Героями нашої статті будуть Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі — Порядок № 76) та три постанови КМУ, а саме:
— постанова КМУ «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації» від 07.05.2024 № 516 (далі — постанова № 516), яка набрала чинності 11.05.2024;
— постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76» від 08.05.2024 № 520 (далі — постанова № 520). Вона чинна з 10.05.2024;
— постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану» від 14.05.2024 № 555 (далі — постанова № 555). Ця постанова запрацювала з 17.05.2024.
Продовження строку відстрочки
КМУ постановою № 516 продовжив на 1 місяць строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, які були (1) надані відповідними рішеннями Мінекономіки згідно Порядком № 76 та (2) не закінчилися станом на 07.05.2024.
Продовження діє автоматично. Ніяких додаткових рішень щодо продовження відстрочки за такими випадками Мінекономіки приймати не буде
Про це міністерство проінформувало в листі від 14.05.2024 № 2704-20/35460-03. Там же відомство навело приклад, як слід обчислювати строк продовження. Наведемо його й ми.
Якщо у працівників строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, наданої рішенням Мінекономіки, закінчується 17.05.2024, то згідно з постановою № 516 строк її дії автоматично продовжується на один місяць, тобто до 17.06.2024.
Зміна повноважень
Постановою № 520 «бронювальні» повноваження Генштабу ЗСУ були передані Міноборони. Тож з 10.05.2024 саме Міноборони:
— погоджує списки військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (крім військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки);
— подає погоджені списки до Мінекономіки;
— доводить рішення Мінекономіки про бронювання до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) (відповідного підрозділу Центрального управління та/або регіональних органів СБУ, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки).
Ураховуючи такі зміни, Мінекономіки в листі від 14.05.2024 № 2704-20/35461-03 зазначило, що прийматиме рішення про бронювання військовозобов’язаних виключно за результатами перевірки списків щодо повноти їх заповнення, наявності обґрунтувань та погодження Міноборони (СБУ, Службою зовнішньої розвідки).
Бронювання окремими категоріями підприємств
КМУ конкретизував в Порядку № 76, що підприємства, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, необхідні для забезпечення потреб:
— ЗСУ, подають списки військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, до Міноборони;
— інших військових формувань, — до Мінцифри.
Зверніть увагу, що з 17.05.2024 військовозобов’язані працівники згаданих вище підприємств, що визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності (абзац сьомий п. 7 Порядку № 76). Крім того, до таких підприємств не застосовується обмеження щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню (оновлений абзац дев’ятий п. 7 Порядку № 76).
Також починаючи з 17.05.2024 підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності:
1) працівники підрядних організацій підприємств паливно-енергетичного комплексу, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або постачання обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на забезпечення безперебійного функціонування Об’єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період, перелік яких затверджується Міненерго;
2) працівники підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, та їх підрядних організацій, які здійснюють будівництво, ремонт та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, у тому числі когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання в особливий період, перелік яких затверджується Мінінфраструктури;
3) технічні працівники, включені наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та здійснюють роботи з аварійного відновлення мереж електронних комунікацій на територіях Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, які визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації.
До підприємств, перелічених вище в пп. 1 та 2, не застосовуються обмеження щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню.
А ось технічні працівники, про яких ідеться в п. 3, не зараховуються до кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню в межах 50 % кількості військовозобов’язаних підприємства.
Висновки
- КМУ продовжив на 1 місяць строки дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані відповідними рішеннями Мінекономіки згідно з Порядком № 76 та не закінчилися станом на 07.05.2024.
- «Бронювальні» повноваження за Порядком № 76, які були покладені на Генштаб ЗСУ, передані Міноборони.
- Доповнено Порядок № 76 нормами, які визначають особливості бронювання працівників окремих підприємств, зокрема підрядних організацій підприємств паливно-енергетичного комплексу, підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, та їх підрядних організацій тощо.