Теми статей
Обрати теми

Призов на військову службу під час мобілізації: дії роботодавця

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Чи ви чули/читали новину про те, що за неявку працівника до ТЦК буде відповідати роботодавець? Правдива ця новина чи ні? Цікаво знати відповідь? Тоді приєднуйтесь до розмови. Відповімо на ці запитання та розглянемо, яку роль КМУ відвів роботодавцям у процесі здійснення призову на військову службу під час мобілізації.

Порушником спокою роботодавців стали оновлені положення абзацу сьомого ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII (далі — Закон № 3543). Зазначеною нормою Закону встановлено обов’язок підприємств забезпечувати своєчасне оповіщення і прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, на збірні пункти шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів.

Один з членів Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки в інтерв’ю наведену норму потрактував так: роботодавці зобов’язані забезпечити доставку працівників до ТЦК. Якщо ж працівник не з’явився — на посадову особу роботодавця «прилітає» адмінштраф.

Круто?! Не те слово. Але чи відповідає це дійсності? Шукаємо відповідь у Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженому постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі — Порядок № 560), який набрав чинності з 18.05.2024.

Обов’язки роботодавців

Обов’язки підприємств щодо проведення заходів мобілізації чи виклику резервістів та військовозобов’язаних до ТЦК прописані в п. 13 Порядку № 560. У ньому зафіксовано порядок дій керівника підприємства, який отримав розпорядження про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних до ТЦК. Озвучимо, що повинен зробити керівник.

Крок 1. Видати наказ про проведення оповіщення резервістів та військовозобов’язаних. У ньому повинно бути зазначено:

— підставу та мету його видання;

— перелік осіб, які підлягають оповіщенню;

— дату, час та місце їх прибуття;

— способи доставки до ТЦК;

— осіб, відповідальних за оповіщення;

— порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов’язаних;

— інші питання.

Крок 2. Організувати через відповідальних осіб, визначених наказом, оповіщення шляхом вручення повісток під особистий підпис працівників. Форма повістки, яка містить розписку особи про оповіщення, наведена в додатку 1 до Порядку № 560.

Зверніть увагу, що

відповідальні особи мають право вручати повістки на території підприємства та в місцях виконання працівниками робіт (обов’язків) у робочий час таких працівників

Крок 3. Організувати на підприємстві інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації.

Крок 4. Забезпечити прибуття до ТЦК (або військових частин) резервістів та військовозобов’язаних шляхом:

їх перевезення від підприємства до пунктів збору ТЦК чи військових частин;

або

увільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦК, та у разі потреби часу на зворотній шлях.

Крім наведених вище кроків,

про результати оповіщення та виконання працівниками вимог законодавства керівник підприємства зобов’язаний у триденний строк письмово повідомити ТЦК

А ще він також зобов’язаний невідкладно інформувати ТЦК про працівників, які:

відмовилися від отримання повісток;

— написали заяви про звільнення.

Проблемні питання

Доставка до ТЦК. Як бачите (див. крок 4), Порядок № 560 не вимагає від роботодавця за будь-яку ціну привезти працівника до ТЦК. Навпаки, він дає альтернативу: не можеш (не хочеш) організувати перевезення, тоді просто увільни від роботи на час, який знадобиться працівнику на дорогу та ТЦК. До речі, увільнити працівника на цей же час слід і у випадку організованої доставки транспортом роботодавця.

Якщо підприємство виконало всі вимоги, перелічені вище, а працівник до ТЦК так і не дійшов, вини роботодавця в цьому немає

Відповідно й до адміністративної відповідальності за порушення працівником мобілізаційного законодавства посадові особи такого підприємства притягуватися не повинні.

Відмова від повістки. Якщо працівник відмовляється від отримання повістки, то діємо так: (1) зачитуємо йому її зміст та (2) складаємо акт відмови від отримання повістки. Вважаємо, використовувати потрібно форму акта, що наведена у додатку 2 до Порядку № 560.

Чи потрібно проводити фото- і відеофіксацію цього дійства? Ні, не потрібно. Відповідно до п. 40 Порядку № 560 фото- і відеофіксація під час вручення повісток проводиться представниками ТЦК або поліцейським.

Про відмову працівника отримати повістку невідкладно інформуємо ТЦК.

Відсутні працівники. Порядок № 560 не містить положень, які б установлювали, як діяти роботодавцю, якщо під час вручення повісток окремі працівники відсутні у зв’язку з відпусткою, хворобою чи про яких нічого не відомо (в табелі обліку використання робочого часу — неявки з нез’ясованих причин). Він розглядає 2 можливі варіанти: або працівник отримує повістку під підпис, або відмовляється.

Водночас паралельно з Порядком № 560 працює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок № 1487). Він також є обов’язковим для роботодавця. І тут маємо проблему. Кожен зі згаданих документів встановлює свій порядок дій роботодавця у випадку виклику працівників до ТЦК (див. п. 13 Порядку № 560 та п. 47 Порядку № 1487).

У загальній масі дії, які вимагаються від роботодавця кожним із порядків, збігаються. Але є й відмінності.

Так, абзац другий п. 13 Порядку № 560 просто зобов’язує видати наказ про оповіщення військовозобов’язаних та резервістів (див. вище). У свою чергу, в абзаці другому п. 47 Порядку № 1487 визначено, що у випадку отримання розпорядження ТЦК роботодавець зобов’язаний не тільки видати наказ (розпорядження) про оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, а й довести його до відома таких осіб:

— під особистий підпис;

рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення у частині, що стосується прибуття працівників до відповідного ТЦК, — у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні.

Після цього у триденний строк слід надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення до відповідного ТЦК.

А тепер запитання: якщо роботодавець направить такі листи відсутнім працівникам, чи виконає він вимоги Порядку № 560 щодо оповіщення? Відповідь — ні. Річ у тім, що Порядок № 1487 під оповіщенням розуміє доведення тексту наказу до працівника. Саме тому він вимагає або підпис, що підтверджує ознайомлення з наказом, або направлення витягу з наказу поштою. Натомість

Порядок № 560 говорить, що оповіщення працівника відбувається шляхом вручення повістки під його особистий підпис

Це єдиний можливий варіант оповіщення для роботодавця, визначений п. 13 Порядку № 560.

Тож, на наш погляд, єдине, що залишається роботодавцеві, — просто проінформувати ТЦК про неможливість вручення повісток з наданням копій документів, які підтверджують відсутність працівників у зв’язку з відпустками, тимчасовою непрацездатністю, неявками.

Та чи достатньо цього буде для ТЦК? Дуже хочеться отримати офіційні роз’яснення з цього питання.

Також не завадять роз’яснення щодо того, в яких випадках у разі отримання розпорядження про оповіщення роботодавець має діяти відповідно до п. 47 Порядку № 1487, а в яких відповідно до п. 13 Порядку № 560.

Посвідчення. Пунктом 31 Порядку № 560 визначено, що повістки мають право вручати представники підприємств. Це ті самі особи, відповідальні за оповіщення, яких керівник визначає наказом.

Як зазначено у згаданій нормі, цей наказ є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. У загальному випадку видається воно головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) та засвідчується його особистим підписом і відбитком гербової печатки. Дійсне це посвідчення у разі пред’явлення паспорта громадянина.

Тож за формального прочитання Порядку № 560 виходить, що після видання наказу, в якому визначено уповноважених на оповіщення осіб, такі особи повинні швиденько збігати й отримати посвідчення.

Навіщо воно потрібне у випадку, коли на підприємстві одні працівники (уповноважені наказом керівника підприємства) оповіщають інших працівників (військовозобов’язаних та резервістів), тобто своїх колег по роботі? Важко сказати. Може офіційні органи щось роз’яснять?

Висновки

  • Порядок дій керівника підприємства, який отримав розпорядження про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних до ТЦК, прописано в п. 13 Порядку № 560.
  • Оповіщення працівника про виклик до ТЦК відбувається шляхом вручення повістки під його особистий підпис. Якщо працівник відмовляється від отримання повістки, то зачитуємо йому її зміст та складаємо акт відмови від отримання повістки.
  • Про результати оповіщення та виконання працівниками вимог мобілізаційного законодавства керівник підприємства зобов’язаний у триденний строк письмово повідомити ТЦК.
  • Підприємство виконає обов’язок з забезпечення прибуття працівників до ТЦК (військових частин), якщо або перевезе їх від підприємства до пунктів збору, або просто увільнить їх від виконання обов’язків з урахуванням часу на дорогу. Вибір за підприємством.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі