Теми статей
Обрати теми

Куди «сховатися» ФОП від ВЗ та ЄСВ за себе

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Закон про запровадження військового збору (ВЗ) для ФОП на єдиному податку (ЄП) та підняття ставки ВЗ для ФОП на загальній системі — вже прийняли та опублікували. Норму про безальтернативну сплату ЄСВ за себе у 2025 також вже протягнули через Закон про Держбюджет-2025. Тож може виникнути питання: чи можна десь від цих платежів сховатися? Про це зараз і поговоримо.

Важливі вступні

По-перше, звісно, слід правильно сприймати обставини, що склалися.

Повернення обов’язковості ЄСВ за себе. Обов’язковість сплати ЄСВ за себе повертається починаючи зі сплати за січень 2025. Причина в тому, що згідно з абз. 32 п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет — 2025* на 2025 рік призупиняється дія п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ**.

* Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX.

** Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Ми про це попереджали у статті «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82.

Але ще до війни в Законі про ЄСВ було передбачено низку звільнень від сплати ЄСВ за себе для ФОП. І ці звільнення нікуди не поділися. Їх ніхто не планує призупиняти. Тож ними можна буде користуватися й у 2025 році.

Тобто

якщо ФОП є, наприклад, особою з інвалідністю (і отримує пенсію або соцдопомогу), чи отримує пенсію за віком, пенсію за вислугу років, чи досяг пенсійного віку, чи працює за основним місцем роботи тощо, то він і в 2025 році спокійно зможе не сплачувати ЄСВ за себе

Повний перелік ФОП-пільговиків щодо ЄСВ за себе знайдете у статті «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82.

Також на 2025 рік максимальну базу для нарахування ЄСВ піднято з 15 до 20 мінзарплат (ст. 39 Закону про Держбюджет — 2025). Це буде актуально для високоприбуткових ФОП на ЗС — в яких чистий дохід (ЧД) за місяць перевищує 120 тис. грн на місяць. Всі деталі також знайдете у названій вище статті.

Нульові / збиткові / сплячі ФОП на ЗС. Починаючи з 2021 року нульовим / збитковим / сплячим ФОП на ЗС повернули можливість несплати ЄСВ за себе. Адже в Законі про ЄСВ (п. 2 ч. 1 ст. 7) прописали, що мінімальна підпірка (22 % від мінзарплати) діє лише в прибуткових місяцях. Тобто

якщо ЧД місяця (графа 11 Типової форми обліку доходів та витрат) ≤ 0,00 , то і зобов’язання з ЄСВ за цей місяць = 0,00. Це правило буде працювати і в 2025 році

А як щодо ПДФО з ВЗ? Тут комусь пощастило, комусь ні.

Дивіться! Раніше законодавець вже запровадив земельне мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ), у т. ч. для ФОП на ЗС. Це теж така собі мінімальна підпірка. Але лише для тих ФОП, які використовують у своїй підприємницькій діяльності сільгоспугіддя, тобто ріллю, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження і перелоги (пп. 14.1.1142 та 14.1.233 ПКУ) (див., зокрема, статтю «ФОП змінює систему оподаткування посеред року: коли подавати додаток щодо земельного МПЗ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56).

Ще одну мінімальну підпірку ФОП на ЗС приніс Закон № 4015*.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ.

Але вона знову ж таки не для всіх. А лише для тих ФОП на ЗС, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним. Для них передбачено щомісячну сплату авансових внесків з ПДФО у розмірі, передбаченому п.п. 177.5.11 ПКУ (від 30 до 60 тис. грн). Ці внески сплачуються за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. При цьому логіка сплати така, що ці авансові внески це і є мінімальна підпірка, менше якої ПДФО сплатити не можна, хай навіть діяльність є збитковою (більше деталей про Закон № 4015 знайдете у статті «Закон про збільшення податків: старт з 1 грудня» // «Податки & бухоблік», 2024, № 97).

Але

якщо ФОП не належить до цих обраних категорій (не має сільгоспугідь, не має місць роздрібної торгівлі пальним), то що у 2024, що у 2025 році буде працювати правило:

якщо ЧД ≤ 0,00, то ПДФО = 0,00, ВЗ = 0,00

Бойові / тимчасово окуповані території. Наразі можуть не сплачувати ЄП ФОП групи 1 чи 2 за умови виконання наступних вимог (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ):

Які ФОП?

За які періоди можуть не сплачувати?

«податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації»

«за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію»

«Норми цього пункту не застосовуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому було проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження фізичної особи — підприємця на іншу, ніж зазначена в абзаці першому цього пункту, територію України»

Усі деталі (у т. ч. які істотно звужують коло потенційних користувачів цієї можливості) знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53.

Так от, принципово розуміти, що ця можливість діє зараз і продовжить діяти в 2025 році. Закон № 4015 жодним чином на цю можливість не вплинув (бо правила сплати ЄП він не чіпав). Але вона стосується саме сплати ЄП груп 1 та 2!

А от для новоявленого ВЗ воєнної можливості несплати не передбачено, де б не знаходилась податкова адреса ФОП. Втім для платників ЄП груп 1 та 2 це планують швидко змінити

Тобто передбачається, що там, де діє можливість несплати ЄП ФОП на ЄП груп 1 та 2, буде діяти і можливість несплати ними (ФОП на ЄП груп 1 та 2) ВЗ.

Зазначимо також, що на сплату ЄСВ за себе факт знаходження податкової адреси на бойових / тимчасово окупованих територіях не впливає (і це не планують змінювати).

«Відпустка» ФОП на ЄП груп 1 та 2. ФОП на ЄП груп 1 та 2, які не використовують працю найманих працівників, можуть зекономити на сплаті ЄП за один місяць на календарний рік, відправивши себе у відпустку (згідно з п. 295.5 ПКУ). Більше деталей знайдете у статті «Податкова відпустка ФОП на єдиному податку груп 1 та 2: знову актуальна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42 (ср. ).

Аналогічну «відпускну» можливість хочуть передбачити і щодо ВЗ. Втім цього (відповідних законодавчих змін) доведеться трошки зачекати.

ЄСВ за себе за місяць відпустки ФОП сплачується на загальних підставах.

Тепер вже можемо говорити про якісь рухи, щоб уникнути ВЗ та ЄСВ за себе.

«Хто не живе, той по боргах…»

Якщо ФОП на ЄП груп 1 чи 2 бачить, що він не потягне сплату нового ВЗ та обов’язкову сплату ЄСВ за себе, і далі підприємницьку діяльність здійснювати йому немає сенсу, то можна зареєструвати припинення підприємницької діяльності.

Бо, наприклад,

якщо залишитися в статусі платника ЄП груп 1 та 2 і нічого не робити (тобто зупинити діяльність), то все одно доведеться платити ЄП, ВЗ та ЄСВ за себе

Хіба що один місяць можна буде зекономити на сплаті ЄП — через ЄП-відпустку (згідно з п. 295.5 ПКУ). А, можливо, згодом так само і на сплаті ВЗ (див. вище).

Тут важливо розуміти, що зареєструвати припинення підприємницької діяльності (подати відповідну заяву) можна у будь-який момент. Тобто тут не потрібно чекати закінчення кварталу чи настання якихось дат. Не потрібно спочатку переходити на загальну систему тощо. Надумав ліквідуватися — подаєш відповідну заяву. Строк її розгляду всього 24 години. Тобто все дуже швидко.

Місяць, в якому буде зареєстровано припинення (податківці отримають від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення), буде останнім місяцем сплати (за який слід сплатити) ЄП, ВЗ і ЄСВ. Більше деталей знайдете у статтях «Треба закрити ФОП: як це зробити?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69, «Припинення ФОП на ЄП груп 1 та 2: звітуємо в річний термін (але можна й раніше)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50.

Якщо ФОП надумає знов здійснювати підприємницьку діяльність, то можна знову зареєструватися як ФОП. Це також швидко. Але тут слід обов’язково звернути увагу, що, на думку податківців,

ФОП, який на початок поточного року був на ЄП та зареєстрував припинення підприємницької діяльності, у разі нової ФОП-реєстрації може зайти на ЄП лише з початку наступного року / у наступному році

Більше деталей знайдете у статті «ФОП на ЄП зареєстрував припинення: коли можна знову на ЄП?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24.

Тобто,

зареєструвавши припинення у 2024 році, знов зайти на ЄП вийде не раніше ніж з 01.01.2025, а зареєструвавши припинення у 2025 році, знов зайти на ЄП вийде не раніше ніж з 01.01.2026

«Поспати» у групі 3 ЄП

Для ФОП — платників ЄП групи 3 базою для нарахування ЄП (за ставкою 3 %, 5 %, 15 %) є дохід, визначений за правилами ст. 292 ПКУ (далі — ЄП-дохід).

Так само базою для нарахування нового ВЗ 1 % є ЄП-дохід.

