Теми статей
Обрати теми

Послуги від нерезидента неплатнику ПДВ: як платити і звітувати?

Вишневський Михайло, податковий експерт
Сплачувати ПДВ з отриманих від нерезидентів послуг — обов’язок не тільки платників цього податку. За певних обставин навіть особи, які не зареєстровані як платники ПДВ, мають визначати податкові зобов’язання (ПЗ) і звітувати із цього податку. Давайте з’ясуємо, коли саме це буває!

Хто з неплатників прирівнюється до ПДВ-платників?

Нараховувати ПДВ повинні тільки ті особи, які отримують від нерезидента послуги, місцем постачання яких є митна територія України. Визначають місце постачання нерезидентських послуг за правилами ст. 186 ПКУ (див. статтю «Послуги у ЗЕД: як визначити місце постачання?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 37). Якщо ж послуги не належать до категорії послуг, визначених у пп. 186.2, 186.3 і 186.31 ПКУ, то місцем їх постачання відповідно до п. 186.4 ПКУ буде місце реєстрації їх постачальника. А оскільки постачальник послуг —нерезидент, то не буде ПДВ-об’єкта і, відповідно, за такою операцією не виникатиме наслідків з ПДВ (див. лист ДПСУ від 30.08.2022 № 1354/ІПК/99-00-21-03-02-06).

У випадку, коли місце постачання послуг, отриманих від нерезидента, розташоване на митній території України, саме отримувач послуг є відповідальним за нарахування та сплату ПДВ (пп. 180.2 і 208.1 ПКУ, п. 5 розд. І Порядку № 21*). Ба більше, цей отримувач прирівнюється до платника ПДВ для цілей застосування правил розд. V ПКУ щодо сплати ПДВ, стягнення податкового боргу та притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері оподаткування (пп. 180.3, 208.5 ПКУ).

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Стосується зазначене правило і юридичних осіб, і фізичних осіб — підприємців*

Це випливає з вимог п. 208.1 ПКУ, який говорить про правила оподаткування у разі постачання нерезидентом послуг на території України будь-якій особі-резиденту — суб’єкту господарювання. Податківці також зазначають, що обов’язок щодо сплати ПДВ покладається на фізичну особу — підприємця, яка не зареєстрована платником ПДВ та є отримувачем послуг, зокрема, з оренди нерухомості, що розташована на митній території України (див. БЗ 101.20).

* Є особливості щодо отримувачів електронних послуг (див. «Електронні послуги у ЗЕД» // «Податки & бухоблік», 2024, № 37).

База оподаткування і дата ПДВ-зобов’язань

ПЗ з ПДВ неплатник — отримувач нерезидентських послуг нараховує виходячи (п. 190.2 ПКУ):

— з договірної (контрактної) вартості таких послуг з урахуванням податків і зборів (за винятком ПДВ) — якщо послуги у нерезидента придбано;

— зі звичайної ціни послуг (без урахування ПДВ) — якщо послуги отримано від нерезидента безоплатно.

При цьому база оподаткування може також уключати податки і збори (зокрема, ПДВ), нараховані/сплачені нерезидентом у своїй країні у зв’язку з наданням послуг неплатнику-резиденту. За умови, що нерезидент уключає їх до договірної вартості наданих послуг (див. БЗ 101.20).

ПЗ з ПДВ при отриманні неплатником ПДВ послуг від нерезидента виникають на ту саму дату, що і для платника ПДВ

Тобто за правилом «першої події» (п. 187.8 ПКУ):

1) або на дату списання коштів з рахунку в банку на користь нерезидента в оплату послуг;

2) або на дату оформлення документа, що засвідчує факт надання послуг нерезидентом.

Саме на дату виникнення ПЗ (дату, що сталася раніше) договірну вартість (базу ПДВ-оподаткування) перераховують у гривні за курсом НБУ. І вже потім на цю перераховану у гривні базу оподаткування «зверху» нараховують ПДВ у загальному випадку за ставкою 20 % (п. 208.2 ПКУ).

Розрахунок ПЗ для неплатника

На відміну від платника ПДВ, неплатник на послуги, отримані від нерезидента, не складає податкові накладні (п. 208.4 ПКУ).

Яким же чином неплатник ПДВ — отримувач нерезидентських послуг має нарахувати і сплатити ПДВ?

Для цього неплатнику ПДВ доведеться подати спеціальний розрахунок ПЗ (F/J 0215524) (п. 208.4 ПКУ, п. 3 розд. І Порядку № 21). Форму такого розрахунку ПЗ затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (у редакції наказу Мінфіну від 01.03.2021 № 131).

Неплатник ПДВ подає розрахунок ПЗ фіскалам тільки у разі наявності операцій з постачання ПДВ-оподатковуваних послуг нерезидентами (п. 9 розд. ІІІ Порядку № 21). І тільки за той звітний (податковий) місяць, у якому такі послуги отримано від нерезидента (див. БЗ 101.20). Тобто порожній розрахунок ПЗ у ПДВ-періодах, коли неплатник не придбаває у нерезидентів ПДВ-оподатковувані послуги, подавати не потрібно.

Також зауважте: розрахунок ПЗ призначено виключно для нарахування ПЗ з ПДВ самим неплатником — отримувачем ПДВ-оподатковуваних послуг від нерезидента. Платники ПДВ, які в подальшому придбавають послуги у цього неплатника, відобразити ПК на підставі розрахунку ПЗ не можуть (див. лист ДФСУ від 11.02.2019 № 477/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Про власне заповнення розрахунку ПЗ Порядок № 21 говорить дуже мало (пп. 1 і 2 розд. VII Порядку № 21). Тому про заповнення конкретних полів і граф розрахунку ПЗ доводиться здебільшого здогадуватися із його форми, а також натяків, що містяться у роз’ясненнях податківців. Наведемо інформацію щодо деяких полів і граф розрахунку ПЗ, які можуть викликати запитання (див. таблицю нижче).

Заповнюємо розрахунок ПЗ неплатника ПДВ

Поле/графа розрахунку ПЗ

Опис

02

Звітний (податковий) період, за який подається

Наводять ПДВ-період, у якому в неплатника виникли ПЗ з ПДВ (дату ПДВ-зобов’язань визначають згідно з п. 187.8 ПКУ).

Розрахунок ПЗ складають за звітний період, який відповідає календарному місяцю. Відтак у цьому полі зазначають рік і місяць, у якому виникли ПДВ-зобов’язання

2

Нерезидент (постійне представництво нерезидента), не зареєстрований як платник податку

Зазначають найменування (П. І. Б.) нерезидента, від якого неплатник ПДВ отримав ПДВ-оподатковувані послуги. На наш погляд, у цій графі доцільно через кому також зазначити країну, в якій зареєстрований нерезидент

3, 4

Договір про надання робіт/послуг

Зазначають дату та номер договору, за яким неплатник придбаває у нерезидента ПДВ-оподатковувані послуги

5, 6

Акт виконаних робіт/послуг

Наводять дату номер і акта виконаних робіт / наданих послуг — документа, який засвідчує факт надання послуг нерезидентом.

Якщо першою ПДВ-подією була попередня оплата нерезиденту за послуги, ці графи не заповнюють

7

Обсяг отриманих робіт/послуг (без податку на додану вартість)

Зазначають обсяг отриманих від нерезидента послуг (без ПДВ) у гривневому еквіваленті договірної вартості, визначеному за курсом НБУ на дату першої події (пп. 187.8, 190.2 ПКУ)

8, 9

Нарахована сума податкових зобов’язань

Наводять суму ПДВ за ставкою 20 % (гр. 8) та/або за ставкою 7 % (гр. 9) у гривнях, нараховану неплатником на базу оподаткування — договірну вартість отриманих від нерезидента послуг

З розділу I «Розрахунок податкових зобов’язань за звітний (податковий) період» значення рядка «Усього до нарахування» розрахунку ПЗ відображається в обліку з цього податку контролюючим органом (п. 2 розд. VII Порядку № 21).

Подання розрахунку ПЗ і сплата ПДВ

Відповідно до п. 6 розд. I Порядку № 21 розрахунок ПЗ належить до податкової звітності з ПДВ. Тож, посилаючись на строки подання ПДВ-декларації (п. 203.1 ПКУ) і сплати ПЗ, відображених у ній (п. 203.2 ПКУ), податківці доходять висновку, що (див. БЗ 101.20):

не зареєстрований як платник ПДВ отримувач послуг має подати розрахунок ПЗ протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, в якому наявні операції з постачання послуг нерезидентами

Правило переносу строку подання, якщо останній день припадає на вихідний або святковий день, для розрахунку ПЗ теж працює (п. 49.20 ПКУ).

Нарахована у такому розрахунку ПЗ сума ПДВ підлягає сплаті до бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем зазначеного 20-денного строку.

А якщо отримувач нерезидентських послуг, не зареєстрований як платник ПДВ, не подасть розрахунок ПЗ і не сплатить ПДВ? Чим йому це загрожує?

Ще раз наголосимо: отримувач послуг від нерезидента — неплатник ПДВ прирівнюється до платника щодо сплати ПДВ, стягнення податкового боргу і притягнення до відповідальності (п. 208.5 ПКУ). Заразом розрахунок ПЗ належить до податкової ПДВ-звітності.

Відтак у разі неподання або несвоєчасно подання розрахунку ПЗ податківці накладуть штраф у розмірі, визначеному п. 120.1 ПКУ. Тобто — 340 грн, а при повторному порушенні протягом року — 1020 грн (див. БЗ 101.27, роз’яснення Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 22.01.2024).

Несвоєчасна сплата податку призводить до штрафу згідно зі ст. 124 ПКУ. Щодо розміру самого штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов’язання, то у загальному випадку він становить (п. 124.1 ПКУ):

5 % суми податкового боргу — при простроченні до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання;

10 % суми податкового боргу — якщо сплату прострочено більше ніж на 30 календарних днів.

Проте якщо податківці доведуть, що порушення строків сплати допущено навмисно, то штраф може скласти вже 25 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання (п. 124.2 ПКУ).

Крім того, за несвоєчасну сплату задекларованого ПДВ фіскали можуть нарахувати ще й пеню згідно зі ст. 129 ПКУ.

Якщо взагалі не подавати розрахунок ПЗ і не сплачувати ПДВ, тоді податківці самостійно донарахують ПЗ і застосують штраф за ст. 123 ПКУ. Розмір штрафу — 10 % від занижених ПЗ (п. 123.1 ПКУ). Але не виключено, що фіскали намагатимуться одразу застосувати штраф як за умисне порушення — у розмірі 25 % від занижених ПЗ (п. 123.2 ПКУ).

Проте під час ВС (з 01.08.2023) діє норма п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ: якщо платник сплатить донараховані податкові зобовʼязання за ППР протягом 30 календарних днів (без оскарження), то штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.

У будь-якому випадку краще не випробовувати долю…

Висновки

  • Неплатники ПДВ повинні сплачувати ПЗ у випадку, коли отримують послуги від нерезидента, місцем постачання яких є митна територія України.
  • Розрахунок ПЗ належить до ПДВ-звітності, яка подається у місячний строк, без декларації з ПДВ і тільки за той період, в якому неплатник отримував ПДВ-оподатковувані послуги від нерезидента.
  • У разі неподання або несвоєчасно подання розрахунку ПЗ податківці застосують штраф у розмірі, визначеному п. 120.1 ПКУ, — 340 грн, а при повторному порушенні — 1020 грн.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі