станом.

img 3

Рис. 3. Заповнення ф. № 20-ОПП при зміні кількості транспортних засобів

Зміни щодо всіх об’єктів. Податківці пропонують у графі 2 проставити значення «6», а інформацію щодо змінених об’єктів подавати за правилами згідно з п. 2 Пам’ятки. Судячи з усього, ф. № 20-ОПП заповнюється двома рядками, і нову інформацію треба вносити як первинне подання інформації зі зміною ідентифікатора об’єкта.

Наприклад, платник (перебуває в Шевченківському районі м. Харкова), що має на праві власності 10 вантажних автомобілів, що експлуатуються (відобразив їх узагальнено), передає їх в оренду.

img 4

Рис. 4. Заповнення ф. № 20-ОПП при зміні місцезнаходження всіх транспортних засобів

На закінчення зауважимо: якщо ви не хочете зв’язуватися з усіма премудрощами узагальненого відображення автотранспортних засобів, то ніхто не забороняє показувати їх у ф. № 20-ОПП поштучно. Адже в п. 8.4 Порядку № 1588 зазначено, що інформація про автотранспортні засоби може бути подана узагальнено.

Висновки

  • Автотранспортні засоби не можна укрупнювати у ф. № 20-ОПП, але можна показувати узагальнено.
  • Узагальнювати можна тільки однотипні транспортні засоби (за видом, використанням, станом, видом права власності).
  • Є обмеження щодо об’єднання транспортних засобів, які є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування, послуг (стосується послуг інших, ніж пасажирські та вантажні перевезення).
  • Зміну кількості транспортних засобів, показаних узагальнено, податківці пропонують показувати одним записом з новою кількістю в гр. 12.
  • Якщо платник не хоче використовувати правила узагальненого обліку, він може показувати кожен автомобіль окремо.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі