Теми статей
Обрати теми

Продаємо / купуємо орендований об’єкт: як заповнити ф. № 20-ОПП?

Солошенко Людмила, податковий експерт
Здано в оренду приміщення. Надалі орендар вирішив купити його в орендодавця. Як відобразити такі операції у ф. № 20-ОПП?

Оскільки тут мають місце дві операції: (1) оренда і (2) продаж приміщення (про які слід повідомити податківців шляхом подання ф. № 20-ОПП), на кожній зупинимося окремо.

Оренда

Форму № 20-ОПП подають обидві сторони. Як передбачено п. 8.4 Порядку № 1588*, за допомогою ф. № 20-ОПП треба розкривати інформацію про всі об’єкти оподаткування — зокрема, як орендовані, так і передані в оренду.

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Тому якщо орендоване майно є об’єктом оподаткування, то

при оренді ф. № 20-ОПП повинні подавати одночасно і орендодавець, і орендар, — тобто обидві сторони

Це підтверджують і можливі стани об’єкта з гр. 9 ф. № 20-ОПП:

«8 — орендується» і

«9 — здається в оренду».

У які строки її слід подати?

Строк подання. Згідно з п. 8.4 Порядку № 1588 ф. № 20-ОПП треба подати протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування. Причому, як пояснюють податківці, подати повідомлення за ф. № 20-ОПП слід у 10-денний строк з дати набуття платником права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів або документів, які підтверджують право користування або розпорядження об’єктом оподаткування (БЗ 116.11).

Схоже, податківці рахують 10-денний строк від дати укладення договору оренди (лист ДПСУ від 07.03.2024 № 1208/ІПК/99-00-12-01-02 ІПК). Детальніше див. «Подання форми № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 49.

Причому, само собою, орендодавець ще до початку здійснення орендних операцій та передачі приміщення в оренду повинен був визнати такий об’єкт і повідомити податківців про його наявність як об’єкта оподаткування (подавши на нього ф. № 20-ОПП і зазначивши в її гр. 2 — код «1 — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»).

Продаж орендованого об’єкта

Якщо орендований об’єкт вирішено продати, то фактично мають місце дві операції:

— закінчення оренди і

— продаж приміщення.

Тому, суворо кажучи, такі дві події повинні знайти відображення у ф. № 20-ОПП.

Зміна відомостей про об’єкт. Утім, оскільки про орендований об’єкт уже (як про предмет оренди) було повідомлено податківцям і далі оренда перетворюється на продаж, то

не буде помилкою вважати, що відбувається зміна відомостей про об’єкт,

у зв’язку з чим обидві операції відобразити шляхом заповнення ф. № 20-ОПП одним рядком (проставивши в гр. 2 код «3 — Зміна відомостей про об’єкт оподаткування»). Тим більше, якщо такі дві події відбуваються одночасно.

Адже п. 8.5 Порядку № 1588 прямо допускає, що у разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування, зокрема зміни виду права або стану об’єкта оподаткування, платник податків подає контролюючому органу за основним місцем обліку повідомлення за ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися такі зміни. А отже, шляхом подання ф. № 20-ОПП якраз і зможемо оновити інформацію про такий об’єкт (повідомивши про зміни в праві власності на нього)!

Розглянемо це на прикладі.

Приклад. Підприємство (орендодавець) здало в оренду приміщення (склад). Надалі склад був проданий орендареві.

img 1

Рис 1. Заповнення ф. № 20-ОПП у орендодавця

* Про те, що при продажу (відчуженні) об’єкта в гр. 2 зазначають код «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування», а в гр. 9 код «6 — об’єкт відчужений / повернутий власнику», говорилося у БЗ 116.11. Детальніше про продаж див. статтю «Продаж об’єктів оподаткування і ф. № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 49.

img 2

Рис 2. Заповнення ф. № 20-ОПП у орендаря

Якщо ф. № 20-ОПП не подавалася

А що коли до продажу / придбання об’єкта ф. № 20-ОПП на нього взагалі не подавалася? Тоді жодних даних про такий об’єкт у податківців просто не буде! Тому відразу взяти з повітря і відобразити продаж / придбання об’єкта (проставивши в гр. 2, наприклад, код «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування») не вийде. А

доведеться відновити історію щодо цього об’єкта

Для цього:

орендодавцеві спершу доведеться подати первісну ф. № 20-ОПП з двома рядками (на первинне визнання й оренду). Тобто в першому рядку зазначити: в гр. 2 код «1 — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування» і в гр. 9 код «2 — експлуатується». А в другому рядку: в гр. 2 код «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування» і в гр. 9 код «9 — здається в оренду» (див. рис. 1). Тоді об’єкт нерухомості з’явиться в інформаційній базі податківців (при поданні ф. № 20-ОПП в електронній формі дані до бази повинні внести не пізніше наступного дня, п. 8.6 Порядку № 1588). А після цього подати ще одну ф. № 20-ОПП — на продаж орендованого об’єкта (зазначивши в гр. 2 код «3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування» і в гр. 9 код «6 — об’єкт відчужений», див. рис. 1), а

орендареві теж подати дві ф. № 20-ОПП. Першу (на первинне визнання — отримання в оренду), зазначивши в гр. 2 код «1 — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування», у гр. 9 код «8 — орендується» (див. рис. 2). Після її подання об’єкт з’явиться в інформаційній базі ДПС. А потім подати другу ф. № 20-ОППна придбання об’єкта, зазначивши в гр. 2 код «3 — зміна відомостей про об’ єкт оподаткування», в гр. 9 код «2 — експлуатується» і в гр. 10 код «1 — право власності» (див. рис. 2).

Щоправда, врахуйте, оскільки відомості відображені несвоєчасно, то за несвоєчасне подання ф. № 20-ОПП передбачений штраф за п. 117.1 ПКУ. Детальніше про штрафи ми поговоримо в окремій статті тематичного номера.

Висновки

  • При оренді ф. № 20-ОПП повинні одночасно подавати і орендодавець, і орендар. Причому орендодавець спочатку ще до передачі майна в оренду повинен був повідомити податківців у ф. № 20-ОПП про наявність такого майна як об’єкта оподаткування (тобто надати первісну інформацію про нього).
  • Якщо орендований об’єкт вирішено продати, то фактично мають місце дві операції: закінчення оренди і продаж. Тому, суворо кажучи, такі дві операції повинні знайти відображення у ф. № 20-ОПП.
  • Проте не буде помилкою вважати, що при продажу орендованого об’єкта, по суті, відбувається зміна відомостей про об’єкт. Тому така зміна відомостей про об’єкт можна відобразити у ф. № 20-ОПП одним рядком. Особливо якщо дві події — закінчення оренди і продаж — відбуваються одночасно.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі