Теми статей
Обрати теми

Дія Сіті: визначаємо середньооблікову кількість спеціалістів та середню місячну винагороду

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Вимоги до резидента Дія Сіті перелічені в ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX (далі — Закон № 1667). Є серед них дві, від виконання яких залежить не тільки право залишитися резидентом Дія Сіті, а й можливість застосування пільг в оподаткуванні доходів спеціалістів резидента Дія Сіті. Це (1) середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів і (2) розмір їх середньої місячної винагороди. Розбираємося, як визначити ці показники.

Відразу зазначимо, що чіткий механізм розрахунку наведених вище показників у Законі № 1667 відсутній. Тож при написанні цієї статті керуємося тим, що можна «витягнути» з зазначеного Закону, роз’ясненнями, наданими на наш запит Мінцифри в листі від 20.02.2023 № 1/11-5-У-385-23-258-2023 (далі — лист № 1/11-5-У, текст цього листа наведено наприкінці статті «Дія Сіті: розрахунок чисельності та середньої винагороди» // «Податки & бухоблік», 2023, № 16), та здоровим глуздом.

Вимога щодо кількості

Вимога: середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті за підсумками календарного місяця повинна становити не менше 9 осіб (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667).

Цей показник резиденти Дія Сіті обчислюють щомісяця, починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статусу резидента Дія Сіті.

Мінцифри в листі № 1/11-5-У зазначило, що

розрахунок середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів за підсумками кожного календарного місяця проводиться відповідно до п. 3.1 Інструкції № 286*

* Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286.

Цікавий момент. Запропонований Мінцифри пункт Інструкції № 286 не містить порядку розрахунку середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів. Натомість він визначає механізм розрахунку середньої кількості працівників підприємства за період. Цей показник (а нам потрібно за місяць) дорівнює сумі таких показників:

1) середньооблікової кількості штатних працівників;

2) середньої кількості зовнішніх сумісників;

3) середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД).

Сумісники. З урахуванням роз’яснень Мінцифри, до середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів потрапляють як працівники, прийняті за основним місцем роботи, так і зовнішні сумісники.

Якщо ж працівник — внутрішній сумісник, тобто прийнятий за сумісництвом до того ж резидента Дія Сіті, де й основне місце роботи, то він враховується в обліковій кількості штатних працівників як одна фізична особа.

Наступна категорія — гіг-спеціалісти.

Гіг-спеціалісти. Гіг-контракти, на підставі яких вони виконують роботи (надають послуги), віднесені Законом № 1667 до ЦПД. Тож гіг-спеціалісти враховуються в середній кількості працюючих за ЦПД.

Зауважимо, що резиденти Дія Сіті можуть також у межах відповідних видів діяльності залучати фізосіб на підставі звичайних цивільно-правових чи господарсько-правових договорів про виконання робіт (надання послуг). Тобто укладати не гіг-контракти, а, наприклад, договори підряду чи про надання послуг.

Оскільки в п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667 йдеться про середньооблікову кількість працівників та гіг-спеціалістів, то логічно було б, щоб при визначенні цього показника фізособи, з якими укладені звичайні ЦПД, не брались до розрахунку. Проте такий висновок з листа № 1/11-5-У не випливає.

Тож якщо у вас є фізособи на звичайних ЦПД, рекомендуємо уточнити цей момент та звернутися за роз’ясненнями до Мінцифри, наприклад, за допомогою thedigital.gov.ua/community/appeal.

До речі, визначити середньооблікову кількість вам допоможе стаття «Розрахунок чисельності працівників підприємства» // «Податки & бухоблік», 2020, № 77 (ср. ).

Округлення результату. Щодо округлення результату обчислень, то Інструкція № 286 передбачає його проводити за правилом парної цифри. Округлюються цифри поступово справа наліво. Якщо остання значуща цифра:

— менше або дорівнює «4», вона відкидається, тобто 75,3 = 75;

— більше або дорівнює «6», найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю, тобто 75,6 = 76;

— дорівнює «5», найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю, якщо вона непарна, а парна залишається без змін, тобто 75,5 = 76, а 76,5 = 76.

Оскільки Закон № 1667 не пропонує іншого варіанта округлення, то, на наш погляд, залишається керуватися тим, що пропонує Інструкція № 286.

Вимога щодо винагороди

Вимога: розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам повинен становити не менше ніж еквівалент 1200 євро (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 1667).

Як і попередній, цей показник обчислюємо кожного календарного місяця починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статусу резидента Дія Сіті. Для перерахунку в гривні використовуємо офіційний курс гривні до євро, встановлений НБУ станом на 1-ше число відповідного календарного місяця.

Пояснення щодо розрахунку цього показника знаходимо в п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1667. Представити його можна у вигляді формули:

СМВ = В : К,

де СМВ — розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам;

В — сума виплат у вигляді винагороди/зарплати (до утримання податків, зборів та інших обов’язкових платежів), здійснених резидентом Дія Сіті працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці;

К — загальна кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким виплачувалася винагорода/зарплата у відповідному календарному місяці.

Що мав на увазі законодавець під виплатами, здійсненими у відповідному календарному місяці?

Є два можливих варіанти.

Перший — під здійсненими виплатами слід розуміти дію (виплату). У такому випадку середню місячну винагороду знаходимо, розділивши загальну суму зарплати та винагороди, що була фактично виплачена в конкретному місяці (у «грязній» сумі), на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким такі виплати були проведені.

Другий — під здійсненими виплатами слід розуміти доходи, що були нараховані у відповідному місяці. Тоді середньомісячну винагороду знаходимо, розділивши нараховану у відповідному місяці суму виплат у вигляді винагороди (зарплати) на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким такі нарахування виплат здійснювалися.

ДПСУ в п. 14.2 інформаційного листа № 1/2024 зазначила, що відповідь на це запитання потрібно шукати у Мінцифри.

В отриманому нами листі № 1/11-5-У Мінцифри зазначає: при розрахунку середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті враховуватиметься сума виплат у вигляді винагороди та заробітної плати працівникам (у тому числі тих, які працюють за сумісництвом) та гіг-спеціалістам, що здійснені резидентом Дія Сіті у відповідному календарному місяці. Разом з тим факт нарахування резидентом Дія Сіті доходу у вигляді винагороди (заробітної плати) на користь працівника та гіг-спеціаліста, а також утримання ним податку з такого доходу та його подальше перерахування до бюджету, може вважатись належним підтвердженням дотримання таким резидентом Дія Сіті відповідної вимоги Закону № 1667-IX.

Оскільки Мінцифри говорить про включення до загальної суми доходу у вигляді винагороди (зарплати) суми доходів, які нараховані, але не виплачені, можна дійти висновку, що правильним з наведених вище є другий варіант. Тобто

середню місячну винагороду знаходимо шляхом ділення нарахованої у відповідному місяці суми виплат у вигляді винагороди (зарплати) на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким такі виплати нараховувалися

При цьому факт виплати не важливий. Але, звісно, було б чудово, якби Мінцифри надав більш конкретні рекомендації щодо обчислення суми середньої місячної винагороди.

Висновки

  • На думку Мінцифри, розрахунок показника середньооблікової кількості працівників та гіг-спеціалістів на виконання вимог Закону № 1667 слід проводити відповідно до п. 3.1 Інструкції № 286.
  • З урахуванням роз’яснення Мінцифри, середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів за місяць буде дорівнювати сумі середньооблікової кількості штатних працівників, середньої кількості зовнішніх сумісників та середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами.
  • З тексту листа Мінцифри № 1/11-5-У можна дійти висновку, що середню місячну винагороду слід обчислювати шляхом ділення нарахованої у відповідному місяці суми виплат у вигляді винагороди (зарплати) на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким такі виплати нараховувалися. Проте хотілося б побачити більш чітку офіційну позицію відомства.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі