11.03.2024

Резидентство в Дія Сіті для не ІТ-компаній: хто може набути статусу?

Спеціальний правовий і податковий режим Дія Сіті зі своїм сприятливим оподаткуванням та іншими привілеями доступний не лише для представників ІТ-галузі. Його можуть обрати й компанії, чиї види діяльності не надто пов’язані з ІТ-сферою. Тож давайте зараз розберемося, про які саме види діяльності йдеться і хто ще, крім власне ІТ-компаній, може стати резидентом Дія Сіті.

Кваліфіковані види діяльності — визначальний критерій

За вимогами ч. 1 ст. 5 Закону № 1667* резидентом Дія Сіті може бути лише юридична особа (див. статтю «Вимоги-критерії Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21). Ба більше, щоб стати резидентом Дія Сіті, така юрособа має:

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.

— бути зареєстрована за українським законодавством;

— провадити кваліфіковані види діяльності;

— відповідати умовам вступу і

— підготувати відповідний пакет документів.

Отже, серед критеріїв/вимог, які Закон № 1667 висуває для резидентів Дія Сіті, перше місце займає — здійснення одного або кількох видів діяльності, визначених ч. 4 ст. 5 Закону № 1667. А підтвердить відповідність певному кваліфікованому виду діяльності наявність дозволеного виду/видів діяльності у статуті юрособи та/або відомостях про неї у ЄДР. Звісно ж, вирішальну роль тут матимуть обрані підприємством коди КВЕД, які відповідають конкретним видам діяльності, що відкривають шлях до резидентства в Дія Сіті.

Загальний перелік доволі різноманітних кваліфікованих видів діяльності наведено у ч. 4 ст. 5 Закону № 1667. Водночас право розширювати це коло й додатково визначати, кого ще запустити у Дія Сіті, має Кабмін, який постановою від 19.04.2022 № 467 затвердив Перелік видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті, Перелік № 467.

Відтак, наразі серед кваліфікованих значаться такі види діяльності (див. таблицю).

Кваліфіковані види діяльності, дозволені для Дія Сіті

Види діяльності, що дають право скористатися перевагами Дія Сіті

Прямо визначені ч. 4 ст. 5 Закону № 1667

Інші види за Переліком № 467

1) розробка та тестування програмного забезпечення (ПЗ), включно з виданням комп’ютерних ігор

1) розробка, впровадження та підтримка рішень міжнародних карткових платіжних систем

2) видання та розповсюдження ПЗ у режимі «онлайн», зокрема SaaS (програма як послуга)

2) виробництво та реалізація технологічних продуктів для використання в оборонній (безпековій), промисловій та побутовій сферах

3) кіберспорт

3) хостинг, зокрема, хмарні дата-центри

4) навчання комп’ютерній грамотності, програмуванню, тестуванню та технічній підтримці ПЗ

4) проєктування, виробництво безпілотників, їх технічне обслуговування та ремонт, послуги з навчання керуванню такими апаратами

5) кібербезпека

6) R&D (дослідження та розробка) в сфері IT і телеком

7) Digital marketing та Ads з використанням ПЗ, розробленого за участю резидентів

8) постачання послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів

9) робототехніка

Тож, як бачимо, правовий простір Дія Сіті доступний не лише суто для ІТ-сектору. Щоб у цьому переконатися, давайте стисло ознайомимося з деякими видами дозволеної для Дія Сіті діяльності, які, на наш погляд, можуть виходити за рамки ІТ-індустрії.

Освітня діяльність у ІТ-сфері

Серед видів діяльності, що дають право отримати резидентство Дія Сіті, п. 4 ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 виокремлює освітню діяльність у галузі інформаційних технологій.

Окрім власне надання вищої, фахової передвищої та професійно-технічної ІТ-освіти, вона включає й інші види освіти. Зокрема, це послуги з навчання:

— цифровій грамотності, розробленню, модифікації, тестуванню та технічній підтримці ПЗ, у тому числі комп’ютерні ігри;

бізнес-аналізу (для цілей розроблення, модифікації, тестування та технічної підтримки ПЗ);

— побудові графічних інтерфейсів;

— організації процесів з контролю якості;

— системному адмініструванню;

проєктному менеджменту;

розробці документації.

Тут є такі цікаві види освітньої діяльності, як навчання організації процесів з контролю якості, проєктному менеджменту, розробці документації тощо. Водночас, аби відкрити двері для Дія Сіті, ця освітня діяльність усе-таки повинна мати прив’язку до ІТ-галузі.

Оброблення даних і пов’язана із цим діяльність

За вимогами п. 5 ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 діяльність з оброблення даних, зокрема, включає автоматизоване:

— оброблення даних, отриманих від клієнта;

складання спеціалізованих звітів на основі даних, отриманих від клієнта, у тому числі глибинний аналіз таких даних (процес напівавтоматичного аналізу великих баз даних з метою пошуку корисних фактів).

Зазначені види діяльності досить ємні. Тож у них можна вписатися, якщо підприємство займається автоматизованим обробленням будь-яких даних клієнтів. Вважаємо, за бажанням, сюди може потрапити і складання всіляких звітів на підставі даних клієнта (у тому числі бухгалтерських, статистичних тощо).

Цифровий маркетинг та онлайн-реклама

Згідно з п. 7 ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 види діяльності, дозволені для резидентів Дія Сіті, включають проведення маркетингових кампаній та надання рекламних послуг з використанням ПЗ, розробленого за участю резидента Дія Сіті, у мережі Інтернет та/або на пристроях користувачів. Тому

резидентами Дія Сіті можуть стати юрособи, які займаються цифровим маркетингом та/або онлайн-рекламою

Щоправда, при цьому такі юрособи мають здійснювати зазначену діяльність (надавати такі послуги):

1) виключно з використанням ПЗ, розробленого за участю (!) резидента Дія Сіті;

2) у мережі Інтернет та/або на пристроях користувачів.

Отже, якщо юрособа зі своїми маркетинговими та/або рекламними послугами вписується у ці дві умови одночасно, то вона може претендувати на резидентство Дія Сіті.

ІТ-продукти міжнародних карткових платіжних систем і хостинг

Відповідно до п. 12. ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 до видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму Дія Сіті, Кабмін у Переліку № 467 визначив, зокрема:

— розробку, запровадження та технологічну підтримку продуктів і рішень міжнародних карткових платіжних систем та

хостинг — надання у користування потужностей з обробки та зберігання даних у сфері інформатизації (обчислювальна інфраструктура), уключаючи хмарний хостинг тощо.

Однак нам ці кваліфіковані види діяльності не надто цікаві, бо вони дуже близькі до ІТ-сфери. Тут лише зазначимо, що хостинг у п. 5 ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 фігурує як виняток. Проте Кабмін додав його до стимульованих видів діяльності для Дія Сіті через «інші», зазначивши у Переліку № 467.

Технологічні продукти для оборонки, промислової і побутової сфер

Ця група видів діяльності також потрапила до «інших» і визначена Переліком № 467. А саме до неї входять виробництво та реалізація для використання в оборонній (безпековій), промисловій та побутовій сфері:

— електронних компонентів і плат;

— комп’ютерів і периферійного устаткування;

обладнання зв’язку;

інструментів і обладнання для вимірювання, дослідження та навігації;

оптичних приладів і фотографічного устаткування.

Тобто тут доволі широкий спектр.

Сюди можуть вписатися ті юрособи, які займаються комп’ютерним «залізом», а також різноманітним обладнанням, приладами, інструментами, зокрема оптичними приладами і фотоустаткуванням

Причому не тільки в оборонній та промисловій, але і в побутовій сфері!

Тим паче, що, на наш погляд, «виробництво» та «реалізацію» у згаданій нормі цілком можна сприймати як відокремлені види діяльності. Однак на сайті city.diia.gov.ua/ йдеться тільки про виробництво технологічних продуктів для використання в оборонній, промисловій та побутовій сферах.

Ще питання: чи вважатимуться виробництвом, наприклад, прості операції складання виробу (комп’ютера тощо) з чужих комплектуючих? Сподіваємося, головну роль тут буде відігравати вид діяльності, що вказаний у статуті та/або в ЄДР.

Виробництво, техобслуговування та ремонт безпілотників

Згідно з внесеними постановою Кабміну від 28.07.2023 № 787 змінами до Переліку № 467 перепустку в Дія Сіті отримали юрособи, які здійснюють:

проєктування, виробництво безпілотних повітряних суден (літальних апаратів) та/або безпілотних водних (надводних, підводних) суден (апаратів) та/або безпілотних наземних транспортних засобів (апаратів, комплексів, платформ), комплектувальних виробів до зазначених суден, засобів (апаратів, комплексів, платформ);

технічне обслуговування та ремонт таких безпілотників, а також

послуги з навчання керуванню такими суднами, засобами (апаратами, комплексами, платформами) (зокрема відпрацювання польотних та інших завдань, навичок маскування), аеро-, фото-, відеозйомка (аеророзвідка).

Відтак

у коло видів діяльності, що дають право отримати статус резидента Дія Сіті, наразі входять проєктування, виробництво безпілотників, їх технічне обслуговування та ремонт, послуги з навчання керуванню такими апаратами

А отже, підприємства, які провадять зазначені види діяльності, можуть сміливо поповнювати ряди резидентів Дія Сіті (звісно, за дотримання всіх інших вимог, передбачених ч. 1 ст. 5 Закону № 1667, — див. нижче).

У ч. 4 ст. 5 Закону № 1667 наведені ще деякі види діяльності, які виходять за ІТ-межі. Тож якщо діяльність юрособи вписується в якийсь (чи в декілька) кваліфікованих видів, пам’ятайте, аби набути резидентство Дія Сіті, цей вид діяльності обов’язково має бути зазначений у її статуті та/або в ЄДР.

Водночас є ще один спосіб скористатися перевагами Дія Сіті і стати її резидентом.

Виділення ІТ-підрозділу в окрему ІТ-компанію

Підприємства, які мають у своєму складі великий ІТ-департамент/відділ чи штат ІТ-працівників, оформлених за трудовими договорами, можуть просто виділити своїх ІТ-спеціалістів в окрему юридичну особу. Така ІТ-компанія надаватиме підприємству ті ж самі ІТ-послуги, але вже як самостійна юрособа, а не структурний підрозділ.

Створену ІТ-компанію потрібно лише зареєструвати резидентом Дія Сіті, за необхідності обрати для неї особливий режим оподаткування (див. статтю «Податок на виведений капітал: не все так добре» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21) і працевлаштувати у ній ІТ-фахівців.

Тут наголосимо також про необхідність дотримуватися усіх інших критеріїв резидентства Дія Сіті. Окрім кваліфікованих видів діяльності, такими вимогами для повноцінних резидентів Дія Сіті є (ч. 1 ст. 5 Закону № 1667):

— розмір середньої місячної винагороди працівників та гіг-спеціалістів — не менше ніж гривневий еквівалент 1200 євро (див. статтю «Дія Сіті: визначаємо середньооблікову кількість спеціалістів та середню місячну винагороду» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21);

— середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юрособи — не менше 9 осіб;

— сума кваліфікованого доходу, отриманого за перших 3 повних календарних місяці резидентства в Дія Сіті та за кожен календарний рік — не менш як 90 % загального доходу;

— відсутні будь-які з обставин, передбачених ч. 2 ст. 5 Закону № 1667, — ті, що унеможливлюють перебування у рядах Дія Сіті.

Для стартапів, окрім належних видів діяльності, критеріями є (ч. 3 ст. 5 Закону № 1667, див. статтю «Стартап: проблеми оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2024, № 21):

— «молодість» юрособи («віком» до 2 років);

неперевищення розміру доходу за три контрольних роки (встановленого для групи 3 єдиного податку — 1167 МЗП) та

— зазначення у заяві щодо реєстрації у Дія Сіті саме як стартапу.

Про переваги і недоліки для ІТ-індустрії читайте у статті «Дія-сіті: ПЛЮСИ та мінуси» // «Податки & бухоблік», 2022, № 74 і див. роз’яснення ГУ ДПС у Рівненській обл. від 19.01.2023 та ЦМУ ДПС по роботі з ВПП від 10.02.2022. А про певні спрощення умов режиму Дія Сіті на час воєнного стану див. у статті «Воєнні послаблення для резидентів Дія Сіті» // «Податки & бухоблік», 2022, № 74.

Висновки

  • Різноманітність кваліфікованих видів діяльності, визначених ч. 4 ст. 5 Закону № 1667, дозволяє набути статусу резидента Дія Сіті не лише суто ІТ-компаніям.
  • За відповідних умов шанс потрапити до Дія Сіті мають, зокрема, заклади освіти в ІТ-галузі, цифрові платформи, рекламні агентства, виробники технологічних продуктів і безпілотників тощо.