24.02.2025

ФОП на ЄП групи 1 чи 2 без діяльності. Чи є сенс перейти на загальну систему

Розглянемо зараз плюси та мінуси переходу на загальну систему для ФОП груп 1 та 2, в яких діяльності чи то немає взагалі, чи то є, але «дуже слабенька».

Плюси

Якщо немає доходу, то ФОП на загальній системі (ЗС) може не сплачувати ПДФО, ВЗ (військовий збір), ЄСВ за себе

Це, мабуть, головна перевага загальної системи (ЗС) (більше деталей знайдете у статтях «ФОП-загальносистемник на паузі: податкові пастки, про які ви не здогадувались» // «Податки & бухоблік», 2025, № 16, «Куди «сховатися» ФОП від ВЗ та ЄСВ за себе» // «Податки & бухоблік», 2024, № 98).

Адже якщо брати ФОП на ЄП груп 1 та 2, то ЄП, ВЗ та ЄСВ за себе вони мають сплачувати у фіксованій сумі незалежно від того, ведеться діяльність чи ні / є дохід чи ні. Не сплачувати їх можуть лише деякі пільгові категорії ФОП

Якщо є дохід, сплачуєш ПДФО, ВЗ та ЄСВ за себе виходячи з суми чистого доходу

Тобто:

— сума сплати не є фіксованою, а залежить від конкретної суми чистого доходу. Утім, що стосується ЄСВ за себе, то якщо місяць прибутковий (чистий дохід > 0,00 грн), то за такий місяць не можна сплатити менше 1760 грн (22 % від 8000 грн). Також є нюанси з «пальними» авансовими внесками з ПДФО та «земельним» мінімальним податковим зобов’язанням, але це досить специфічні випадки;

— базою нарахування ПДФО, ВЗ та ЄСВ є чистий дохід. Тобто виручка за вирахуванням витрат. Але такі витрати, по-перше, мають входити в перелік дозволених згідно з п. 177.4 ПКУ, по-друге, мають бути документально підтверджені (має бути первинка на їх оплату)