Куди заховатися від податків
По-перше, якщо ви не плануєте вести бізнес, то зовсім не обов’язково сьогодні ж рубати всі кінці і реєструвати припинення підприємницької діяльності. Можна просто перейти на загальну систему оподаткування (ЗС) (якщо ви на єдиному податку).
Правила ЗС такі, що якщо ФОП «спить» (не отримує доходів), він не повинен сплачувати ні ПДФО, ні ВЗ, ні ЄСВ, ні ПДВ тощо.
Ба більше, він може і звітність не подавати, бо в нього відсутній об’єкт оподаткування / показники для декларування*.
* Але краще все-таки її подати (з нулями), щоб строк давності спливав. Бо без подання звітності він не спливає (п.п. 102.2.1 ПКУ).
Тож наразі
найлегший спосіб заховатися від ВЗ та ЄСВ — це перейти на загальну систему і «спати»
Але тут важливо не проґавити строк для подання заяви про відмову від ЄП (ФОП на ЄП, щоб перейти на ЗС, потрібно подати заяву про відмову від ЄП).
Найближчий час для переходу з ЄП на ЗС (фактично для відмови від ЄП) наразі — з 01.01.2025 із поданням податківцям заяви не пізніше 20.12.2024 (п.п. 298.2.1 ПКУ)
Якщо пропустити цей строк, то наступна можливість для відмови від ЄП буде лише з 01.04.2025 (більше деталей знайдете у статті «Куди «сховатися» ФОП від ВЗ та ЄСВ за себе» // «Податки & бухоблік», 2024, № 98).
Ну а для тих, хто вже дозрів до ФОП-припинення, далі — покроковий алгоритм, як це зробити швидко і безоплатно, причому або особисто, або віддалено (онлайн) — на ваш вибір.
Як припинити ФОП онлайн через «Дію»
Тут — простіше нікуди. Заходимо на портал «Дія», авторизуємося за допомогою електронного підпису і тиснемо на кнопку «Подати заяву» (рис. 1).
Далі перевіряємо П. І. Б. ФОП та його РНОКПП, тиснемо «Підписати та надіслати» і чекаємо (рис. 2).
Протягом 24 годин ФОП буде припинено
Після цього протягом двох робочих днів йому автоматично сформують виписку про припинення ФОП. Завантажити її можна буде в розділі «Отримані документи». До речі, така виписка має ту ж юридичну силу, що й паперова (п. 3 розд. І Порядку № 1692/5*).
* Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, затверджений наказом Мін’юсту від 05.05.2023 № 1692/5.
Перевірити, чи ФОП дійсно припинено, можна за посиланням — достатньо ввести його П. І. Б. або РНОКПП
Ну а якщо час іде, а ніякої відповіді на вашу заяву немає, перевірте її статус в розділі «Замовлені послуги» і напишіть у підтримку «Дії».
На цьому етапі у багатьох ФОП виникають запитання (табл. 1).
Таблиця 1. В яких випадках можна припинити ФОП онлайн
Чи можна припинити через «Дію» ФОП, якщо… | Відповідь |
ФОП реєстрували офлайн (у держреєстратора / нотаріуса тощо)? | Так, можна. Опція онлайн-припинення доступна всім ФОП, головне — мати доступ до інтернету та електронний підпис |
ФОП перебуває за кордоном? | |
ФОП перебуває в окупації? | |
у ФОП немає власного електронного підпису, але він є у його бухгалтера (довіреної особи)? | На жаль, ні. Подати заяву на порталі «Дія» може тільки сам ФОП зі своїм власним електронним підписом. Представник підприємця, у якого є нотаріальне доручення, може припинити ФОП, але тільки відвідавши держреєстратора / нотаріуса / ЦНАП особисто |
ФОП передасть свій електронний підпис бухгалтеру, а той подасть замість нього заяву про припинення через «Дію»? | Офіційно так чинити не можна, бо такі дії вважаються компрометацію електронного підпису ФОП. Ну а неофіційно… |
Як припинити ФОП офлайн у ЦНАП?
Якщо з якихось причин онлайн-варіант припинення ФОП вам не до душі, можна все зробити на папері і відвідати «ніжками» держреєстратора чи нотаріуса.
Для цього спершу готуємо пакет документів:
— заяву за формою 1* з відміткою у полі «Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця»;
* Затверджена наказом Мін’юсту України від 18.11.2016 № 3268/5 (у редакції наказу Мін’юсту України від 29.03.2023 № 1158/5).
— паспорт ФОП або його представника;
— нотаріально засвідчену довіреність представника, якщо замість ФОП документи подаватиме представник (ч. 2 ст. 14 Закону № 755*);
— опис цих документів (бажано два примірники).
Далі ці
документи несемо в ЦНАП чи нотаріусу, причому не обов’язково за місцем прописки ФОП
Якщо вам зручніше відправити документи поштою, це також можна зробити, але краще рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення. І не забувайте, що при поданні документів поштою підпис ФОП на заяві про припинення повинен бути засвідчений у нотаріуса (ст. 15 Закону № 755).
Увага! Подання документів через нотаріуса платне. А ось ЦНАП все зробить безкоштовно
Після подання заяви ФОП буде припинено протягом 24 годин.
Витяг з Держреєстру про анулювання ФОП-статусу вам можуть видати особисто або відправити поштою — зручний варіант можна обрати самому і зробити відповідну відмітку наприкінці заяви за формою 1.
А чи можна замовити витяг онлайн, якщо ФОП знявся з держреєстрації офлайн? Так, можна. Для цього заходимо на портал «Дія» за посиланням і надсилаємо відповідний запит. Але зауважте, що в цьому випадку витяг буде не безкоштовний (110 грн).
Увага! Анулювання ФОП-статусу відбувається в день внесення запису до Держреєстру про припинення ФОП (а не в день подання заяви на припинення)!
Якщо ви отримали витяг / виписку з Держреєстру, в якому значиться, що ФОП припинено, значить, все вдалося.
На цьому етапі у ФОП можуть з’явитися такі запитання (табл. 2):
Таблиця 2. В яких випадках можна припинити ФОП
Чи можна припинити ФОП, якщо він… | Відповідь |
має податкові борги? | Так, можна. Вже давно минули ті часи, коли знятися з держреєстрації ФОП міг лише після того, як податківці підтвердять відсутність у нього боргів. Зараз досить одного тільки рішення ФОП припинити реєстрацію — і статус підприємця буде припинено. Але екс-ФОП все одно перебуватиме на обліку у податковій і зобов’язаний буде сплатити всі борги, навіть після припинення ФОП (абз. 2 п.п. 65.10.4 ПКУ). Інша справа, що після реєстрації припинення нові зобов’язання нараховуватися не будуть |
має рахунок у банку, який наразі заблоковано (але банківська виписка за всі періоди є)? | Так, можна. Для припинення ФОП не треба виконувати ніяких умов — досить просто виявити бажання припинити бути підприємцем. Тому цілком можна подати заяву про припинення ФОП, а потім уже займатися розблокуванням рахунку. Тим більше, що в разі перевірки виписка з банку за цим рахунком є. А якщо коштів на рахунку немає, то й узагалі можна розслабитися — банк сам закриє рахунок, як тільки дізнається про припинення ФОП. Про це його можуть повідомити податківці, або банк отримає цю інформацію, моніторячи Держреєстр (п. 124 Інструкції № 162*) |
До того, як припинити ФОП!
Як бачите, припинити ФОП можна швидко і просто.
Але без ФОП-статусу колишній підприємець багато чого не зможе закінчити правильно, наприклад: звільнити працівників, подати ліквідаційну звітність тощо.
Тому не спішіть зніматися з держреєстрації, доки не підготуєтеся як слід. А в цьому вам допоможе табл. 3.
Таблиця 3. Що треба зробити до припинення ФОП, а що можна й після
Що треба зробити? | Коли і чому? |
До припинення | |
Отримати борги від клієнтів… | …варто до реєстрації припинення. Чому? Адже на дійсність боргу реєстрація припинення ФОП ніяк не впливає. Тому що коли суб’єкт господарювання (ФОП та ЮО) виплачує доходи: — підприємцю, він не утримує із виплати ПДФО та ВЗ та, якщо мова про роботи / послуги, не нараховує ЄСВ на виплату; — фізособі (яка втратила статус ФОП на момент виплати), він повинен утримати із виплати ПДФО та ВЗ (18 % + 5 %) та, якщо мова про роботи / послуги, нарахувати ЄСВ на виплату (22 %). Тому варто переконати боржників розрахуватися з вами до припинення |
Звільнити працівників… | …треба до припинення ФОП. Чому? Тому що всі кадрові документи повинні бути оформлені від імені ФОП-роботодавця, як-то наказ про звільнення, угода про розірвання трудового договору тощо. Як правило, працівників у цьому випадку звільняють за домовленістю сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП). Для цього працівник подає заяву з проханням звільнити його за п. 1 ст. 36 КЗпП або укладають угоду про розірвання трудового договору, і відразу, не чекаючи ніяких двох тижнів «відпрацювань» — ФОП видає наказ про звільнення, з яким обов’язково ознайомлює працівника під підпис (ст. 47 КЗпП)! Інакше експрацівник може вимагати виплати йому середнього заробітку за весь період ненадання наказу (ст. 235 КЗпП). На прохання працівника ФОП вносить запис про звільнення до його трудової книжки. Також звільнити працівника можна: — за власним бажанням (ст. 38 КЗпП), але зазвичай працівник повинен відпрацювати два тижні; — за ініціативою роботодавця-ФОП через його припинення (п. 1 ст. 40 КЗпП), але про це треба письмово попередити працівників за 2 місяці і виплатити вихідну допомогу; — у зв’язку з мобілізацію ФОП (п. 10 ст. 40 КЗпП), якщо ФОП припиняється, бо його мобілізували. Тут ніяких попереджень, відпрацювань і вихідної допомоги не вимагається. Зверніть увагу, якщо мова про трудовий договір, укладений до 01.01.2015, то є роз’яснення, що такі трудові договори, зареєстровані в центрі зайнятості, потрібно знімати з реєстрації у разі їх розірвання (більше деталей знайдете у статті «Привид працівника з минулої реєстрації ФОП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 86, ср. ) |
Подати форму № 20-ОПП… | …можна до припинення ФОП або не подавати її взагалі. Чому так? Справа в тому, що в разі припинення ФОП і відсутності форми № 20-ОПП податківці зобов’язані самостійно закрити всі об’єкти оподаткування датою припинення ФОП. Тож форму № 20-ОПП після припинення подавати, виходить, вже запізно. Податківці саме так і говорять: «Якщо в приватній частині Електронного кабінету наявна інформація про закриття об’єктів оподаткування, то Заяву за ф. № 20-ОПП по таких об’єктах оподаткування подавати не потрібно» (категорія 116.11 БЗ) (вас може зацікавити стаття «ФОП ліквідується, оренда залишається на фізособі: чи потрібно подавати ф. № 20-ОПП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60) |
Після припинення | |
Погасити борги… | …можна після припинення ФОП. Чому? Справа в тому, що втрата ФОП-статусу не анулює борги, які виникли у ФОП під час ведення бізнесу. Тобто борги нікуди не діваються: не зникають і не списуються. Вони залишаються за фізособою, яка була ФОП, і саме ця фізособа й повинна їх своєчасно погасити. Якщо вона цього не зробить, то наразить себе на договірну відповідальність чи на відповідальність за ПКУ (якщо мова про податкові борги) |
Скасовувати РРО/ПРРО-реєстрацію… | …ФОП узагалі не зобов’язаний, це — клопіт податківців. При цьому, якщо мова йде про ПРРО, проблем не буде, фіскали скасують його реєстрацію автоматично, як тільки побачать, що до Держреєстру внесено запис про припинення ФОП (п. 3 розд. ІІІ Порядку № 317*). З РРО трішки інакше. З одного боку, податківці самі повинні скасувати його реєстрацію, як тільки отримають дані з Держреєстру про припинення ФОП. З іншого боку, якщо ФОП хоче продати РРО, його варто розпломбувати. А це краще зробити до припинення —звернутися до ЦСО із проханням розпломбувати РРО (довідка про розпломбування автоматично надійде у податкову). Ну а після цього варто надіслати до податкової заяву за формою № 4-РРО (про скасування РРО-реєстрації) і реєстраційне посвідчення РРО. Все це можна зробити онлайн через Електронний кабінет |
Закрити ФОП-рахунок у банку… | …можна після припинення. Поспішати необов’язково. Наявність чи відсутність ФОП-статусу тут погоди не зробить. Після припинення ФОП рахунок все одно належить їй як фізособі. Ба більше, банк навіть сам може закрити рахунок експідприємця, якщо на ньому немає коштів (п. 124 Інструкції № 162). Але краще все-таки зробити це самому, щоб уникнути помилкових надходжень після припинення |
Подати звітність та сплатити податки… | …можна після припинення. Чому? Бо законодавство дозволяє звітувати і сплачувати податки після розреєстрації ФОП (абз. 2 п.п. 6 п. 11.18 розд. XI Порядку 1588*). Детальніше про це будемо говорити в окремій статті. А тут лише зауважимо, що не завжди ФОП вдається подати ліквідаційні звіти онлайн (через Електронний кабінет) після розреєстрації. Бо договір про електронний документообіг між ФОП та податківцями припиняє свою дію. Втім, пробуйте, часто все вдається. А як ні, тоді «ліквідаційну» звітність можна буде подати особисто (в паперовій формі) або поштою |
* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588. | |
Статус спрощенця… | …самому скасовувати не треба — це зроблять податківці, як тільки отримають від держреєстратора дані про припинення ФОП (зазвичай це відбувається протягом дня) — п.п. 2 п. 299.10 ПКУ |
Статус платника ПДВ… | …самому скасовувати не треба — це зроблять податківці, як тільки отримають від держреєстратора дані про припинення ФОП (п. 184.2 ПКУ). Статус платника ПДВ анулюють з тієї ж дати, на яку в Держреєстр внесено запис про припинення ФОП |
З обліку в податковій… | …самостійно зніматися не треба. Це зроблять податківці: — як платника податків — знімуть з обліку відразу, як тільки отримають від держреєстратора інформацію про припинення ФОП (п.п. 1 п.п. 11.18 Порядку № 1588); — як платника ЄСВ — після перевірки. Втім, строків для перевірки не встановлено, як і взагалі строків давності по ЄСВ. Але в будь-якому випадку податківці автоматично перестануть нараховувати податки та ЄСВ після припинення ФОП (майте на увазі, що ЄП та ЄСВ останній раз сплачується за місяць припинення, причому в повному розмірі, навіть якщо ФОП знявся з держреєстрації 1-го числа) |
Ліцензії… | …самому скасовувати не треба — це зробить орган, який їх видав, — на підставі відомостей з Держреєстру про припинення ФОП (ч. 12 ст. 16 Закону про ліцензування*). Те ж саме стосується алкогольних ліцензій (ст. 15 Закону № 481**, п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-IX***). При цьому здавати ліцензію не потрібно, її просто анулюють з дати припинення ФОП |
* Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII. ** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 № 481/95-ВР (втрачає чинність з 01.01.2026). |
Висновки
- Якщо ФОП хоче «заховатися» від податків та ЄСВ, він може: або перейти на загальну систему і не працювати, або зареєструвати припинення підприємницької діяльності.
- Зареєструвати припинення можна онлайн або особисто в ЦНАП (безкоштовно) чи у нотаріуса (за плату). Припинення зареєструють протягом 24 годин.
- Припинити ФОП можна навіть за наявності боргів чи заблокованих рахунків у банку. Але погасити борги все одно доведеться (після припинення).
- До припинення важливо звільнити працівників і отримати дебіторку, тобто борги від клієнтів (щоб запобігти зайвому оподаткуванню). Все інше можна доробити після припинення: відзвітувати, сплатити податки і кредиторку (борги партнерам), закрити рахунки.
- Після припинення ФОП автоматично втратить статус спрощенця, платника ПДВ, його знімуть з обліку в податковій, анулюють РРО/ПРРО та ліцензії — для цього навіть нічого робити не доведеться.