05.06.2025
Щорічні відпустки надаються на підставі графіків відпусток, затверджених роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Частина 10 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) передбачає, що при складанні графіків враховуються як інтереси виробництва, так і особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку. Детально про складання графіків відпусток ви можете прочитати у статті «Графік відпусток на 2025 рік: практичні поради» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, погоджується між працівником і роботодавцем
Не пізніше ніж за 2 тижні до встановленого графіком терміну роботодавець зобов’язаний повідомити працівника про початок його відпустки. Як це правильно зробити, див. у статті «Щорічна відпустка: документальне оформлення» // «Податки & бухоблік», 2025, № 37.
Із наведених норм Закону про відпустки можна зробити висновок, що період надання щорічних відпусток має бути погоджений між працівником і роботодавцем та зафіксований у графіку відпусток.
При цьому у загальному випадку роботодавець не має права відмовити працівнику у наданні відпустки, передбаченої графіком. Це підтверджує і Держпраці.
Винятки встановлені ч. 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136). Так, роботодавець може відмовити у наданні щорічної основної відпустки у період дії воєнного стану, якщо працівник залучений до виконання: