Хто з неплатників прирівнюється до ПДВ-платників?
Нараховувати ПДВ повинні тільки ті особи, які отримують від нерезидента послуги, місцем постачання яких є митна територія України. Визначають місце постачання нерезидентських послуг за правилами ст. 186 ПКУ (див. статтю «Послуги у ЗЕД: як визначити місце постачання?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 37). Якщо ж послуги не належать до категорії послуг, визначених у пп. 186.2, 186.3 і 186.31 ПКУ, то місцем їх постачання відповідно до п. 186.4 ПКУ буде місце реєстрації їх постачальника. А оскільки постачальник послуг —нерезидент, то не буде ПДВ-об’єкта і, відповідно, за такою операцією не виникатиме наслідків з ПДВ (див. лист ДПСУ від 30.08.2022 № 1354/ІПК/99-00-21-03-02-06).
У випадку, коли місце постачання послуг, отриманих від нерезидента, розташоване на митній території України, саме отримувач послуг є відповідальним за нарахування та сплату ПДВ (пп. 180.2 і 208.1 ПКУ, п. 5 розд. І Порядку № 21*). Ба більше, цей отримувач прирівнюється до платника ПДВ для цілей застосування правил розд. V ПКУ щодо сплати ПДВ, стягнення податкового боргу та притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері оподаткування (пп. 180.3, 208.5 ПКУ).
Стосується зазначене правило і юридичних осіб, і фізичних осіб — підприємців*
Це випливає з вимог п. 208.1 ПКУ, який говорить про правила оподаткування у разі постачання нерезидентом послуг на території України будь-якій особі-резиденту — суб’єкту господарювання. Податківці також зазначають, що обов’язок щодо сплати ПДВ покладається на фізичну особу — підприємця, яка не зареєстрована платником ПДВ та є отримувачем послуг, зокрема, з оренди нерухомості, що розташована на митній території України (див. БЗ 101.20).
* Є особливості щодо отримувачів електронних послуг (див. «Електронні послуги у ЗЕД» // «Податки & бухоблік», 2024, № 37).
База оподаткування і дата ПДВ-зобов’язань
ПЗ з ПДВ неплатник — отримувач нерезидентських послуг нараховує виходячи (п. 190.2 ПКУ):
— з договірної (контрактної) вартості таких послуг з урахуванням податків і зборів (за винятком ПДВ) — якщо послуги у нерезидента придбано;
— зі звичайної ціни послуг (без урахування ПДВ) — якщо послуги отримано від нерезидента безоплатно.
При цьому база оподаткування може також уключати податки і збори (зокрема, ПДВ), нараховані/сплачені нерезидентом у своїй країні у зв’язку з наданням послуг неплатнику-резиденту. За умови, що нерезидент уключає їх до договірної вартості наданих послуг (див. БЗ 101.20).
ПЗ з ПДВ при отриманні неплатником ПДВ послуг від нерезидента виникають на ту саму дату, що і для платника ПДВ
Тобто за правилом «першої події» (п. 187.8 ПКУ):
1) або на дату списання коштів з рахунку в банку на користь нерезидента в оплату послуг;
2) або на дату оформлення документа, що засвідчує факт надання послуг нерезидентом.
Саме на дату виникнення ПЗ (дату, що сталася раніше) договірну вартість (базу ПДВ-оподаткування) перераховують у гривні за курсом НБУ. І вже потім на цю перераховану у гривні базу оподаткування «зверху» нараховують ПДВ у загальному випадку за ставкою 20 % (п. 208.2 ПКУ).
Розрахунок ПЗ для неплатника
На відміну від платника ПДВ, неплатник на послуги, отримані від нерезидента, не складає податкові накладні (п. 208.4 ПКУ).
Яким же чином неплатник ПДВ — отримувач нерезидентських послуг має нарахувати і сплатити ПДВ?
Для цього неплатнику ПДВ доведеться подати спеціальний розрахунок ПЗ (F/J 0215524) (п. 208.4 ПКУ, п. 3 розд. І Порядку № 21). Форму такого розрахунку ПЗ затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (у редакції наказу Мінфіну від 01.03.2021 № 131).
Неплатник ПДВ подає розрахунок ПЗ фіскалам тільки у разі наявності операцій з постачання ПДВ-оподатковуваних послуг нерезидентами (п. 9 розд. ІІІ Порядку № 21). І тільки за той звітний (податковий) місяць, у якому такі послуги отримано від нерезидента (див. БЗ 101.20). Тобто порожній розрахунок ПЗ у ПДВ-періодах, коли неплатник не придбаває у нерезидентів ПДВ-оподатковувані послуги, подавати не потрібно.
Також зауважте: розрахунок ПЗ призначено виключно для нарахування ПЗ з ПДВ самим неплатником — отримувачем ПДВ-оподатковуваних послуг від нерезидента. Платники ПДВ, які в подальшому придбавають послуги у цього неплатника, відобразити ПК на підставі розрахунку ПЗ не можуть (див. лист ДФСУ від 11.02.2019 № 477/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).
Про власне заповнення розрахунку ПЗ Порядок № 21 говорить дуже мало (пп. 1 і 2 розд. VII Порядку № 21). Тому про заповнення конкретних полів і граф розрахунку ПЗ доводиться здебільшого здогадуватися із його форми, а також натяків, що містяться у роз’ясненнях податківців. Наведемо інформацію щодо деяких полів і граф розрахунку ПЗ, які можуть викликати запитання (див. таблицю нижче).
Заповнюємо розрахунок ПЗ неплатника ПДВ
Поле/графа розрахунку ПЗ | Опис |
02 | Звітний (податковий) період, за який подається |
Наводять ПДВ-період, у якому в неплатника виникли ПЗ з ПДВ (дату ПДВ-зобов’язань визначають згідно з п. 187.8 ПКУ). Розрахунок ПЗ складають за звітний період, який відповідає календарному місяцю. Відтак у цьому полі зазначають рік і місяць, у якому виникли ПДВ-зобов’язання | |
2 | Нерезидент (постійне представництво нерезидента), не зареєстрований як платник податку |
Зазначають найменування (П. І. Б.) нерезидента, від якого неплатник ПДВ отримав ПДВ-оподатковувані послуги. На наш погляд, у цій графі доцільно через кому також зазначити країну, в якій зареєстрований нерезидент | |
3, 4 | Договір про надання робіт/послуг |
Зазначають дату та номер договору, за яким неплатник придбаває у нерезидента ПДВ-оподатковувані послуги | |
5, 6 | Акт виконаних робіт/послуг |
Наводять дату номер і акта виконаних робіт / наданих послуг — документа, який засвідчує факт надання послуг нерезидентом. Якщо першою ПДВ-подією була попередня оплата нерезиденту за послуги, ці графи не заповнюють | |
7 | Обсяг отриманих робіт/послуг (без податку на додану вартість) |
Зазначають обсяг отриманих від нерезидента послуг (без ПДВ) у гривневому еквіваленті договірної вартості, визначеному за курсом НБУ на дату першої події (пп. 187.8, 190.2 ПКУ) | |
8, 9 | Нарахована сума податкових зобов’язань |
Наводять суму ПДВ за ставкою 20 % (гр. 8) та/або за ставкою 7 % (гр. 9) у гривнях, нараховану неплатником на базу оподаткування — договірну вартість отриманих від нерезидента послуг |
З розділу I «Розрахунок податкових зобов’язань за звітний (податковий) період» значення рядка «Усього до нарахування» розрахунку ПЗ відображається в обліку з цього податку контролюючим органом (п. 2 розд. VII Порядку № 21).
Подання розрахунку ПЗ і сплата ПДВ
Відповідно до п. 6 розд. I Порядку № 21 розрахунок ПЗ належить до податкової звітності з ПДВ. Тож, посилаючись на строки подання ПДВ-декларації (п. 203.1 ПКУ) і сплати ПЗ, відображених у ній (п. 203.2 ПКУ), податківці доходять висновку, що (див. БЗ 101.20):
не зареєстрований як платник ПДВ отримувач послуг має подати розрахунок ПЗ протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, в якому наявні операції з постачання послуг нерезидентами
Правило переносу строку подання, якщо останній день припадає на вихідний або святковий день, для розрахунку ПЗ теж працює (п. 49.20 ПКУ).
Нарахована у такому розрахунку ПЗ сума ПДВ підлягає сплаті до бюджету протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем зазначеного 20-денного строку.
А якщо отримувач нерезидентських послуг, не зареєстрований як платник ПДВ, не подасть розрахунок ПЗ і не сплатить ПДВ? Чим йому це загрожує?
Ще раз наголосимо: отримувач послуг від нерезидента — неплатник ПДВ прирівнюється до платника щодо сплати ПДВ, стягнення податкового боргу і притягнення до відповідальності (п. 208.5 ПКУ). Заразом розрахунок ПЗ належить до податкової ПДВ-звітності.
Відтак у разі неподання або несвоєчасно подання розрахунку ПЗ податківці накладуть штраф у розмірі, визначеному п. 120.1 ПКУ. Тобто — 340 грн, а при повторному порушенні протягом року — 1020 грн (див. БЗ 101.27, роз’яснення Південного МУ ДПС по роботі з ВПП від 22.01.2024).
Несвоєчасна сплата податку призводить до штрафу згідно зі ст. 124 ПКУ. Щодо розміру самого штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов’язання, то у загальному випадку він становить (п. 124.1 ПКУ):
— 5 % суми податкового боргу — при простроченні до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання;
— 10 % суми податкового боргу — якщо сплату прострочено більше ніж на 30 календарних днів.
Проте якщо податківці доведуть, що порушення строків сплати допущено навмисно, то штраф може скласти вже 25 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання (п. 124.2 ПКУ).
Крім того, за несвоєчасну сплату задекларованого ПДВ фіскали можуть нарахувати ще й пеню згідно зі ст. 129 ПКУ.
Якщо взагалі не подавати розрахунок ПЗ і не сплачувати ПДВ, тоді податківці самостійно донарахують ПЗ і застосують штраф за ст. 123 ПКУ. Розмір штрафу — 10 % від занижених ПЗ (п. 123.1 ПКУ). Але не виключено, що фіскали намагатимуться одразу застосувати штраф як за умисне порушення — у розмірі 25 % від занижених ПЗ (п. 123.2 ПКУ).
Проте під час ВС (з 01.08.2023) діє норма п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ: якщо платник сплатить донараховані податкові зобовʼязання за ППР протягом 30 календарних днів (без оскарження), то штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
У будь-якому випадку краще не випробовувати долю…
Висновки
- Неплатники ПДВ повинні сплачувати ПЗ у випадку, коли отримують послуги від нерезидента, місцем постачання яких є митна територія України.
- Розрахунок ПЗ належить до ПДВ-звітності, яка подається у місячний строк, без декларації з ПДВ і тільки за той період, в якому неплатник отримував ПДВ-оподатковувані послуги від нерезидента.
- У разі неподання або несвоєчасно подання розрахунку ПЗ податківці застосують штраф у розмірі, визначеному п. 120.1 ПКУ, — 340 грн, а при повторному порушенні — 1020 грн.