18.11.2024
На сьогодні є ціла низка ФОП, які звільнені від сплати ЄСВ за себе. Детальний їх перелік шукайте у статтях «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82, «ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5. Ми ж сьогодні поговоримо тільки про одну їх категорію, а саме про ФОП-пенсіонерів.
Із цієї когорти ФОП звільнення від ЄСВ за себе отримують тільки підприємці, які отримують пенсію за віком чи за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058*, та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Це передбачено ч. 4 ст. 4 Закону № 2464**.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
До відома! Перелічені особи мають отримувати саме українську пенсію. Якщо пенсія виплачується відповідно до законодавства іншої країни, то сплачувати ЄСВ за себе необхідно. На цьому акцентують увагу податківці у БЗ 201.04.02.
Також варто сказати декілька слів про ФОП, які отримують пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Так от, сама по собі ця пенсія не звільняє ФОП від сплати ЄСВ за себе. Виняток становить тільки випадок, коли ФОП досяг пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, але вирішив отримувати не пенсію за віком, а пенсію по втраті годувальника. У цьому випадку такий ФОП-пенсіонер, навіть не зважаючи на те, що отримує не пенсію за віком, також звільняється від сплати ЄСВ за себе (див. постанову ВС від 10.04.2019 у справі № 814/779/17).
Виходячи з вищенаведеного робимо висновок, що ФОП-пенсіонер:
1) отримує своє звільнення від сплати ЄСВ за себе за сам статус пенсіонера. Але мова йде не про отримання цього статусу з будь-якої підстави, а тільки з однієї із підстав, перелічених вище;
2) звільнення від сплати ЄСВ за себе поширюється на ФОП-пенсіонерів незалежно від того, на якій території України вони зареєстровані. Тобто звільнення правомірне як для тих ФОП, які родом із зони бойових дій (можливих та активних) чи окупації, так і з інших територій України;
3) звільнення від ЄСВ діє незалежно від того, на якій системі оподаткування перебуває ФОП, і від того, чи отримує він дохід або чистий прибуток від здійснення своєї діяльності, чи такого немає.
На ФОП-пенсіонерів починає поширюватися звільнення від сплати ЄСВ з наступного місяця після набуття такого статусу
За місяць, в якому ФОП набули право на пенсію, яка звільняє від сплати ЄСВ за себе, сплачується ЄСВ за загальними правилами (БЗ 201.04).
Водночас той факт, що ФОП став пенсіонером і отримав звільнення від сплати ЄСВ за себе, ще не говорить, що він не має права взагалі платити ЄСВ за себе. Це робити такі ФОП-пенсіонери можуть, але виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону № 2464).
У запитанні читача не говориться, що після того як він став пенсіонером, то виявив бажання стати платником ЄСВ на умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Адже якби він виявив таке бажання, то питання щодо повернення сум сплачених ЄСВ у нього не виникало б. Тому будемо виходити з того, що такого бажання ФОП-пенсіонер не виявляв.
Водночас якщо ФОП продовжував сплачувати ЄСВ у статусі пенсіонера, то це може свідчити про те, що він таки прийняв рішення добровільно сплачувати ЄСВ.
Адже, як стверджують податківці (БЗ 201.05),
у ФОП, які є пенсіонерами, відсутня необхідність укладати договори про добровільну сплату ЄСВ у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування
Аргументують вони це тим, що про таку необхідність не говориться у пп. 1, 2 та 4 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449*.
Звідси може здатися, що ФОП, який став пенсіонером і продовжив сплачувати ЄСВ за себе, автоматично підписав себе під добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
На наш погляд, щоб ФОП-пенсіонер виявив бажання добровільно сплачувати ЄСВ, самої сплати ЄСВ за себе недостатньо. Потрібно, щоб ФОП також задекларував сплачений ЄСВ, тобто подав разом із декларацією за відповідний рік додаток із розрахунком ЄСВ і в ньому відобразив нарахування ЄСВ за себе. От тоді можна говорити, що за ті місяці року, за які відбулися як сплата, так і нарахування ЄСВ, ФОП-пенсіонер добровільно сплачував ЄСВ.
З цим, на наш погляд, погоджуються і податківці (БЗ 107.01.07). Вони наголошують, що ФОП-пенсіонери формують та подають додаток з розрахунком ЄСВ до декларації тільки тоді, коли вони самостійно визначили для себе базу нарахування ЄСВ. Отже, головним у податківців є не факт сплати, а факт декларування ЄСВ.
Виходячи з цього, робимо висновок:
якщо ФОП-пенсіонер у 2024 році за певні місяці року сплачував ЄСВ, але за результатами року не відзвітував з ЄСВ (тобто не подав до декларації додаток з розрахунком ЄСВ), то сплачені протягом року суми ЄСВ слід вважати помилково сплаченими
Щоб не збільшувати розмір помилково спалених сум ЄСВ, ФОП-пенсіонеру слід припинити їх сплату з того періоду, коли він з’ясував, що помилково сплачував ЄСВ.
Помилково сплачені суми ЄСВ ФОП-пенсіонер має повернути з бюджету.
Для того щоб повернути зайво сплачені кошти, ФОП-пенсіонер має подати заяву про повернення коштів за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 417* (п. 6 Порядку № 417). Подавати її слід до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів.
Така заява може бути сформована:
1) на папері та особисто подана платником або уповноваженою на це особою чи надіслана поштою або
2) в електронній формі та подана через електронний кабінет з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
До такої заяви обов’язково додають копію розрахункового документа (квитанції, платіжної інструкції тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок для ЄСВ. Копія цього документа завіряється платником ЄСВ особисто. До заяви в електронній формі додається електронна копія розрахункового документа.
Після цього слід чекати на повернення коштів.
Детально з алгоритмом повернення помилково сплачених сум ЄСВ можна ознайомитися у статті «Повертаємо помилково сплачений ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 15 (ср. ).
Інша справа, коли мова йде про ЄСВ, сплачений у минулих роках. Так, наприклад, якщо ФОП був пенсіонером і протягом 2023 року, то, за ідеєю, оскільки він не тільки сплатив ЄСВ за себе за звітні періоди 2023 року, а й задекларував їх (показав нарахування у додатку ЄСВ до декларації за 2023 рік). У цьому випадку є велика ймовірність, що податківці можуть сказати, що за минулі роки повернути ЄСВ не можна. Адже той факт, що ФОП-пенсіонер і задекларував, і сплатив ЄСВ за себе, говорить про те, що в той період він вирішив добровільно платити ЄСВ.
Водночас нещодавно у категорії 107.01.07 БЗ податківці у відповіді на запитання, чи можна виправити помилку ФОП-пенсіонеру у додатку 1 до податкової декларації платника ЄП — ФОП, якщо він там помилково задекларував нарахування ЄСВ, підійшли до вирішення питання лояльно. Дозволили робити уточнення раніше задекларованих сум.
На наш погляд, таким роз’ясненням без проблем можна користуватися, коли ФОП-пенсіонер помилково задекларував ЄСВ, але його не сплатив.
Якщо ж ЄСВ було і сплачено, і задекларовано, то говорити про будь-яку помилковість таких дій марно. Тому щоб у цьому випадку зробити уточнення нарахованого ЄСВ і повернути без наслідків сплачений ЄСВ з бюджету, краще отримати індивідуальну консультацію на свою адресу.