04.11.2024
Розпочнемо з того, що звітуючи за жовтень 2024 року, платник ПДВ має використовувати оновлену наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400 форму декларації з ПДВ. Одним із нововведень цієї форми було об’єднання в один двох додатків (див. «Податкова накладна та декларація з ПДВ: оновлено форми» // «Податки & бухоблік», 2024, № 74, а також «Декларація з ПДВ: загальні правила складання і подання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 89). Таке об’єднання привело до зміни нумерації додатків до декларації з ПДВ, а саме відтепер додаток, який використовували для повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у СЕА ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника має номер 3 (Д3), а не 4 (Д4), як було до цього.
Сама ж форма додатка не зазнала змін. Але щоб питання з його заповненням не виникало, сьогодні пригадаємо основні правила заповнення цього додатка.
І розпочнемо з того, що додаток Д3 до декларації з ПДВ подається в трьох випадках:
1) платник ПДВ має намір заявити бюджетне відшкодування (БВ), розраховане в додатку Д2. У цьому випадку у додатку слід заповнити тільки поля «а», «б» і таблицю 1;
2) платник ПДВ має намір повернути зайві гроші на електронному ПДВ-рахунку на свій рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг або спрямувати їх в рахунок сплатити боргу з інших податків. У цьому випадку заповнюють у додатку Д3 таблиці 2, 3;
3) платник ПДВ передає чи отримує ліміт при реорганізації. У цьому випадку заповнюєте у додатку Д3 таблиці 4 і 5.
Коли платник ПДВ заявляє бюджетне відшкодування, то перш за все слід спочатку
заповнити ряд. 20.2 розд. ІІІ самої декларації з ПДВ та додаток Д2
Адже саме там, а не в додатку Д3 відбувається розрахунок бюджетного відшкодування. Про те, як заповнювати ряд. 20.2 ПДВ-декларації та додаток Д2, читайте у «Додаток 2 (Д2)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 89 (ср. ).
Якщо ці дії уже зроблені, то приступаєте до заповнення першої частини додатка Д3. А саме до визначення способу, у який платник ПДВ збирається отримати розраховане бюджетне відшкодування.
У платника ПДВ є два способи отримання бюджетного відшкодування:
— грошовими коштами на свій рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг. Яку суму БВ платник ПДВ має намір отримати коштами, потрібно було відобразити у ряд. 20.2.1 розд. ІІІ декларації з ПДВ і продублювати у полі «а» додатка Д3. У цьому полі платник має вказати цифрами суму БВ, а також реквізити рахунку і найменування банку / небанківського надавача платіжних послуг, куди має бути отримано відшкодування. Якщо реквізити рахунку до дати виплати заявленого БВ зміняться, то нові реквізити зазначаємо в рядках нижче;
— негрошовим способом, а саме шляхом зарахування БВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до держбюджету. Яку суму БВ платник ПДВ має намір використати в оплату податкового боргу, відображено у ряд. 20.2.2 розд. ІІІ декларації з ПДВ, а конкретно, які грошові зобов’язання або податковий борг хоче погасити платник ПДВ за рахунок БВ, відображають у таблиці 1 в полі «б» додатка Д3.
У цій таблиці платник ПДВ має зазначити, в рахунок яких платежів і в якій сумі слід зарахувати бюджетне відшкодування. Причому варто пам’ятати, що у розпорядженні платника ПДВ є тільки сума БВ, відображена у ряд. 20.2.2 ПДВ-декларації. Тому показник, що буде відображений у гр. 4 ряд. «Усього» таблиці 1 Д3, має дорівнювати даним показника ряд. 20.2.2 декларації.
До відома! Платник ПДВ має повне право змінювати напрям використання узгодженого БВ. Так, наприклад, якщо платник ПДВ забажає, то він може змінити негрошовий спосіб отримання БВ на грошовий. Для цього потрібно подати уточнюючий розрахунок (п. 200.12 ПКУ, п. 4 розд. IV Порядку № 21).
Також, як було сказано вище, платник ПДВ має повне право змінити рахунок, на який йому буде перераховано заявлене БВ. Щоб провести таку заміну, йому достатньо після заповнення додатка 3 (а до звітних періодів за жовтень 2024 — додаток 4) при поданні наступної декларації з ПДВ заповнити у полі «б» розділ «Відомості щодо зміни реквізитів рахунку платника податків*» і вказати реквізити нового рахунку, на який варто перекинути заявлене і погоджене бюджетне відшкодування.
Якщо у платника ПДВ накопичилися на електронному ПДВ-рахунку кошти, то щоб їх повернути на свій поточний рахунок, йому також потрібно скористатися додатком Д3.
Повертати зі свого електронного ПДВ-рахунку можна тільки зайву суму коштів.
Таке повернення можна здійснити на рахунок платника у банку чи у небанківського надавача платіжних послуг
Причому щоб визначити, чи є на електронному ПДВ-рахунку платника зайві кошти, потрібно виконати умови з пп. 2001.5, 2001.6 ПКУ. А саме потрібно, щоб:
— на дату подання ПДВ-декларації сума коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ перевищувала суму податкового боргу з ПДВ та суму узгоджених податкових зобов’язань, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності;
— було достатньо реєстраційного ліміту. А саме розмір реєстраційного ліміту має бути не меншим за суму, яку платник ПДВ має намір повернути з електронного ПДВ-рахунку. Бо в результаті повернення зайвих коштів з ПДВ-рахунку буде зменшено реєстраційний ліміт платника. А зменшення загальної суми на електронному ПДВ-рахунку (показник ΣПопРах у формулі) не повинно призводити до формування від’ємного значення ліміту (п. 23 Порядку № 569*).
* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою Кабміну від 16.10.2014 № 569.
З урахуванням цих вимог і варто заповнювати таблицю 2 цього додатка.
Графа | Опис граф таблиці 2 додатка Д3 |
1 | Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на момент подання декларації |
Тут відображають загальну суму коштів на ПДВ-рахунку, яка рахується на момент подання декларації з ПДВ. Розмір такої суми можна довідатися, направивши «Запит» за формою J/F1302301 і отримавши «Витяг» за формою J/F1402301, або беремо інформацію з електронного кабінету платника податків (п. 421.2 ПКУ) | |
2 | Сума узгоджених податкових зобов’язань з податку поточного звітного періоду (рядок 18 декларації) |
Вказуєте дані із ряд. 18 декларації з ПДВ поточного періоду (з якою подається додаток Д3) | |
3 | Сума податкового боргу з податку на момент подання декларації |
Зазначаєте суму податкового боргу з ПДВ на момент подання декларації (за його наявності). Щоб дізнатися суму боргу, слід або подати фіскалам «Запит» за формою J/F1300207 і отримати «Витяг» за формою J/F1400207, або заглянути до електронного кабінету (п. 421.2 ПКУ). Суму податкового боргу, яка буде погашена, зазначаємо цифрами під таблицею 3 цього додатка. Така сума не повинна перевищувати отримане значення з гр. 3 «Відомості щодо суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету» табл. 2 | |
4 | Сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що може бути перерахована на поточний рахунок платника (графа 1 - графа 2 - графа 3) |
Для того щоб визначити суму, яку можна повернути з електронного ПДВ-рахунку, слід скористатися формулою, наведеною у назві цієї графи. Якщо буде отримано позитивне значення, то тільки в межах цього значення платник може повернути гроші на поточний рахунок |
Якщо в результаті заповнення табл. 2 у графі 4 фігуруватиме позитивне значення (тобто значитиметься зайва сума коштів), то щоб її повернути на свій рахунок із ПДВ-рахунку, потрібно заповнити таблицю 3. У цій таблиці слід просто навести:
— у гр. 1 цифрами суму коштів в межах визначеної у гр. 4 табл. 2 додатка Д3, яку платник ПДВ має намір повернути з електронного ПДВ рахунку;
— у гр. 2 та 3 вказати найменування банку / небанківського надавача платіжних послуг та реквізити рахунку, відкритого у них, на який платник ПДВ має намір повернути гроші.
Звертаємо увагу! На суму коштів, заявлених до повернення на поточний рахунок, зменшиться регліміт через ΣПопРах (п. 2001.6 ПКУ) відразу за фактом подання додатка Д3, а не за фактом повернення грошей (БЗ 101.17). Хоча якщо гроші так і не повернуть, ліміт повинні відновити (п. 21 Порядку № 569).
Також додаток Д3 використовують у випадку, коли слід передати правонаступникові / правонаступникам реєстраційний ліміт при реорганізації платника ПДВ. Нагадаємо, що така передача / отримання реєстраційного ліміту відбувається за правилами, що містяться у п. 2001.3 ПКУ. Якщо відбувається передача ліміту, то у правонаступників він збільшується через показник ΣНакл.
Щоб передати ліміт, потрібно заповнити таблицю 4 чи 5 додатка Д3 до декларації з ПДВ. А саме
1) підприємству, що реорганізується (яке передає ліміт), щоб передати ліміт правонаступникові / правонаступникам, слід заповнити таблицю 4 додатка Д3. Така таблиця заповнюється підприємством, що реорганізується, при поданні декларації за останній звітний період. У ній підприємство, що реорганізується, вказує індивідуальні податкові номери правонаступників, суму ліміту, яку передає правонаступнику згідно з часткою, зазначеною в передавальному акті / розподільчому балансі, а також зазначається дата і номер передавального акта / розподільчого балансу;
2) підприємству — правонаступнику (тому, яке отримує ліміт), щоб отримати ліміт від підприємства, яке реорганізується, слід заповнити таблицю 5 додатка Д3. Воно має заповнювати цю таблицю тільки у разі підтвердження податківцями за результатами документальної перевірки суми переданого ліміту. Період, в якому слід заповнити таку таблицю, вибирає сам правонаступник. Головне, щоб він був після такого підтвердження (п. 13 розд. III Порядку № 21).
Причому сума отриманого ліміту до рядків декларації не переноситься, а враховується у формулі ліміту після подання правонаступником декларації з додатком Д3, у якій заповнено таблицю 5.