Мінімальна підпірка для ЄП існує лише у вигляді МПЗ — для тих ФОП, які використовують у своїй підприємницькій діяльності сільгоспугіддя. Тож

якщо ФОП не має справи з МПЗ, то що у 2024, що у 2025 році буде працювати правило: якщо ЄП-дохід = 0,00, то ЄП = 0,00, ВЗ = 0,00

У той же час на обов’язковість сплати ЄСВ за себе в ФОП на ЄП відсутність ЄП-доходу жодним чином не впливає. Доки за ФОП зберігається статус платника ЄП, доти зберігається обов’язок платити обов’язковий мінімум з ЄСВ за себе (22 % від мінзарплати).

Тож

якщо ФОП на ЄП групи 3 не є пільговиком щодо ЄСВ за себе (не є особою з інвалідністю, пенсіонером тощо — див. вище) то у 2025 році йому доведеться безальтернативно сплачувати ЄСВ за себе

Виходить,

захід у групу 3 ЄП «сплячого» ФОП врятує лише від обов’язку платити ЄП та ВЗ

При цьому обов’язково слід звернути увагу на нюанси, пов’язані з переходом / поверненням на/з групи 3 ЄП (див. далі).

Якщо ФОП на ЄП групи 1 перейде в групу 3 ЄП, то на час перебування в групі 3 ЄП він втратить своє право не застосовувати РРО/ПРРО. Адже таке право є лише у ФОП на ЄП групи 1 (п. 296.10 ПКУ). Для «сплячого» ФОП то наче і неважливо. Але якщо плануються якісь готівкові / карткові розрахунки, то це може стати проблемою.

Другий нюанс полягає в тому, що

у загальному випадку змінити групу ЄП можна лише з початку календарного кварталу

Для цього податківцям подається відповідна заява — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (п.п. 298.1.5 ПКУ) (див. статтю «Єдиноподаткові строки: шпаргалка для груп 1 — 3» // «Податки & бухоблік», 2024, № 46).

Тобто найближчий час для переходу з груп 1 та 2 ЄП у групу 3 ЄП наразі — з 01.01.2025 із поданням заяви не пізніше 16.12.2024. А повернутися потім з групи 3 ЄП назад у групу 1 чи 2 ЄП такий платник зможе не раніше ніж з 01.04.2025.

Якщо у ФОП виникне бажання взагалі піти зі спрощенки у 2025 році, то це можна буде зробити у будь-який момент через реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Але, знову ж таки, цим ФОП поставить хрест на можливості подальшого заходу на ЄП протягом усього 2025 року після наступної держреєстрації ФОП (див. вище).

«Поспати» на ЗС

Якщо немає бажання реєструвати припинення підприємницької діяльності, то, як варіант, можна перейти з ЄП на ЗС (фактично, мова про відмову від ЄП, після чого платник автоматично опиниться на ЗС). Адже, як ми з’ясували вище, «сплячий» ФОП на ЗС (ЧД = 0,00) може не сплачувати ані ЄСВ за себе, ані ПДФО з ВЗ (якщо не підпадає під «земельні» та «пальні» винятки).

Із нюансів слід звернути увагу, що, як і у випадку зі зміною групи ЄП,

для переходу з ЄП на ЗС / повернення з ЗС на ЄП слід чекати початку календарного кварталу

Тобто найближчий час для переходу з ЄП на ЗС (фактично для відмови від ЄП) наразі — з 01.01.2025 із поданням податківцям заяви не пізніше 20.12.2024 (п.п. 298.2.1 ПКУ) (див. статтю «Єдиноподаткові строки: шпаргалка для груп 1 — 3» // «Податки & бухоблік», 2024, № 46). Знову повернутися на ЄП (перейти із ЗС на ЄП) можна буде не раніше ніж з 01.04.2025 (із нюансом, про який далі).

Також стосовно зміни систем оподаткування важливо розуміти, що

протягом одного календарного року платник не може полишити ЄП, а потім знову на нього повернутися

(категорія 107.01.01 БЗ, див. також статтю «Двічі на ЄП не зайдеш… А він зайшов» // «Податки & бухоблік», 2023, № 28).

Але якщо брати перехід з ЄП на ЗС з 01.01.2025 (подання заяви про відмову від ЄП не пізніше 20.12.2024), то ФОП нічого не заважатиме у 2025 році знову повернутися на ЄП (дочекавшись початку якогось календарного кварталу). Бо мова про різні календарні роки. Станом на 01.01.2025 ФОП не буде платником ЄП, тож перехід на ЄП у 2025 році для нього не можна буде вважати повторним (не буде порушення вимог п.п. 298.1.4 ПКУ*).

