24.02.2025

ФОП-загальносистемник на паузі: податкові пастки, про які ви не здогадувались

Чимало ФОП наразі обирають загальну систему, щоб «поспати» (тимчасово припинити діяльність) і не реєструвати припинення. Здається, що загальносистемник без доходу може спокійно не сплачувати податки, ЄСВ і навіть не подавати звітність. Звучить привабливо, правда? Але чи так це насправді, та які нюанси варто враховувати? Про це і йтиметься.

Чому не зареєструвати припинення?

Насправді зареєструвати припинення підприємницької діяльності (ліквідувати ФОП) наразі взагалі не складно (вам може стати у пригоді стаття «Закриваємо ФОП, щоб не сплачувати податки та ЄСВ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 102).

До того ж немає жодних обмежень щодо кількості реєстрацій ФОП і реєстрацій припинення діяльності на рік — умовно, хоч кожного дня реєструй нового ФОП або припиняй його. При цьому

після реєстрації припинення підприємницької діяльності, подання «ліквідаційної» звітності / сплати останніх зобов’язань податкові обов’язки ФОП зникають

Утім, деякі ФОП просто не готові повністю порвати з бізнесом. А дехто боїться перевірки при реєстрації припинення. Тож і впадають у «режим сплячки» на загальній системі.

Та чи дійсно загальносистемник без діяльності та доходу — це майже те ж саме, що й припинений ФОП?

Облік у ФОП на загальній системі

Облік доходів, витрат та товарів. ФОП-загальносистемники, як і будь-які інші ФОП, не зобов’язані вести бухгалтерський облік. Натомість вони зобов’язані вести: