20.06.2024

Звітування при відмові від ПнВК резидентом Дія Сіті

Не секрет, що на сьогодні багато ІТ-компаній не тільки є резидентами Дія Сіті, а й використовують специфічну форму оподаткування податком на прибуток — податок на виведений капітал (ПнВК). Але бувають випадки, коли така система оподаткування не влаштовує ІТ-компанію і вона відмовляється від спецправил оподаткування. Про те, як у такому випадку має звітувати ІТ-компанія з податку на прибуток, і поговоримо далі.

Випадки відмови від ПнВК

Будь-яка ІТ-компанія, яка стала резидентом Дія Сіті, є платником податку на прибуток. Причому у неї є вибір сплачувати його за загальними чи за спеціальними правилами. тобто у вигляді податку на виведений капітал (ПнВК).

Якщо ІТ-компанія, що стала резидентом Дія Сіті, обрала сплату ПнВК, то вона може застосовувати ці спецправила оподаткування до того часу, доки:

1) сама не відмовиться від сплати ПнВК;

2) сама не відмовиться від статусу резидента Дія Сіті;

3) її не виключать примусово з реєстру резидентів Дія Сіті через недотримання вимог, які дають право мати такий статус. Перелік випадків, коли ІТ-компанію можуть позбавити статусу резидента Дія Сіті, прописано у ст. 13 Закону № 1667*.

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.

З детальним переліком таких вимог можна ознайомитися у «Вимоги-критерії Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21 та «Дія Сіті: визначаємо середньооблікову кількість спеціалістів та середню місячну винагороду» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21. А з тим, що у 2024 поки діє ВС, деякі ІТ-компанії, навіть порушивши певні вимоги, все одно можуть бути резидентами Дія Сіті, про що було сказано у «Дія Сіті: урізали воєнні послаблення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 16.

Самостійна відмова від ПнВК

Резидент Дія Сіті може відмовитися від сплати ПнВК і перейти на сплату податку на прибуток лише з початку наступного календарного року. Про це прямо говорить п.п. 141.10.4 ПКУ. У ньому, зокрема, сказано, що для відмови від ПнВК резидент Дія Сіті має подати не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного року у податкову за своєю податковою адресою відповідну заяву у електронній формі (БЗ 102.24).

Отже,

ІТ-компанія, яка має намір продовжувати бути резидентом Дія Сіті, але сплачувати не ПнВК, а податок на прибуток, за загальними правилами не може відмовитися від ПнВК у середині року

Зробити це вона може тільки з початку наступного року. Цей факт підтверджують і податківці на своєму вебпорталі, а саме тут та тут.

Відмова від статусу резидента Дія Сіті

ІТ-компанія не може відмовитися від сплатити ПнВК посеред року, але тільки ціною відмови від статусу резидента Дія Сіті.

Якщо ІТ-компанія вирішила пожертвувати своїм статусом резидента Дія Сіті заради того, щоб відмовитися посеред року від ПнВК, то тоді вона може стати платником податку на прибуток з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому до реєстру Дія Сіті внесено запис про втрату платником податку статусу резидента Дія Сіті за заявою ІТ-компанії.

Нагадаємо, що Мінцифри приймає рішення про скасування статусу резидент Дія Сіті на основі заяви про відмову протягом п’яти робочих днів з дня отримання заяви про припинення статусу резидента Дія Сіті (п. 1 ч. 2 ст. 9 Закону № 1667). Отже,

щоб з початку певного кварталу відмовитися від сплати ПнВК, ІТ-компанія має подати заяву про відмову від статусу резидент Дія Сіті не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення кварталу

Адже якщо ІТ-компанію позбавлять статусу резидента Дія Сіті на початку певного кварталу, то ІТ-компанія буде платником ПнВК до кінця кварталу, в якому вона втратила статус резидента Дія Сіті.

До відома! Якщо ІТ-компанія залишає лави платників ПнВК через механізм самостійної відмови від статусу резидент Дія Сіті, то їй достатньо подати одну заяву про відмову від статусу резидент Дія Сіті. Подавати окрему заяву про відмову від сплати ПнВК в цьому випадку не потрібно. На цьому акцентують увагу і податківці у БЗ 102.24 (ср. ).

Примусове скасування сплати ПнВК

ІТ-компанія може втратити право сплачувати ПнВК і примусово. Це станеться, якщо таку компанію Мінцифри примусово позбавить статусу резидента Дія Сіті через те, що остання не виконала вимоги щодо резидентства Дія Сіті.

Серед усіх причин примусової втрати резидентства варто звернути увагу на невідповідність вимогам п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667, тобто коли платник не виконує 90-відсоткову планку кваліфікованого доходу.

У цьому випадку ІТ-компанія незалежно від дати внесення до реєстру Дія Сіті запису про втрату статусу резидента Дія Сіті, перебуватиме на ПнВК до кінця року, в якому ІТ-компанію позбавили статусу резидента Дія Сіті (п.п. «а» п.п. 137.10.8 ПКУ). І тільки з початку наступного року така ІТ-компанія сплачуватиме податок на прибуток за загальними правилами.

Тобто

якщо ІТ-компанію позбавили статусу резидента Дія Сіті з 28.06.2024 через невиконання вимоги про суму кваліфікованого доходу, то платити ПнВК вона буде до 31.12.2024

І тільки з 01.01.2025 ІТ-компанія почне бути платником податку на прибуток не за спеціальними, а за загальними правилами.

В усіх інших випадках примусового позбавлення ІТ-компанії статусу резидента Дія Сіті така компанія буде платником ПнВК тільки до кінця кварталу, в якому до реєстру Дія Сіті внесено запис про втрату резидентства (п.п. «б» п.п. 137.10.8 ПКУ).

Тобто якщо Мінцифри позбавило ІТ-компанію статусу резидента Дія Сіті 28.06.2024, то тільки до 30.06.2024 вона буде платником ПнВК, а уже з 01.07.2024 починає вважатися платником податку на прибуток на загальних підставах.

Особливості визначення звітного періоду

Відмова від ПнВК з початку року. Коли ІТ-компанія припиняє бути платником ПнВК, то виникає запитання:

як звітувати такій компаній після відмови від ПнВК?

Щоб дати відповідь на це запитання, слід пам’ятати, що звітним періодом з ПнВК є календарний рік (п.п. 137.10.3 ПКУ). Тобто декларацію з податку на прибуток з нарахованим ПнВК слід подавати у річні строкипротягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Тому якщо ІТ-компанія відмовилася від ПнВК з початку нового року (самостійно, але залишилась резидентом Дія Сіті; або примусово, через порушення вимог до розміру кваліфікованого доходу), то в цьому випадку достатньо подати декларацію з розрахунком ПнВК у річні строки.

Далі в статусі звичайного платника податку на прибуток ІТ-компанія має вибирати період звітування, спираючись на загальні правила визначення такого періоду. Тобто якщо річний дохід ексрезидента Дія Сіті від будь-якої діяльності за минулий рік:

не перевищує 40 млн грн, то йому слід звітувати за річний звітний період;

перевищує 40 млн грн, то слід звітувати за квартальний звітний період.

Відразу зауважимо! У випадку переходу від сплати ПнВК до сплати податку на прибуток на загальних підставах говорити, що після цього слід за перший рік роботи звітувати тільки у річні строки, як, наприклад, у випадку переходу з ЄП на загальну систему оподаткування, не можна (БЗ 102.20.02). Річ у тому, що при переході з ЄП на загальну систему можна зачепитися за п.п. «а» п. 137.5 ПКУ, який говорить, що новостворені (новозареєстровані) платники податку звітують тільки у річні строки. Але вважати ІТ-компанію, яка відмовилася від ПнВК, новоствореним (новозареєстрованим) платником податку на прибуток не можна. Адже

ПнВК не є окремим податком, а є спеціальним податком на прибуток

Отже, відмовившись від ПнВК посеред року, ІТ-компанія як була, так і лишається платником податку на прибуток. А тому визначати період звітування після відмови від ПнВК слід за загальними правилами, тобто спираючись на суму доходу, отриманого ІТ-компанією за минулий рік (що передує року відмови від ПнВК).

Відмова від ПнВК посеред року. Інша справа, коли ІТ-компанія відмовилася від ПнВК у середині року (самостійно з втратою статусу резидента Дія Сіті або коли Мінцифри позбавив її статусу резидента Дія Сіті через порушення вимог, що не пов’язані з розміром кваліфікованого доходу).

У такому разі платник після кварталу, коли зроблено запис про припинення резидентства, вже стає платником звичайного податку на прибуток.

Тому не дивно, що після відмови у середині року від ПнВК у ІТ-компанії виникає запитання: як їй звітувати з ПнВК і з податку на прибуток у цьому випадку?

Профільна норма із п.п. «б» п.п. 137.10.8 ПКУ говорить, що такі платники податків подають річну декларацію з податку на прибуток — резидента Дія Сіті — платника ПнВК за податковий (звітний) період, що закінчується останнім днем кварталу, в якому до реєстру Дія Сіті внесено запис про втрату статусу резидента.

Ця норма гарно застосовувалася до тих ІТ-компаній, які після відмови від ПнВК потрапили до категорії малодохідних платників податку на прибуток (адже тоді і з ПнВК, і з податку на прибуток слід звітувати за рік).

А от якщо ІТ-компанію віднесено до категорії високодохідних платників податку на прибуток, то було не зрозуміло, як застосувати профільну норму із п.п. «б» п.п. 137.10.8 ПКУ. Адже відзвітувати за період роботи протягом року на ПнВК слід було у річній декларації, а за період роботи на загальній системі протягом року у квартальній декларації. А тому виходило, що ІТ-компанія, яка посеред року відмовилася від ПнВК, ще не відзвітувавши у річні строки із ПнВК, уже мала звітувати з податку на прибуток, що розрахований за загальними правилами. Виходило деяке нестикування.

Вирішили її (а саме пояснили, як звітувати ІТ-компанії, яка посеред року відмовилася від ПнВК) фіскали у листі ГУ ДПС у м. Києві від 30.05.2024 № 2982/ІПК/26-15-04-05-07. Для цього вони схрестили правила звітування з ПнВК із правилами визначення періоду звітуванням з податку на прибуток.

Так, на їх погляд, якщо ІТ-компанія відмовляється від ПнВК у середині (2024) року і за результатами минулого (2023) року вона є:

малодохідником (дохід за минулий рік не перевищує 40 млн грн), то їй слід подати одну річну декларацію. І в ній вона має нарахувати одночасно і ПнВК (за період роботи у статусі резидента Дія Сіті), і податок на прибуток за загальними правилами (за період від відмови від статусу резидента Дія Сіті і до кінця року);

високодохідником (дохід за минулий рік перевищує 40 млн грн), то тоді слід звітувати щоквартально. Але починаючи не з останнього кварталу до переходу на сплату податку на прибуток за загальними правилами, а з наступного. Так, якщо резидент втратив свій спецстатус (тобто право сплачувати ПнВК) з 01.07.2024, то за півріччя (з розрахунком ПнВК за півріччя) він декларацію не подає, а подає уже декларацію починаючи з третього кварталу 2024 року. І в цій одній декларації податківці радять відобразити показники як за період сплати ПнВК, так і за період сплати податку на прибуток на загальних підставах. Тобто однією квартальною декларацію з податку на прибуток, на думку податківців, ІТ-компанія-відмовник має задекларувати зобов’язання з ПнВК і звичайний податок на прибуток.

Звичайно, про такий порядок звітування високодохіднику краще отримати індивідуальну консультацію.

Особливості заповнення декларації. Подаючи як річну, так і квартальну декларацію після відмови протягом року від ПнВК, слід пам’ятати, що:

у рядку 01 зазначається дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, отриманий протягом звітного періоду. Тобто тут буде відображено як доходи, отримані на ПнВК, так і на податку на прибуток;

у рядках 02, 03, 04, 05 зазначаються показники виключно за період перебування на загальній системі оподаткування податком на прибуток, тобто без урахування ПнВК;

— платник має додати доповнення з поясненням щодо таких правил заповнення декларації, а саме те, чому дані декларації не відповідають даним фінзвітності;

— подається додаток ДІЯ, в якому платник зазначає показники тільки в тих рядках, де виникли об’єкти та показники для декларування за період перебування резидента Дія Сіті на ПнВК.

Висновки

  • Добровільно відмовитися від ПнВК і лишитися резидентом Дія Сіті ІТ-компанія може тільки з початку року.
  • Щоб відмовитися від сплати ПнВК в середині року, слід або самостійно відмовитися від статусу резидента Дія Сіті, або такого статусу має позбавити Мінцифри з причин, не пов’язаних із сумою кваліфікованого доходу.
  • Якщо від ПнВК відмовилися в середині року, то період звітування визначається виходячи з доходу, який отримала ІТ-компанія за рік, що передує року відмови від статусу резидента Дія Сіті.