* 298.1.4. Суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Також якщо ФОП у 2025 році закортить терміново (не чекаючи початку кварталу) перейти на ЄП, він зможе прискорити такий перехід через реєстрацію припинення підприємницької діяльності з наступною ФОП-реєстрацією і обранням ЄП як новоствореним ФОП. У такому випадку ФОП також мають дозволити одразу обрати ЄП, адже станом на 01.01.2025 він платником ЄП не був. Тобто не буде факту повторного заходу на ЄП протягом одного календарного року.

Що робити ФОП на ЗС

Бачимо, що ФОП на ЗС потрапляє під досить-таки істотне податкове навантаження:

18 % від ЧД (ПДФО) + 5 % від ЧД (ВЗ) + 22 % від ЧД, але не більше ніж 35 200 грн* на місяць (ЄСВ) + 20 % від різниці між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом (ПДВ)

* З урахуванням того, що у 2025 році максимальна база для нарахування ЄСВ піднімається з 15 до 20 мінзарплат, максимальний платіж для ФОП з ЄСВ за себе на місяць складатиме 35200 грн (8000 х 20 х 22 %).

Від ЄСВ за себе врятувати ФОП може лише пільговий статус. Наприклад, ФОП буде працювати за трудовим договором за основним місцем роботи (зі сплатою роботодавцем ЄСВ у розмірі не менше мінімуму) (див. статті «ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5, «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов’язковості?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82).

Якщо ж ФОП не є пільговиком з ЄСВ за себе, то взагалі може прийти думка, а чи не відкрити юрособу на загальній системі. Типу, там будуть ті ж 18 % податку на прибуток та 20 % ПДВ, але не буде ВЗ та ЄСВ з прибутку.

Втім не все так просто. Адже у випадку з ФОП мова про остаточне оподаткування. А з юрособи кошти ще якось слід перекласти у кишеню засновника. Наприклад, якщо юрособа на загальній системі буде це робити через виплату дивідендів, то це також «коштуватиме» 5 % ПДФО та 5 % ВЗ (більше деталей знайдете у статті «Як використовувати гроші від бізнесу для особистих потреб?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26). Тобто все потрібно завчасно порахувати.

Висновки

  • Якщо ФОП на ЄП груп 1 чи 2 бачить, що він не потягне сплату нового ВЗ та обов’язкову сплату ЄСВ за себе, і далі підприємницьку діяльність здійснювати йому немає сенсу, то можна зареєструвати припинення підприємницької діяльності.
  • Але тут слід звернути увагу, що ФОП, який на початок поточного року був на ЄП та зареєстрував припинення підприємницької діяльності, у разі нової ФОП-реєстрації може зайти на ЄП лише з початку наступного року / у наступному році. Тобто, зареєструвавши припинення у 2024 році, знов зайти на ЄП вийде не раніше ніж з 01.01.2025, а зареєструвавши припинення у 2025 році, знов зайти на ЄП вийде не раніше ніж з 01.01.2026.
  • Захід у групу 3 ЄП «сплячого» ФОП врятує лише від обов’язку платити ЄП та ВЗ.
  • Якщо ФОП на ЄП групи 1 перейде в групу 3 ЄП, то на час перебування в групі 3 ЄП він втратить своє право не застосовувати РРО/ПРРО.
  • У загальному випадку змінити групу ЄП можна лише з початку календарного кварталу. Тобто найближчий час для переходу з груп 1 та 2 ЄП у групу 3 ЄП наразі — з 01.01.2025 із поданням заяви не пізніше 16.12.2024. А повернутися потім з групи 3 ЄП назад у групу 1 чи 2 ЄП такий платник зможе не раніше ніж з 01.04.2025.
  • Якщо немає бажання реєструвати припинення підприємницької діяльності, то, як варіант, можна перейти з ЄП на ЗС (фактично мова про відмову від ЄП, після чого платник автоматично опиниться на ЗС). Адже «сплячий» ФОП на ЗС (чистий дохід = 0,00) може не сплачувати ані ЄСВ за себе, ані ПДФО з ВЗ (якщо не підпадає під «земельні» та «пальні» винятки). При цьому якщо брати перехід з ЄП на ЗС з 01.01.2025 (подання заяви про відмову від ЄП не пізніше 20.12.2024), то ФОП нічого не заважатиме у 2025 році знову повернутися на ЄП (дочекавшись початку якогось календарного кварталу). Бо мова про різні календарні роки. Станом на 01.01.2025 ФОП не буде платником ЄП, тож перехід на ЄП у 2025 році для нього не можна буде вважати повторним (не буде порушення вимог п.п. 298.1.4 ПКУ).
  • Якщо ФОП на ЗС буде заради економії розмірковувати про реєстрацію юрособи, то слід пам’ятати про те, що кошти ще якось слід перекласти у кишеню засновника. І на цьому етапі також виникає податкове навантаження.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі